Het Inheemsplatform ESAV spreekt zijn diepe bezorgdheid uit over de toenemende bedreigingen waarmee het binnenland van Suriname wordt geconfronteerd.
Volgens de organisatie moeten de vissterfte, milieuschade, mogelijke vervuiling door kwik en cyanide, illegale activiteiten en de veiligheid van bewoners in het binnenland veel hoger op de agenda staan van Inheemse en Tribale organisaties.
“Onze rivieren, onze leefgebieden, onze kinderen, onze flora en fauna hebben meer dan ooit onze aandacht nodig. Dit zijn kwesties die rechtstreeks raken aan het voortbestaan van onze gemeenschappen”, stelt ESAV.
Zorgen over vervuiling en aantasting van leefgebieden
ESAV wijst op de recente zorgen rondom vissterfte in het binnenland en de mogelijke gevolgen van mijnbouwactiviteiten voor mens en natuur.
De Organisatie van Inheemsen in Suriname (OIS) heeft eerder eveneens aangedrongen op een onafhankelijk onderzoek naar de massale vissterfte in de Saramaccarivier, waarbij wordt gewezen op mogelijke cyanidevervuiling als gevolg van werkzaamheden in een goudconcessie.
Volgens de OIS kunnen dergelijke situaties ernstige gevolgen hebben voor gezondheid, voedselvoorziening en de bestaanszekerheid van gemeenschappen die afhankelijk zijn van de rivier.
Volgens ESAV verdienen ook de aanwezigheid van zwaarbewapende personen, vermoedelijke illegale mijnbouwactiviteiten en de gevolgen van het gebruik van giftige stoffen zoals kwik en cyanide onmiddellijke aandacht.
De organisatie benadrukt dat de bescherming van het milieu niet alleen een ecologische kwestie is, maar ook een vraagstuk van mensenrechten, cultuur en bescherming van toekomstige generaties.
“Inheemsendag mag niet belangrijker worden dan de bescherming van ons volk”
ESAV stelt dat de huidige discussie rondom de organisatie van de Inheemsendag 2026 niet de hoogste prioriteit zou moeten hebben zolang fundamentele problemen in het binnenland onvoldoende worden aangepakt.
“De organisatie van een culturele dag is belangrijk, maar onze leefgebieden, onze gezondheid en de toekomst van onze kinderen moeten op de eerste plaats komen”, aldus het platform.
De organisatie roept Inheemse en Tribale vertegenwoordigers op om gezamenlijk op te komen voor structurele oplossingen voor de uitdagingen waarmee gemeenschappen in het binnenland worden geconfronteerd.
Rechtszaak over organisatie Inheemsendag 2026
De discussie over de organisatie van de Inheemsendag heeft inmiddels ook een juridische dimensie gekregen. De Stichting Amazone Markt Suriname (SAMS) heeft een kort geding aangespannen tegen president Jennifer Simons nadat de organisatie naar eigen zeggen niet langer betrokken werd bij de organisatie van de activiteiten rond de Dag der Inheemsen in de Palmentuin.
Volgens SAMS, die stelt sinds 2002 betrokken te zijn bij de organisatie van de activiteiten rond Inheemsendag in de Palmentuin, is zonder voldoende overleg een andere organisatie aangewezen om de festiviteiten te organiseren.
De stichting heeft de rechter gevraagd om de toestemming voor de andere organisatie terug te draaien en haar opnieuw ruimte te geven voor de uitvoering van de activiteiten.
Het conflict heeft geleid tot discussie binnen de Inheemse gemeenschap over participatie, erkenning en de manier waarop besluiten over culturele aangelegenheden worden genomen.
ESAV benadrukt echter dat dergelijke organisatorische vraagstukken niet mogen afleiden van de grotere uitdagingen waarmee Inheemse en Tribale gemeenschappen worden geconfronteerd.
Oproep tot gezamenlijke verantwoordelijkheid
ESAV doet een beroep op alle betrokken organisaties, de overheid en de samenleving om de bescherming van het binnenland centraal te stellen.
Volgens het platform is het noodzakelijk dat er meer aandacht komt voor milieubescherming, controle op mijnbouwactiviteiten, bescherming van natuurlijke hulpbronnen en de veiligheid van bewoners.
“Het binnenland is geen wingewest. Het is het woongebied van mensen, het hart van onze natuur en een erfenis die wij moeten beschermen voor toekomstige generaties”, aldus ESAV.







