• Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

Waarom een Nederlandse schoonmaakster trotser kan zijn dan een Surinaamse minister

In Nederland telt het werk, in Suriname telt soms vooral de titel

Ida Thornhill door Ida Thornhill
4 september 2026 16:00
in Column
kabinet president dna suriname paramaribo fort zeelandia

Kabinet President

Onlangs had ik een interessant gesprek met een Surinaams-Nederlandse vrouw die voor vakantie in haar geboorteland was.

Ik vroeg haar wat voor werk zij in Nederland doet. Haar antwoord verraste mij niet zozeer vanwege het beroep, maar vanwege de trots waarmee zij het vertelde.

“Ik ben interieurverzorgster”, zei ze. Ze vertelde uitgebreid dat zij gelukkig is met haar werk, haar inkomen en haar leven in Nederland.

Geen spoor van schaamte, geen verontschuldiging en vooral geen gevoel dat zij zich tegenover mij moest verdedigen.

Waarom kijken wij daar in Suriname anders naar?

Ik moest onmiddellijk denken aan hoe een gemiddelde Surinamer soms reageert wanneer iemand hier vertelt dat hij of zij schoonmaakwerk doet. Het kan bijna klinken alsof iemand een beroep noemt waarvoor hij zich eigenlijk zou moeten schamen.

Waarom? Schoonmaakwerk is eerlijk werk. Iemand zorgt ervoor dat kantoren, woningen, scholen, ziekenhuizen en andere gebouwen schoon en leefbaar blijven. Daar is niets minderwaardigs aan.

Integendeel: zonder deze mensen zouden veel organisaties letterlijk niet kunnen functioneren.

Toch lijkt status in Suriname naar mijn persoonlijke indruk veel zwaarder te wegen.

Mis dit niet:

Wie terugkeert naar Suriname hoeft niet automatisch te doen alsof hij alles beter weet

Waarom wij tóch SRD 2.000 aan porties eten uitgeven terwijl het leven steeds duurder wordt

In Nederland minder ontzag voor een titel

Het opvallende is dat ik tijdens mijn gesprekken met Nederlanders juist een tegenovergesteld fenomeen ervaar. Een minister krijgt daar niet automatisch meer maatschappelijk ontzag omdat hij minister is. De functie verdient respect, maar de persoon wordt niet noodzakelijk als een verheven figuur behandeld.

In Suriname lijkt een titel soms juist deuren te openen. Minister, directeur, dokter of hoge ambtenaar. De maatschappelijke positie kan sterk bepalen hoe iemand wordt benaderd.

Een kwestie van cultuur en psychologie

Volgens mij heeft dit te maken met hoe wij status en succes definiëren. In een kleine samenleving waarin iedereen elkaar kent, kunnen functies, afkomst, opleiding en sociale positie relatief zwaar meewegen.

Mensen ontlenen soms aanzien aan wat iemand vertegenwoordigt, terwijl Nederlanders vaker benadrukken wat iemand doet en hoe iemand zich gedraagt.

Misschien kunnen wij daar iets van leren.

Ik zou veel liever leven in een samenleving waarin iemand met trots zegt: “Ik ben schoonmaker, en ik doe mijn werk goed”, dan in een samenleving waarin iemand zich groter moet voordoen vanwege een titel.

Want uiteindelijk maakt niet de functienaam een mens waardevol, maar de manier waarop hij zijn werk en leven invult.

Ida Thornhill is docente aan een lerarenopleiding in Paramaribo en actief als auteur en columniste.

Vanuit haar jarenlange ervaring in het onderwijs en haar brede maatschappelijke betrokkenheid schrijft zij over uiteenlopende thema’s die Suriname raken.

ShareTweetSendSend

Blijf op de hoogte

klm schiphol vliegtuig
Column

Wie terugkeert naar Suriname hoeft niet automatisch te doen alsof hij alles beter weet

Wanneer familie uit Nederland na lange tijd weer voet op Surinaamse bodem zet, gaat het vaak om meer dan alleen een bezoek. Foto: Paramaribo stadscentrum
Column

Waarom wij tóch SRD 2.000 aan porties eten uitgeven terwijl het leven steeds duurder wordt

rotterdam nederland
Column

‘Nederlandse Surinamers moeten ophouden met klagen en beginnen met investeren’

Waar is Rodney?
Column

Waar is Rodney Leysner? Zolang hij niet is gevonden, mag de hoop niet verdwijnen

koppel stel relatie liefde interraciaal
Column

Waarom Nederlandse vrouwen zich aangetrokken voelen tot Surinaamse Marronmannen

Hond straathond
Column

Straathonden en vuilnisoverlast vragen eindelijk om een structurele oplossing

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact
  • Word redacteur
  • Colofon

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws