Nederlanders en Surinaamse Nederlanders terug naar Suriname om hier te wonen en te werken kunnen erover meepraten.
Sommigen komen naar hier uit liefde voor het land, anderen omdat ze hun kennis en ervaring willen inzetten om iets bij te dragen.
Toch merken veel van deze mensen al snel dat ze niet altijd met open armen worden ontvangen. Ze krijgen te maken met tegenwerking, afgunst of een houding van: “Je komt niet hier om mij de les te leren.”
Die reactie komt vaak voort uit wat men broodvrees noemt. De angst dat iemand uit Nederland jouw baan, positie of waardering afpakt.
Want ja, veel van deze terugkeerders brengen kennis mee, hebben andere werkgewoonten en weten zaken vaak efficiënter aan te pakken.
Dat roept bij sommigen onzekerheid op. In plaats van te denken: “Wat kan ik van deze persoon leren?”, ontstaat er afweer en wantrouwen.
Daarbovenop speelt een diepgewortelde trots. Veel mensen in Suriname willen niet dat iemand “van buiten” komt vertellen hoe het beter kan.
Maar precies die houding houdt ons als land tegen. Zolang we niet openstaan om te leren van mensen die elders ervaring hebben opgedaan, blijven we rondjes draaien in onze eigen gewoonten.
Het is geen schande om toe te geven dat er in Europa meer kennis en technologie beschikbaar is. Dat betekent niet dat Surinamers minder zijn, maar dat we juist kunnen groeien door te leren van die kennis.
In plaats van elkaar tegen te werken, kunnen we samenwerken en het beste van twee werelden combineren.
Suriname heeft alles om vooruit te komen. Slimme mensen, natuurlijke rijkdom en een sterke gemeenschap. Wat nog ontbreekt, is de bereidheid om echt samen te werken, zonder jaloezie of angst.
Als we dat kunnen overwinnen, wordt Suriname niet alleen een plek waar mensen terugkomen, maar ook een land waar kennis welkom is en waar we allemaal beter van worden.
S. Cruden
Dit artikel betreft een ingezonden opiniestuk. Voor de publicatie van ingezonden artikelen hanteren wij specifieke voorwaarden. Voor meer informatie of om zelf een ingezonden bericht te sturen, kunt u contact opnemen via [email protected] of direct via WhatsApp.
Let op: Publicatie van opiniestukken houdt niet in dat GFC Nieuws het eens is met de inhoud





