• Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

Boodschappen doen in Suriname met het hoofd nog in Nederland

Ida Thornhill door Ida Thornhill
12 februari 2026 04:00
in Column
Boodschappen winkelen shoppen supermarkt

'Boodschappen doen met een rekenmachine in het hoofd'

Het valt me soms op in gesprekken met Nederlanders die in Suriname wonen en hun inkomen in euro’s ontvangen.

Het zijn geen klachten met grote woorden, maar kleine bekentenissen. Zinnen als: “Ik kan het niet laten” of “Mijn hoofd blijft maar rekenen.” Alsof er ergens diep vanbinnen een rekenmachine vast is blijven hangen die nooit wordt uitgezet.

Bij het boodschappen doen begint het al. Een pak melk, een zak rijst, schoonmaakmiddel. Alles wordt automatisch omgerekend. SRD wordt euro, zonder nadenken.

Niet omdat het moet, maar omdat het brein dat zo heeft aangeleerd. Sommigen lachen erom, maar voegen er meteen aan toe dat het hen moe maakt. Echt moe.

Wanneer vergelijken geen keuze meer is

Wat vooral opvalt, is hoe automatisch ook de vergelijking met Nederland wordt gemaakt.

Bekijk ook:

Remigratie naar Suriname brengt aanpassingsproblemen voor Surinaamse Nederlanders

We moeten oppassen voor Japanse toestanden in Suriname

“Daar was dit goedkoper.” “In Nederland betaalde ik hiervoor minder.” Ze weten zelf dat het appels met peren vergelijken is, maar het gebeurt toch. Elke keer weer. En juist dát maakt het volgens hen erg vermoeiend.

Een paar van hen zeggen het ronduit: het geeft onrust in het hoofd. Niet omdat ze het geld niet hebben, maar omdat hun gedachten constant bezig zijn met wegen, rekenen en relativeren.

Zelfs bij kleine uitgaven. Zelfs op dagen dat ze gewoon willen leven.

Het hoofd blijft hangen in een ander land

Wat me raakt, is het contrast met mensen die in SRD verdienen en geen band hebben met Nederland of Europa. Zij rekenen niet. Zij vergelijken niet zo vaak. Zij leven gewoon. Hun hoofd is niet verdeeld over twee werelden en twee valuta’s.

Misschien zit het probleem niet in de prijzen, maar in het mentale blijven wonen in een ander land. Want wie steeds blijft omrekenen, blijft ook een beetje weg van hier.

Echte rust begint misschien pas wanneer je stopt met vergelijken.

Ida Thornhill is docente aan een lerarenopleiding in Paramaribo en actief als auteur en columniste.

Vanuit haar jarenlange ervaring in het onderwijs en haar brede maatschappelijke betrokkenheid schrijft zij over uiteenlopende thema’s die Suriname raken.

ShareTweetSendSend

Meer berichten

Voor sommigen voelt terugkeer niet als thuiskomen, maar als opnieuw emigreren. Foto: KLM kist op Schiphol
Column

Remigratie naar Suriname brengt aanpassingsproblemen voor Surinaamse Nederlanders

Sommige Surinamers werken zich kapot om het hoofd boven water te houden. Foto: illustratief
Column

We moeten oppassen voor Japanse toestanden in Suriname

In de Verenigde Staten kunnen dezelfde onderzoeken, afhankelijk van de aanbieder en de verzekering, vele malen duurder uitvallen.
Column

Surinamers uit Amerika besparen honderden dollars met medische controles in Paramaribo

Hoeveel onderwijscongressen hebben wij nog nodig?
Column

Suriname heeft geen tekort aan onderwijsplannen, maar aan uitvoering

Suriname en de obsessie met succes uitstralen
Column

De blufmentaliteit in Suriname: doen alsof je zelf veel verdient terwijl het geld uit Nederland komt

Wateroverlast in Suriname
Column

Een auto is niet van papier en kan meestal gewoon door een ondergelopen straat rijden

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact
  • Word redacteur
  • Colofon

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws