De paspoortkwestie die eerder dit jaar voor grote onzekerheid zorgde bij Nederlandse profvoetballers die uitkomen voor Suriname en Indonesië, lijkt voor een belangrijk deel te worden opgelost.
De kwestie ontstond nadat verschillende spelers door het aannemen van de Surinaamse of Indonesische nationaliteit hun Nederlandse nationaliteit automatisch verloren.
Volgens de Nederlandse nationaliteitswet verliezen Nederlanders in beginsel automatisch het Nederlanderschap wanneer zij vrijwillig een andere nationaliteit aannemen.
Er bestaan uitzonderingen, maar voor veel internationals die voor Suriname of Indonesië kozen, bleek het aannemen van de nieuwe nationaliteit gevolgen te hebben voor hun Nederlandse paspoort en daarmee voor hun verblijfs- en werkstatus in Nederland.
Suriname past nationaliteitswet aan
Voor Suriname is inmiddels een belangrijke wettelijke stap gezet. De Nationale Assemblée nam op 8 september met 29 algemene stemmen een wijziging aan van de Wet op het Surinamerschap en het Ingezetenschap.
De gewijzigde regeling moet het mogelijk maken dat personen van Surinaamse afkomst die aan bepaalde voorwaarden voldoen, de Surinaamse nationaliteit kunnen verkrijgen met het oog op internationale sportvertegenwoordiging, zonder dat zij daarvoor hun andere nationaliteit hoeven op te geven.
De regeling is daarbij specifiek gericht op sporters uit de diaspora die van betekenis kunnen zijn voor de internationale vertegenwoordiging van Suriname.
De wetswijziging is daarmee vooral van belang voor de zogenoemde diasporasporters, onder wie de Nederlandse profvoetballers die voor Natio willen uitkomen.
Wetswijziging nog niet volledig van kracht
Hoewel de Nationale Assemblée de wijziging heeft aangenomen, betekent dit niet dat de nieuwe regeling automatisch al volledig van kracht is.
Parlementsvoorzitter Michael Adhin wees na de stemming erop dat nog verschillende stappen moeten worden gezet voordat de regeling daadwerkelijk in werking treedt.
Ook de Stichting voor de Rechtsorde in Suriname meldde op 9 september dat de goedgekeurde wetswijziging nog moet worden gepubliceerd.
De precieze toepassing van de regeling zal daarom afhangen van de verdere wettelijke procedure en de uitvoeringsregels.
Indonesië kiest eveneens voor verruiming
Ook Indonesië werkt aan een verruiming van het nationaliteitsbeleid. President Prabowo Subianto heeft in augustus 2026 voorgesteld om dubbele nationaliteit onder voorwaarden mogelijk te maken voor bepaalde personen met bijzondere talenten die voor Indonesië van belang zijn.
Het voorstel is gericht op Indonesische talenten in de diaspora en moet volgens de Indonesische regering onder meer helpen om expertise en talent uit de internationale Indonesische gemeenschap beter voor het land beschikbaar te maken.
De Indonesische en Surinaamse aanpak zijn daarmee niet volledig identiek, maar beide ontwikkelingen zijn relevant voor sporters uit de diaspora die hun land van afkomst internationaal willen vertegenwoordigen.
Eerder ontstonden problemen bij Nederlandse clubs
De gevolgen van de Nederlandse nationaliteitsregels werden in het voorjaar van 2026 zichtbaar in het Nederlandse betaald voetbal.
Verschillende spelers die voor Suriname of Indonesië uitkomen, kwamen in problemen rond hun speelgerechtigdheid, verblijfsstatus of werkvergunning.
De KNVB stelde in een onderzoek naar Indonesisch international Nathan Tjoe-A-On vast dat hij door het aannemen van de Indonesische nationaliteit automatisch het Nederlanderschap had verloren.
De KNVB besloot daarbij geen tuchtrechtelijke maatregelen te nemen, omdat zowel de speler als de club niet op de hoogte waren van de automatische gevolgen.
Ook bij Indonesisch international Dean James ontstond een vergelijkbare kwestie. De zaak maakte duidelijk dat het aannemen van een andere nationaliteit niet slechts een administratieve formaliteit is, maar rechtstreeks gevolgen kan hebben voor de positie van spelers in Nederland.
Ook Natio-spelers werden geraakt
De problematiek trof eveneens verschillende Nederlandse profs die voor Suriname uitkomen. Onder anderen Tjaronn Chery, Etienne Vaessen, Dylan Vente, Justin Lonwijk, Djevencio van der Kust, Richonell Margaret en Virgil Misidjan werden genoemd in verband met de paspoort- en verblijfsproblematiek.
Voor sommige spelers konden tijdelijke of individuele oplossingen worden gevonden. De Nederlandse Immigratie- en Naturalisatiedienst gaf eerder aan dat voor internationals met Nederlandse kinderen onder bepaalde omstandigheden een snellere route beschikbaar was.
Nieuwe situatie biedt perspectief voor Natio
De recente ontwikkelingen zijn van bijzonder belang voor de Surinaamse nationale voetbalselectie. Natio heeft de afgelopen jaren in belangrijke mate geprofiteerd van spelers uit de Nederlandse profcompetities met een Surinaamse achtergrond.
De nieuwe Surinaamse regeling moet ervoor zorgen dat sporters uit de diaspora onder voorwaarden voor Suriname kunnen uitkomen zonder dat hun internationale sportcarrière noodzakelijkerwijs leidt tot het opgeven van hun andere nationaliteit.
Daarmee wordt een juridische belemmering aangepakt die eerder verschillende spelers voor een moeilijke keuze stelde: hun Nederlandse nationaliteit behouden of kiezen voor vertegenwoordiging van Suriname.
Nationaliteitswetgeving blijft een zaak van afzonderlijke landen
De ontwikkelingen maken tegelijkertijd duidelijk dat Suriname en Indonesië niet zelfstandig kunnen bepalen of een speler zijn Nederlandse nationaliteit behoudt.
De Nederlandse wetgeving bepaalt namelijk zelf onder welke omstandigheden het Nederlanderschap verloren gaat en wanneer een uitzondering geldt.
De IND bevestigt dat een Nederlander die vrijwillig een andere nationaliteit aanneemt, in beginsel automatisch het Nederlanderschap verliest.
Voor oud-Nederlanders met de Surinaamse nationaliteit bestaan er bovendien procedures om onder bepaalde voorwaarden het Nederlanderschap terug te krijgen, maar daarbij kan het verlies van de Surinaamse nationaliteit een gevolg zijn.
De nieuwe wetgeving in Suriname moet daarom vooral worden gezien als een nationale oplossing aan Surinaamse zijde, terwijl de daadwerkelijke gevolgen voor het Nederlandse staatsburgerschap onder de Nederlandse wet blijven vallen.
Nederlandse profs opnieuw beschikbaar voor Garuda en Natio
Met de recente wettelijke ontwikkelingen ontstaat voor de komende interlandperiodes meer ruimte voor Nederlandse profvoetballers met een Surinaamse of Indonesische achtergrond om hun land van afkomst te vertegenwoordigen.
Voor Natio is vooral de door de Nationale Assemblée aangenomen wetswijziging van belang. Voor Garuda speelt daarnaast de bredere discussie in Indonesië over dubbele nationaliteit en het aantrekken van talent uit de diaspora.
De paspoortkwestie heeft daarmee geleid tot een bredere discussie over de positie van diaspora-sporters, nationaliteit en de mogelijkheid om internationale sportcarrières te combineren met een band met het land van afkomst.






