• Colofon
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

Pauze bij olieprojecten in Suriname is niet ondenkbaar

Ida Thornhill door Ida Thornhill
21 december 2025 02:00
in Suriname
olie gas

Oliebedrijven kunnen plannen vertragen om diverse redenen. Beeld: illustratief.

De ontdekking van grote offshore olievoorraden heeft hoge verwachtingen gewekt over de economische toekomst van Suriname.

Tegelijkertijd klinkt onder waarnemers steeds vaker de vraag of deze plannen overeind blijven als de olieprijzen wereldwijd dalen.

Is het realistisch dat oliereuzen zoals TotalEnergies, Shell en Petronas in zo’n scenario besluiten hun activiteiten in Suriname op pauze te zetten?

Wanneer wordt olie winnen minder aantrekkelijk?

Volgens energie-analisten draait alles om rendabiliteit op de lange termijn. Offshore olieprojecten vergen miljardeninvesteringen en worden gepland over tientallen jaren.

Bedrijven kijken daarom niet alleen naar de olieprijs van vandaag, maar vooral naar verwachte prijzen over tien tot twintig jaar. Als olie structureel goedkoop blijft, neemt de druk toe om projecten te vertragen, te herzien of pas later te ontwikkelen.

Elders in de wereld is dit al gebeurd. In perioden van lage olieprijzen zijn diepwaterprojecten in Afrika en delen van Latijns-Amerika uitgesteld, omdat de kosten simpelweg te hoog waren ten opzichte van de opbrengsten.

Dat maakt het scenario voor Suriname niet ondenkbaar, al is het geen automatisme.

Klimaat en geopolitiek wegen steeds zwaarder

Naast de olieprijs spelen klimaatdoelen, elektrisch rijden en geopolitieke verschuivingen een steeds grotere rol. Grote oliebedrijven staan onder druk om hun investeringen te beperken tot projecten die ook bij lagere prijzen winstgevend blijven.

Suriname is relatief nieuw als olieproducent, wat zowel een voordeel als een risico is.

De prognose onder waarnemers die met GFC Nieuws hebben gesproken is daarom genuanceerd. Een volledige pauze lijkt op korte termijn onwaarschijnlijk, maar bij aanhoudend lage olieprijzen kan vertraging of heroverweging van toekomstige fases wel degelijk realistisch worden.

ShareTweetSendSend

Meer berichten

openbare werken
Suriname

Minister Tsang sluit brandstichting bij Openbare Werken niet uit

jogi
Suriname

Jogi uit cynische sneer over ‘college van presidenten’ bij regeringsafwezigheid

swm paramaribo suriname water straat
Suriname

Anno 2026 nog steeds geen noodgenerator bij waterpompstation in Paramaribo

Zwaailicht politie
Suriname

RBTP arresteert zeven verdachten in zaak van bromfietsdiefstal

'Tingi' is aangehouden
Suriname

RBT West pakt verdachte ‘Tingi’ op na mishandeling en doodsbedreiging in Nickerie

huur
Suriname

Productiefaciliteit Melkcentrale in Marowijne moet binnenland beter bedienen

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws