De discussie over de energievoorziening in Suriname kan niet langer uitsluitend gaan over het oplossen van de problemen van vandaag.
Wat nodig is, is een structurele aanpak die ervoor zorgt dat de samenleving ook op langere termijn kan rekenen op een stabiele, betrouwbare en betaalbare energievoorziening.
De huidige situatie laat zien dat tijdelijke maatregelen en noodoplossingen onvoldoende zijn. Er moet worden gekeken naar de oorzaken van de problemen én naar maatregelen die de energiesector toekomstbestendig kunnen maken.
Vanuit die gedachte worden de volgende actiepunten voorgesteld.
Snelle oplossing voor de huidige problemen
Er moet op korte termijn worden gewerkt aan een oplossing voor de problemen binnen de energievoorziening. Daarbij moet niet alleen worden gekeken naar de productiecapaciteit, maar ook naar de beschikbare middelen en de mogelijkheden binnen de bestaande infrastructuur.
De noodzakelijke investeringen moeten erop gericht zijn de capaciteit van de EBS-centrales en het elektriciteitsnet te versterken, zodat de samenleving niet voortdurend geconfronteerd wordt met storingen, beperkingen en onzekerheid.
Een tijdelijke oplossing mag daarbij niet opnieuw leiden tot een structurele afhankelijkheid van noodmaatregelen. Het uitgangspunt moet zijn dat Suriname toewerkt naar een energiesysteem dat betrouwbaar en duurzaam functioneert.
Tijdelijk stopzetten van nieuwe aansluitingen op het EBS-netwerk
Een ander punt dat volgens dit actieplan aandacht verdient, is het tijdelijk beperken of stopzetten van nieuwe aansluitingen op het EBS-netwerk zolang de bestaande capaciteit onvoldoende is.
Het heeft weinig zin om steeds meer verbruikers op een netwerk aan te sluiten dat de huidige vraag al moeilijk kan verwerken. Daarmee wordt de druk op het systeem alleen maar groter.
Een tijdelijke maatregel kan daarom noodzakelijk zijn om eerst orde op zaken te stellen en de bestaande capaciteit te versterken. Nieuwe aansluitingen moeten vervolgens plaatsvinden op basis van een realistische beoordeling van de beschikbare capaciteit.
Energie produceren waar dat mogelijk is
Suriname moet daarnaast veel nadrukkelijker kijken naar mogelijkheden om energie decentraal te produceren. Bedrijven en andere grote verbruikers kunnen daarbij een belangrijke rol spelen.
Wanneer bedrijven in staat zijn om een deel van hun eigen energiebehoefte op te wekken, bijvoorbeeld door middel van zonne-energie of andere alternatieve energiebronnen, vermindert dat de druk op het centrale elektriciteitsnet.
Daarvoor zullen echter duidelijke voorwaarden en regels nodig zijn. De overheid kan samen met de energiesector bekijken hoe bedrijven kunnen worden gestimuleerd om zelf energie op te wekken en waar mogelijk terug te leveren aan het netwerk.
Dit vraagt om een andere benadering van energiebeleid: niet alles hoeft uitsluitend vanuit één centraal systeem te worden geproduceerd.
De consument centraal en alternatieve bronnen benutten
De consument mag in deze discussie niet uit het oog worden verloren. Er moet worden gekeken naar oplossingen die consumenten daadwerkelijk helpen en tegelijkertijd bijdragen aan een efficiënter energiesysteem.
Consultatie met deskundigen en betrokken partijen kan daarbij helpen om concrete oplossingen te ontwikkelen en consumenten beter te adviseren over hun energiegebruik.
Tegelijkertijd moeten alternatieve energiebronnen nadrukkelijker worden benut. Zonne-energie is daarbij een belangrijke mogelijkheid.
Wanneer huishoudens en bedrijven een deel van hun elektriciteitsbehoefte zelf kunnen opwekken, kan dat niet alleen de druk op het EBS-netwerk verminderen, maar op termijn ook de energiekosten helpen beheersen.
De energietransitie moet daarom niet uitsluitend worden gezien als een technische ontwikkeling, maar ook als een manier om consumenten en bedrijven meer mogelijkheden en verantwoordelijkheid te geven.
Implementatie van AMI en slimme meters
Een belangrijk onderdeel van een modern energiesysteem is ten slotte de implementatie van AMI, Advanced Metering Infrastructure, en slimme meters.
De introductie van slimme meters kan helpen om het elektriciteitsverbruik beter te meten, verbruikspatronen inzichtelijk te maken en het energiebeheer efficiënter te organiseren. Waar de implementatie reeds is gestart, moet worden bekeken hoe deze verder kan worden uitgebreid.
Met moderne meet- en beheersystemen krijgt de energiesector betere informatie over het daadwerkelijke verbruik. Dat is noodzakelijk voor een efficiëntere planning van productie en distributie.
Van noodoplossingen naar structureel beleid
De huidige energieproblemen kunnen niet uitsluitend worden opgelost door telkens opnieuw tijdelijke maatregelen te nemen.
Er is behoefte aan een structurele aanpak waarbij productie, distributie, verbruik, investeringen en alternatieve energiebronnen met elkaar worden verbonden.
Ook de rol van Independent Power Producers (IPPs) verdient daarbij nadrukkelijk aandacht. Het wordt tijd om serieus te kijken naar de mogelijkheden die onafhankelijke energieproducenten kunnen bieden voor de energievoorziening van Suriname.
IPPs kunnen bijdragen aan extra productiecapaciteit en tegelijkertijd de druk op de bestaande infrastructuur verminderen. Daarvoor is wel een duidelijk en transparant beleids- en regelgevingskader nodig.
De EBS kan deze ontwikkeling niet alleen dragen. De oplossing van het energieprobleem vraagt om samenwerking tussen overheid, EBS, particuliere producenten, bedrijven en consumenten.
Suriname beschikt over verschillende mogelijkheden om de energievoorziening te moderniseren en te verduurzamen. De vraag is vooral of wij bereid zijn om die mogelijkheden daadwerkelijk te benutten.
Het moment om structureel te handelen
Het wordt tijd dat de energieproblematiek niet langer uitsluitend wordt benaderd vanuit de vraag: hoe lossen we het probleem van vandaag op?
De belangrijkere vraag is: hoe voorkomen we dat hetzelfde probleem morgen opnieuw ontstaat?
Een structurele oplossing vraagt om duidelijke keuzes, investeringen, betere regelgeving, ruimte voor alternatieve energieproducenten en een modern elektriciteitsnetwerk.
De energievoorziening is immers niet alleen een technische kwestie. Het raakt rechtstreeks aan de economie, het bedrijfsleven, huishoudens, investeringen en de ontwikkeling van Suriname.
Wie werkelijk economische ontwikkeling wil realiseren, moet daarom ook zorgen voor een betrouwbare energievoorziening.
Ir. R.K. Tjong-A-Hung
Dit artikel betreft een ingezonden opiniestuk. Voor de publicatie van ingezonden artikelen hanteren wij specifieke voorwaarden. Voor meer informatie of om zelf een ingezonden bericht te sturen, kunt u contact opnemen via [email protected] of direct via WhatsApp.
Let op: Publicatie van opiniestukken houdt niet in dat GFC Nieuws het eens is met de inhoud







