• Colofon
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

Nizaar Makdoembaks belicht historische wortels van corruptie in Suriname

Sheryl Dayene Gallant door Sheryl Dayene Gallant
6 januari 2026 03:00
in Suriname
Omkoping fraude corruptie

Corruptie is geen gevolg van armoede, maar van zwakke systemen

Nizaar Makdoembaks, huisarts van opleiding en publicist, heeft door de jaren heen een stevige reputatie opgebouwd als onderzoeker en schrijver over de Surinaamse geschiedenis.

In eerdere publicaties behandelde hij onder meer de kindersterfte in Suriname als nalatenschap van de slavernij (2014), het verzwegen slavernijverleden van het KNIL (januari 2017) en de Goslar-affaire, die hij plaatst binnen eeuwen van tekortschietende koloniale aandacht voor de verdediging van Suriname (oktober 2017).

Blijvende aandacht voor slavernij en verzet

Naast zijn eigen onderzoek verzorgde Makdoembaks ook een heruitgave van het werk van L. de Palm over de Curaçaose slavenopstand onder leiding van Tula, een iconische figuur in de strijd tegen onderdrukking.

Deze heruitgave verscheen in 2015 en draagt bij aan het levend houden van het gedeelde Caribische slavernijverleden.

Nieuw boek: ‘Corruptie in Suriname’

In zijn recente boek ‘Corruptie in Suriname’ richt Makdoembaks zich op de ontwikkeling van corruptie door de eeuwen heen.

Hij plaatst het fenomeen niet alleen in de moderne context, maar voert de lezer terug tot de koloniale periode, waarin volgens hem de fundamenten zijn gelegd voor structurele misstanden in bestuur en machtsuitoefening.

Het boek noemt concreet namen en functies van historische functionarissen die betrokken waren bij corruptiepraktijken.

Daarbij schuwt de auteur de pijnlijke kanten van de geschiedenis niet: in sommige gevallen leidde publieke ontmaskering zelfs tot zelfdoding uit schaamte.

Gedegen archiefonderzoek als basis

Voor het samenstellen van het boek is uitgebreid archiefonderzoek verricht. Makdoembaks maakte gebruik van zowel Nederlandse als Surinaamse archieven, wat het werk een stevig historisch fundament geeft.

Volgens de auteur was het noodzakelijk om bronnen uit beide landen te raadplegen om een zo volledig mogelijk beeld te schetsen.

Makdoembaks benadrukt dat ‘Corruptie in Suriname’ in het bijzonder bedoeld is voor huidige en toekomstige politici. Het boek wil niet alleen inzicht geven in het verleden, maar ook bijdragen aan bewustwording en reflectie over bestuurlijke verantwoordelijkheid en integriteit in het heden.

ShareTweetSendSend

Meer berichten

koffie drinken cafe bar
Lifestyle

Pinas: Wel geld voor kopje koffie van €6,70 maar klagen over hoe duur Suriname is

bvb klaaskreek
Suriname

Nieuw Bureau voor Burgerzaken Klaaskreek officieel in gebruik genomen

buza suriname caricom
Suriname

Suriname bereidt zich voor op COFCOR-vergadering en CARICOM-voorzitterschap

tanken pompstation
Suriname

Regering houdt brandstofprijzen stabiel ondanks spanningen Midden-Oosten

openbare werken
Suriname

OWRO versnelt aanpak wateroverlast en wegen

cenrtum voor democratie currie
Suriname

CDR bereikt mijlpaal met officiële erkenning onderwijsaanbod door MinOWC

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws