• Colofon
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

Overleg tussen DNA en JusPol over politieoptreden en situatie in gevangenissen

Sheryl Dayene Gallant door Sheryl Dayene Gallant
6 maart 2026 11:00
in Suriname
gevangenis cel verdachte

Illustratiefoto

De vaste Commissie Mensenrechten van De Nationale Assemblée heeft overleg gevoerd met minister Harish Monorath en zijn staf over recente ontwikkelingen rond politieoptreden, detentieomstandigheden en internationale rapportageverplichtingen op het gebied van mensenrechten.

De bespreking stond in het teken van kwesties die volgens de commissie raken aan de fundamentele rechten en vrijheden van burgers in Suriname.

Politieoptreden en detentieomstandigheden onder de loep

Tijdens de vergadering vroeg commissievoorzitter Ebu Jones de minister om een overzicht van reeds ingediende wetsvoorstellen die betrekking hebben op mensenrechten.

Ook vroeg hij om aanvullende informatie over gedetineerden die een medische kaart nodig hebben en over het aantal recidivisten binnen het detentiesysteem.

De commissie wilde hiermee meer inzicht krijgen in de huidige situatie binnen het gevangeniswezen en de wijze waarop de rechten van gedetineerden worden gewaarborgd.

Aandacht voor medische zorg en kwetsbare groepen

Commissielid Jennifer Vreedzaam vroeg tijdens het overleg bijzondere aandacht voor de medische behandeling van gedetineerden. Ook informeerde zij naar de actuele ontwikkelingen rond de nieuwe “agent van de Staat”.

Daarnaast stelde Chuanrui Wang vragen over de voortgang van aanbevelingen uit mensenrechtenrapportages, de samenwerking tussen verschillende ministeries en de bescherming van kwetsbare groepen.

Zij vroeg eveneens naar de stand van zaken rond onderzoeken naar mensenhandel en welke beleidsmaatregelen volgens de minister de rechtspositie van burgers het meest kunnen versterken.

Achterstanden bij VN-mensenrechtenrapportages

Minister Monorath gaf aan dat Suriname internationale verplichtingen heeft om periodiek te rapporteren over de naleving van mensenrechten aan de Verenigde Naties.

Volgens de bewindsman zijn meerdere ministeries verantwoordelijk voor afzonderlijke deelrapportages, waaronder die over kinderrechten, vrouwenrechten, arbeidsrechten en gezondheids- en veiligheidsrechten.

De minister erkende echter dat Suriname momenteel achterstanden heeft bij het indienen van deze rapporten en dat verschillende deadlines niet zijn gehaald. Een betere coördinatie tussen ministeries is volgens hem noodzakelijk om de achterstand in te lopen en de voorbereiding op de komende VN-beoordeling te verbeteren.

Politieoptreden niet automatisch mensenrechtenschending

Tijdens het overleg benadrukte de minister dat politieoptreden niet automatisch als een schending van mensenrechten moet worden beschouwd. In veel gevallen is optreden van de politie volgens hem gericht op het waarborgen van de veiligheid van de samenleving.

De commissie gaf aan de verkregen informatie verder te zullen bestuderen en waar nodig vervolgstappen te bepalen in het kader van haar controlerende en adviserende taak.

Deelnemers aan de vergadering

Naast voorzitter Jones namen de commissieleden Iona Edwards, Poetini Atompai, Jennifer Vreedzaam en Chuanrui Wang deel aan de vergadering.

De leden Ingrid Karta-Bink en Ingrid Bouterse-Waldring woonden de bijeenkomst bij als toehoorder.

ShareTweetSendSend

Meer berichten

gfc nieuws
Suriname

Rectificatie mogelijk, zelfs zonder schuld van journalist of medium

Brand brandweer
Suriname

Vijf panden in vlammen op in Nickerie, tientallen mensen dakloos

galibi vissen vissersboot
Suriname

Vissers uit inheemse dorpen kunnen vangst moeilijk naar Paramaribo brengen

brand
Suriname

Brand verwoest woning hoek Lepelbekstraat, omliggende panden lopen schade op

jeugd kinderen jongens zoon
Suriname

Suriname en VS willen samenwerking rond sport en jeugd verder verdiepen

man senior bejaard oud
Lifestyle

Surinaamse sociaalzwakkeren balanceren op de rand van financiële overleving

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws