• Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

Overleden Surinaamse leiders zullen vaker digitaal terugkeren en viraal gaan

Ida Thornhill door Ida Thornhill
22 februari 2026 22:00
in Column
venetiaan ronald

Ronald Venetiaan

De manier waarop we herinneringen bewaren staat op het punt ingrijpend te veranderen.

Wat vroeger alleen mogelijk was in fotoalbums en in het geheugen van mensen, wordt nu al regelmatig zichtbaar alsof het zich opnieuw afspeelt in het heden.

Dankzij nieuwe technologie ontstaat een realiteit waarin overleden personen weer kunnen spreken, bewegen en zelfs een nieuwe generatie kunnen bereiken.

Op internet circuleren vaker indrukwekkende videobeelden waarin historische figuren in met name de VS opnieuw tot leven lijken te komen.

Het is slechts een kwestie van tijd voordat ook de grote zonen en dochters van Suriname op deze manier dikwijls opnieuw verschijnen en aandacht trekken.

Kunstmatige intelligentie verandert hoe we herinneren

Op platforms zoals YouTube zijn al talloze video’s te vinden waarin overleden internationale beroemdheden digitaal worden gereconstrueerd.

Deze video’s tonen hoe iemand eruitzag in zijn jonge jaren, hoe hij ouder werd en uiteindelijk wordt afgebeeld met symbolische witte vleugels.

Dit soort creaties staat bekend als AI-reanimatie of deepfake-reconstructie, waarbij kunstmatige intelligentie oude foto’s en beelden analyseert en omzet in levensechte animaties.

Mis dit niet:

Vuile scholen en ziekenhuizen vragen om snelle actie

Leerbewerking kan banen creëren maar krijgt nauwelijks aandacht in Suriname

Het resultaat is vaak verbluffend realistisch. Gezichtsuitdrukkingen, oogbewegingen en zelfs subtiele emoties worden nagebootst met een precisie die enkele jaren geleden onmogelijk leek.

Het voelt alsof de grens tussen verleden en heden langzaam vervaagt.

Surinaamse historische figuren zullen opnieuw zichtbaar worden

Het is onvermijdelijk dat figuren zoals Desi Bouterse, Jagernath Lachmon, Fred Derby, Ronald Venetiaan, Jules Wijdenbosch en Henk Arron op deze manier opnieuw zichtbaar zullen worden voor het publiek.

Niet als historische foto’s, maar als bewegende, bijna levende personen die opnieuw een aanwezigheid krijgen in het digitale tijdperk.

Voor een jonge generatie die deze leiders nooit persoonlijk heeft meegemaakt, zal dit een compleet nieuwe manier zijn om kennis te maken met hun uitstraling en persoonlijkheid.

Tegelijk roept het vragen op over hoe wij omgaan met geschiedenis, herinnering en realiteit.

Wat vaststaat, is dat technologie de macht heeft gekregen om het verleden opnieuw zichtbaar te maken.

En wanneer dat moment volledig doorbreekt, zullen Surinamers hun historische leiders niet alleen herinneren, maar opnieuw zien bewegen, kijken en bestaan in een digitale wereld zonder grenzen.

Ida Thornhill is docente aan een lerarenopleiding in Paramaribo en actief als auteur en columniste.

Vanuit haar jarenlange ervaring in het onderwijs en haar brede maatschappelijke betrokkenheid schrijft zij over uiteenlopende thema’s die Suriname raken.

ShareTweetSendSend

Blijf op de hoogte

Rooms Katholiek Ziekenhuis Paramaribo.
Column

Vuile scholen en ziekenhuizen vragen om snelle actie

Niet iedere Surinamer hoeft een hoge opleiding te volgen om succesvol ondernemer te worden. Foto kleermaker ter illustratie.
Column

Leerbewerking kan banen creëren maar krijgt nauwelijks aandacht in Suriname

eten roti restaurant diner
Column

Pom, roti of pindasoep: wat is nu echt het nationale gerecht van Suriname?

Vaak klinkt de hardste kritiek op Suriname niet vanuit Paramaribo, maar vanuit de Surinaamse gemeenschap in Nederland. Foto: Schiphol Airport vertrekhal
Column

‘Surinamers praten bewust negatief over hun land om beter geaccepteerd te worden in Nederland’

Binnenkant van een Nederlandse gevangenis. Foto: PI Alphen FB.
Column

Het contrast tussen gevangenissen in Suriname en Nederland blijft verbazen

u20 natio
Column

Nederlandse scouts laten mogelijk voetbaltalent in Suriname liggen

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact
  • Word redacteur
  • Colofon

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws