• Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

Surinamers onderschatten nog altijd de gevaren op het water

Ida Thornhill door Ida Thornhill
24 mei 2026 00:00
in Column
suriname korjaal boot

Een korjaal in de Surinamerivier

In Suriname leven wij met water. Rivieren verbinden dorpen, brengen mensen naar hun werk, zorgen voor transport en vormen tegelijk ontspanning voor gezinnen en vrienden.

Helaas gedragen veel mensen zich nog steeds alsof ongelukken alleen anderen overkomen. Iedere keer wanneer er ergens een boot omslaat of mensen in problemen raken op het water, ontstaat er kortstondig veel commotie.

Er wordt gewezen naar bootbestuurders, organisaties en autoriteiten. Maar veel minder vaak kijken mensen eerlijk naar hun eigen verantwoordelijkheid.

De harde realiteit is dat nog steeds veel personen zonder zwemvest in boten stappen. Sommigen vinden het overdreven, anderen zeggen dat ze kunnen zwemmen en weer anderen denken simpelweg niet na over de gevolgen.

Dat is een gevaarlijke mentaliteit die levens kan kosten. Water geeft niet altijd een waarschuwing vooraf. Een sterke stroming, een onverwachte golf, motorproblemen of slecht weer kunnen binnen seconden een normale situatie veranderen in een ramp.

Niet een ieder is sterker dan het water

Het idee dat een goede zwemmer automatisch veilig is, klopt niet. Zelfs ervaren zwemmers raken uitgeput of in paniek wanneer een boot omslaat of wanneer zij plotseling in diep water terechtkomen.

Juist daarom bestaan zwemvesten. Niet als decoratie, maar als bescherming.

Wat nog zorgwekkender is, is dat sommige mensen zich bijna beledigd voelen wanneer hen wordt gevraagd een zwemvest te dragen. Alsof veiligheid iets is om je voor te schamen.

Mis dit niet:

Je hebt Suriname verlaten, maar ben je ook echt geslaagd?

‘Je neemt je geld niet mee naar het graf’: waarom we in Suriname moeten stoppen met het kleinpraten van geld

In het verkeer accepteert vrijwel iedereen inmiddels het gebruik van een gordel. Waarom blijft er dan zoveel weerstand bestaan tegen zwemvesten op het water?

Verantwoordelijkheid begint bij jezelf

Autoriteiten moeten zeker strenger controleren. Bootexploitanten die veiligheidsregels negeren moeten hard worden aangepakt. Maar uiteindelijk kan geen enkele controleur dag en nacht naast iedere passagier staan.

Mensen moeten zelf beseffen dat hun leven waardevol is.

Ook ouders dragen hierin een grote verantwoordelijkheid. Kinderen leren wat normaal is door naar volwassenen te kijken.

Wanneer ouders veiligheid serieus nemen, groeit een nieuwe generatie op die automatisch begrijpt dat een zwemvest geen keuze hoort te zijn, maar een basisvoorwaarde.

Een zwemvest aantrekken kost hooguit enkele seconden. Maar die paar seconden kunnen later het verschil betekenen tussen thuiskomen of nooit meer terugkeren.

Ida Thornhill is docente aan een lerarenopleiding in Paramaribo en actief als auteur, columniste en kunstenares.

Vanuit haar jarenlange ervaring in het onderwijs en haar brede maatschappelijke betrokkenheid schrijft zij over uiteenlopende thema’s die Suriname raken.

ShareTweetSendSend

Blijf op de hoogte

Schiphol vertrekhal
Column

Je hebt Suriname verlaten, maar ben je ook echt geslaagd?

Surinaamse Dollars.
Column

‘Je neemt je geld niet mee naar het graf’: waarom we in Suriname moeten stoppen met het kleinpraten van geld

Buitenlanders reageren volgens ondernemers wel op vacatures in Suriname, maar lopen soms tegen de Nederlandse taal aan. Illustratiefoto: Hermitage Mall
Column

Waarom reageren vooral buitenlanders op vacatures in Suriname?

callcenter bellen telefoon kantoor ambtenaar werken
Column

In Suriname bepaalt wie je kent soms meer dan wat je kunt

Schiphol aankomsthal 4 wordt dikwijls gebruikt voor Surinamevluchten.
Column

Surinamevlucht geland, familie wacht nog bij de schuifdeuren

kleding winkel shoppen
Column

Het loopt de spuigaten uit met uitdagende kleding van verkoopsters in Suriname

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact
  • Word redacteur
  • Colofon

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws