• Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

Hoe word je snel rijk in Suriname in de komende jaren?

GFC Nieuws Opinie door GFC Nieuws Opinie
10 oktober 2026 00:00
in Opinie
SRD Surinaamse Dollar

Surinaamse dollars.

In dit artikel vertel ik u hoe u zich slim en strategisch kunt positioneren om de komende jaren schatrijk te worden in Suriname.

Rijker dan de Surinaamse politici, want zij zitten op de voorste rij, maar zijn toch niet altijd even goed gepositioneerd om heel erg rijk te worden.

Na het lezen van dit artikel weet u in ieder geval waar de nieuwe USD miljardairs van Suriname hun kansen gaan pakken!

Laat duidelijk zijn niet iedereen gaat aan deze rijkdom-race kunnen meedoen. Velen gaan de boot missen omdat ze niet goed gepositioneerd zijn. Zij die wel goed gepositioneerd zijn hebben de potentie om Miljardair te worden in USD.

Van bouwkavels en luxe woningen tot Ferrari’s, privéklinieken en exclusieve restaurants: internationale ervaringen laten zien waar de nieuwe olierijkdom economische kansen kan creëren, maar ook hoe een land zichzelf kan verliezen wanneer grond, geld en status belangrijker worden dan brede welvaart.

De olieboom begint niet pas wanneer de eerste olie stroomt

Dit is al begonnen. De eigenaren en aandeelhouders van Kuldipsingh en Yokohama worden zeker USD Miljardair of zijn het al. Ik leg uit waarom ik hier zeker van ben dat ook u kans maakt!

Suriname staat aan de vooravond van een economische verandering die veel verder kan reiken dan de staatsbegroting, de exportcijfers en de gebruikelijke politieke discussies over hoeveel geld er straks beschikbaar komt.

Wanneer het GranMorgu-project voor de kust daadwerkelijk volgens planning in 2028 olie begint te produceren, kan een nieuwe economische werkelijkheid ontstaan waarin buitenlandse ondernemingen, gespecialiseerde werknemers, lokale ondernemers en kapitaalkrachtige investeerders gezamenlijk op zoek gaan naar grond, woningen, kantoorruimte, transport, dienstverlening en een levensstijl die aansluit bij een groeiende groep mensen met meer financiële mogelijkheden.

Mis dit niet:

‘Je neemt je geld niet mee naar het graf’: waarom we in Suriname moeten stoppen met het kleinpraten van geld

Waarom reageren vooral buitenlanders op vacatures in Suriname?

TotalEnergies raamt de investering in het project op ongeveer 10,5 miljard Amerikaanse dollar en verwacht dat de ontwikkeling gedurende de looptijd ook aanzienlijke opdrachten voor lokale ondernemingen kan opleveren.

Dat zijn concrete economische impulsen, al betekent het uiteraard niet dat dit bedrag als vrij besteedbaar geld in de Surinaamse samenleving terechtkomt.

Zelfs als Total beslist om vanuit Frans Guyana te opereren en dan te vliegen naar waar ze nodig zijn, zijn de kansen voor Suriname ongekend. De vraag is wie goed gepositioneerd is om deze kansen te pakken.

De vraag is daarom niet alleen hoeveel olie Suriname kan produceren, maar vooral welke ondernemingen zich nu voorbereiden op de economische activiteiten die rond deze ontwikkeling kunnen ontstaan.

Wie wacht totdat de eerste olie is geproduceerd, de nieuwe kantoren zijn geopend en buitenlandse werknemers massaal naar Paramaribo trekken, loopt mogelijk achter op ondernemers die vandaag al onderzoeken waar de toekomstige vraag zich kan concentreren.

Tegelijkertijd is het belangrijk om niet in de bekende euforie te vervallen waarin iedere bouwkavel plotseling een goudmijn lijkt, ieder luxe appartement vanzelf een buitenlandse huurder zou vinden en iedere onderneming met een duur logo denkt dat de rijkdom van de olie-industrie automatisch in haar kassa zal belanden.

De internationale ervaring leert namelijk twee dingen tegelijk: een grondstoffenhausse kan nieuwe markten creëren en de waarde van bepaalde bezittingen verhogen, maar zij kan ook leiden tot speculatie, prijsstijgingen en een economie waarin de zichtbare consumptie sneller groeit dan de productieve capaciteit.

Wonen wordt onbetaalbaar in Suriname. De prijzen zijn nu al heel hoog, huur en verkoopprijzen gaan alleen maar nog meer stijgen.

Nummer één: bouwkavels en vastgoed kunnen de eerste grote winnaars worden

Als ik de mogelijke investeringskansen voor Suriname zou rangschikken, staan goed gelegen bouwkavels en vastgoed bovenaan.

Niet omdat iedere vierkante meter grond gegarandeerd meer waard wordt, maar omdat economische groei nu eenmaal ruimte nodig heeft: ruimte om te wonen, te werken, goederen op te slaan, ondernemingen te vestigen en voorzieningen te bouwen.

Wanneer de vraag naar die ruimte sneller groeit dan het aanbod van goed ontsloten en juridisch betrouwbare locaties, ontstaat een markt waarin de eigenaar van de juiste grond een sterke positie kan krijgen.

Guyana biedt hiervoor een relevante vergelijking, omdat het land eveneens een omvangrijke offshore-olieontwikkeling doormaakt.

In januari 2024 meldde het Guyanese ministerie van Huisvesting dat er door de groeiende belangstelling van olie- en gasbedrijven een sterke vraag bestond naar commerciële en industriële grond.

Het ministerie wees bovendien op toenemende verzoeken om bestemmingswijzigingen voor grond waarop appartementencomplexen zouden worden gebouwd, een ontwikkeling die het rechtstreeks in verband bracht met de olie- en gasindustrie.

De les voor Suriname is duidelijk: vastgoedkansen beperken zich niet tot de bouw van grote villa’s voor rijke particulieren.

Ook locaties voor kantoren, personeelsaccommodaties, appartementen, logistieke dienstverlening, werkplaatsen en bedrijfsterreinen kunnen aantrekkelijk worden, mits de locatie aansluit op aantoonbare vraag en beschikt over de noodzakelijke infrastructuur.

Een stuk grond dat op papier goedkoop lijkt, kan immers veranderen in een dure vergissing wanneer de eigendomstitel onduidelijk is, de bestemming niet klopt, de afwatering tekortschiet of aansluiting op wegen, elektriciteit en water veel meer kost dan vooraf werd aangenomen.

Ook Ghana laat zien hoe een olieontwikkeling de vastgoedmarkt kan beïnvloeden. Een wetenschappelijk onderzoek naar de woning- en kantorenmarkt in Accra, gepubliceerd in 2025, concludeerde dat de olievondst en de instroom van internationale ondernemingen de vraag naar woningen en kantoorruimte in het hogere marktsegment stimuleerden.

Het onderzoek beschreef tevens stijgende huren en huizenprijzen en groeiende activiteiten voor makelaars en vastgoedbeheerders.

Maar het bevat ook een waarschuwing: toen de olieprijzen in de periode 2014–2016 daalden en werknemers werden ontslagen of vertrokken, nam de vraag naar woningen vanuit de olie-industrie af en verzwakte de verkoop van vastgoed.

Voor Surinaamse beleggers betekent dit dat de interessantste strategie niet noodzakelijk bestaat uit het zo snel mogelijk kopen van zo veel mogelijk grond, maar uit het selecteren van locaties met een geloofwaardige economische functie.

Grond die later kan worden ontwikkeld tot kwalitatieve woningen, appartementen of bedrijfsruimte kan inkomsten opleveren, terwijl een speculatieve kavel zonder infrastructuur vooral afhankelijk blijft van de hoop dat iemand anders er ooit meer voor wil betalen. Hoop is een menselijke eigenschap, maar als investeringsmodel is zij bijzonder kwetsbaar.

De tweede golf: luxe, elektronica, auto’s, jachten en vooral Helicopters

Status wordt nog belangrijker in de reeds laten-zien-aanstellrij-macho cultuur van Suriname. Niet luxze auto’s alleen maar vooral Helicopters en kleine plezier vliegtuigen, worden het summum van nieuwe rijkdom.

Vanuit Nickerie of “De stad” even een weekendje weg, gaat niet meer per terreinauto maar per Helicopter. Dus ook Helicopter landingsplekken worden goud waard, dus mooi gelegen grond is waar het geld verdient gaat worden!

Wanneer een economie nieuwe vermogensgroepen voortbrengt, verandert niet alleen de vraag naar woningen, maar ook de manier waarop mensen hun geld willen besteden.

De behoefte aan goede elektronica, hoogwaardige meubels, designkeukens, luxe kleding, premiumdiensten en comfortabele vervoermiddelen kan groeien, terwijl een kleinere groep consumenten zich mogelijk gaat richten op exclusieve auto’s, sportwagens, Bentley’s, Ferrari’s en zeer luxueuze SUV’s, Heli’s en kleine vliegtuigen.

Ook de markt voor plezierboten en kleine tot middelgrote jachten kan kansen bieden wanneer er voldoende koopkracht, geschikte aanlegplaatsen, onderhoudsdiensten en een betrouwbaar netwerk van leveranciers aanwezig is.

Dit is geen louter Surinaamse gedachte. De Wereldbank heeft beschreven hoe een plotselinge toestroom van inkomsten uit natuurlijke hulpbronnen de consumptie van luxeproducten en lokale luxediensten kan stimuleren.

Wanneer nieuwe vermogensgroepen bijvoorbeeld villa’s, privéchauffeurs, huishoudelijke dienstverlening en exclusieve recreatie gaan vragen, verschuift een deel van de economische activiteit naar sectoren die inspelen op deze hogere bestedingen.

Dat kan banen en ondernemingen opleveren, maar kan ook personeel en kapitaal wegtrekken uit sectoren die essentieel zijn voor de bredere economische ontwikkeling.

Voor ondernemers ligt hier een kans om niet uitsluitend producten te importeren, maar een complete dienstverlening op te bouwen: onderhoud en reparatie van premiumauto’s, gespecialiseerde detailing, Italiaans marmer, betrouwbare verkoop van elektronica, interieuradvies, hoogwaardige meubelzaken, opslag, verzekering en onderhoud van boten.

Bij luxeproducten kunnen de marges aantrekkelijk lijken, maar een kleine afzetmarkt, hoge invoerkosten en kostbare voorraden kunnen een onderneming snel in problemen brengen.

Een showroom vol dure auto’s is nog geen bewijs van een gezonde business; de doorslaggevende vraag blijft hoeveel klanten daadwerkelijk kunnen en willen betalen.

De derde golf: privézorg, cosmetische behandelingen en onderwijs

Een andere interessante categorie bestaat uit diensten waarvoor consumenten bereid zijn meer te betalen wanneer zij beschikken over een hoger inkomen of wanneer werkgevers gespecialiseerde voorzieningen voor hun personeel zoeken.

Denk aan tandheelkundige esthetiek, dermatologische behandelingen, cosmetische klinieken, wellness, hoogwaardige fysiotherapie en andere medische diensten, uiteraard binnen de geldende professionele en wettelijke vereisten.

Daarnaast kunnen particuliere scholen, internationale onderwijsprogramma’s, bijles, taalonderwijs en technische opleidingen profiteren van gezinnen die meer in de ontwikkeling van hun kinderen willen investeren en bedrijven die personeel met specifieke vaardigheden nodig hebben.

Voor Suriname is het verstandig deze markt niet uitsluitend te benaderen als een speeltuin voor de nieuwe elite. Juist ondernemingen die kwaliteit, betrouwbaarheid en professionele standaarden combineren met een realistische prijsstelling kunnen een bredere klantenkring bereiken.

Een goed georganiseerde kliniek, een opleidingscentrum met relevante technische programma’s of een school die aantoonbaar goed onderwijs levert, kan immers economische waarde creëren die verder gaat dan de bestedingen van enkele rijke huishoudens.

Daarbij moet wel een onderscheid worden gemaakt tussen verwachte kansen en bewezen marktvraag. Dat oliebedrijven werknemers nodig hebben, betekent niet automatisch dat er voldoende klanten zullen zijn voor iedere particuliere school of cosmetische kliniek.

Ondernemers zullen dus vooraf moeten onderzoeken hoeveel potentiële klanten er zijn, welke diensten zij werkelijk missen, hoeveel zij kunnen betalen en of de onderneming ook levensvatbaar blijft wanneer de oliegerelateerde vraag tegenvalt.

Restaurants, luxe feesten en een nieuwe uitgaanscultuur

Het spreekt voor zich dat je mooie spullen, mode, horloges, dure schoenen, moet hebben om naar een lux feestje te gaan.

Ook de horeca en entertainmentsector kunnen profiteren van een groeiende groep zakelijke bezoekers, expats, lokale professionals en consumenten met hogere inkomens.

Er kan ruimte ontstaan voor kwalitatieve restaurants, internationale keukens, stijlvolle bars, evenementenlocaties, catering, exclusieve feesten en uitgaansconcepten die qua dienstverlening aansluiten bij wat klanten in Europese en Amerikaanse steden gewend zijn.

De kansen liggen niet alleen bij de duurste restaurants, maar ook bij ondernemingen die consequent goede kwaliteit leveren, professioneel personeel opleiden en een betrouwbare ervaring aanbieden.

Het is echter een vergissing om te denken dat een luxueus interieur en een hoge menukaartprijs automatisch een succesvolle onderneming opleveren.

Een restaurant moet voldoende gasten aantrekken, voedselverspilling beheersen, personeel kunnen behouden en bestand zijn tegen wisselende consumentenbestedingen.

Hetzelfde geldt voor evenementenbedrijven en uitgaansgelegenheden: een markt kan snel groeien, maar een ondernemer die zijn vaste kosten baseert op een tijdelijke piek in de vraag kan even snel weer verdwijnen.

De werkelijke kans ligt dus in het bouwen van bedrijven die de hogere bestedingen kunnen bedienen zonder volledig afhankelijk te worden van één kleine groep klanten of één sector.

De waarschuwing uit Ghana en de les uit Noorwegen

De belangrijkste waarschuwing is dat een olieboom niet vanzelf leidt tot brede welvaart. De ervaring van Ghana laat zien dat de vastgoedmarkt kan profiteren van internationale investeringen, maar ook gevoelig blijft voor schommelingen in olieprijzen en werkgelegenheid.

De Wereldbank wijst daarnaast op een dieper economisch risico: wanneer de nieuwe rijkdom vooral leidt tot luxeconsumptie en groei van bepaalde lokale diensten, kunnen arbeid en kapitaal verschuiven weg van andere productieve sectoren.

Dat gevaar wordt groter wanneer de opbrengsten ongelijk verdeeld zijn en slechts een beperkte groep mensen daadwerkelijk over extra koopkracht beschikt.

Noorwegen laat zien dat een andere benadering mogelijk is. Het land heeft de netto-inkomsten van de staat uit petroleumactiviteiten naar zijn staatsinvesteringsfonds geleid en werkt met een begrotingsregel die het gebruik van die rijkdom over de tijd spreidt.

Het doel is te voorkomen dat tijdelijke olie-inkomsten onmiddellijk worden omgezet in structurele uitgaven die moeilijk vol te houden zijn wanneer de inkomsten later teruglopen.

Noorwegen heeft een heel andere institutionele en economische uitgangspositie dan Suriname, maar het onderliggende principe is relevant: natuurlijke rijkdom wordt pas duurzaam maatschappelijk vermogen wanneer het beheer ervan verder kijkt dan de volgende begroting of verkiezing.

Het Internationaal Monetair Fonds waarschuwde Suriname in februari 2026 eveneens dat het land sterke instituties, effectief uitgavenbeheer en voldoende besparingen nodig heeft om de komende oliehausse goed te benutten.

Het IMF wees daarbij op de beperkte capaciteit om een snelle toename van de overheidsuitgaven te beheren en op de risico’s die een te ruim begrotings- en monetair beleid kan opleveren voor inflatie en de wisselkoers.

Dat is geen detail voor economen; het bepaalt mede of de nieuwe rijkdom leidt tot duurzame koopkracht of vooral tot hogere prijzen.

De parvenu-economie: rijkdom tonen is nog geen rijkdom creëren

Hier ligt misschien wel de grootste sociale uitdaging voor Suriname. Wanneer een kleine groep mensen plotseling toegang krijgt tot veel meer geld, kan de behoefte ontstaan om die verandering zichtbaar te maken met grote huizen, dure auto’s, exclusieve feesten, merkkleding en luxegoederen die vooral als statussymbool functioneren.

Dat gedrag is niet uniek voor Suriname en evenmin automatisch verkeerd; mensen mogen hun geld besteden zoals zij willen.

Het probleem ontstaat wanneer de zichtbare consumptie wordt aangezien voor economische vooruitgang, terwijl de productiviteit, de koopkracht van gewone huishoudens en de kwaliteit van publieke voorzieningen achterblijven.

Een Ferrari kan een eigenaar status geven, maar maakt op zichzelf geen nieuwe exportsector. Een villa kan vermogen vertegenwoordigen, maar helpt de samenleving weinig wanneer de prijs van wonen voor leraren, verpleegkundigen en jonge gezinnen onbereikbaar wordt.

Een exclusief feest kan een onderneming werk bezorgen, maar vormt geen vervanging voor een economie waarin mensen ook zonder oliegerelateerde inkomsten een behoorlijk bestaan kunnen opbouwen.

De overheid en de private sector hebben daarom allebei een verantwoordelijkheid om te voorkomen dat de olieboom vooral een race wordt om grond, luxe en prestige.

Meer woningen bouwen, infrastructuur verbeteren, technische vaardigheden ontwikkelen, lokale leveranciers professionaliseren en investeringen in productieve bedrijven stimuleren, kan ervoor zorgen dat de vraag niet alleen prijzen opdrijft, maar ook de economische capaciteit vergroot.

Wie nu investeert, moet verder kijken dan de eerste olie

De investeringskansen voor Suriname zijn reëel, maar niet allemaal even aantrekkelijk en zeker niet zonder risico. Goed gelegen bouwkavels, kwalitatieve woningen, appartementen, bedrijfsruimte en logistieke locaties verdienen als eerste aandacht, gevolgd door ondernemingen in professionele dienstverlening, onderwijs, zorg, horeca en zorgvuldig gekozen luxesegmenten.

Voor elk van deze sectoren geldt echter dezelfde regel: de kans wordt pas interessant wanneer er aantoonbare vraag is, de kosten beheersbaar zijn en de onderneming ook buiten het meest optimistische oliescenario kan functioneren.

Suriname hoeft de internationale ervaringen niet klakkeloos te kopiëren, maar kan er wel van leren.

Guyana laat zien dat olie-investeringen de vraag naar commerciële grond en nieuwe woonvormen kunnen versterken; Ghana toont dat vastgoedmarkten ook kwetsbaar zijn wanneer de oliecyclus omslaat; de Wereldbank waarschuwt voor de economische gevolgen van ongelijk verdeelde rijkdom en een consumptiegedreven verschuiving; en Noorwegen illustreert hoe een land kan proberen tijdelijke inkomsten om te zetten in vermogen voor de lange termijn.

De echte investeringsvraag is daarom niet wie straks de duurste auto bezit, het grootste huis bouwt of het meest exclusieve feest organiseert.

De vraag is wie nu ondernemingen en bezittingen opbouwt die ook over tien of twintig jaar economische waarde leveren. Want wanneer de olie eenmaal stroomt, zal er ongetwijfeld geld worden verdiend, maar de geschiedenis leert dat niet iedereen die geld ziet bewegen er ook rijker van wordt.

De grootste winnaars zullen waarschijnlijk niet degenen zijn die het hardst roepen dat Suriname een eldorado wordt, maar degenen die vóór de hausse zorgvuldig hebben onderzocht waar de werkelijke vraag ligt, welke risico’s zij kunnen dragen en hoe zij een tijdelijke economische impuls kunnen omzetten in duurzame waarde.

Conclusie: De echte winnaars van de Surinaamse olieboom worden vandaag al gemaakt

De komende jaren kan Suriname de geboorte meemaken van een nieuwe generatie ondernemers en vermogenden, maar de vraag is wie straks daadwerkelijk tot die groep zal behoren: degenen die tijdig begrijpen waar de economische vraag ontstaat en daar strategisch op inspelen, of degenen die pas wakker worden wanneer de prijzen al zijn gestegen en de beste kansen door anderen zijn benut.

De eigenaren van goed gelegen bouwkavels, verhuurwoningen, bedrijfsterreinen en logistieke faciliteiten kunnen een sterke positie verwerven, terwijl ondernemers in transport, catering, technische dienstverlening, onderhoud en andere ondersteunende activiteiten kunnen profiteren van contracten die veel verder reiken dan de olieproductie zelf.

Daarnaast kan een nieuwe consumptiemarkt ontstaan voor luxeauto’s, helikopters, jachten, exclusieve restaurants en hoogwaardige dienstverlening, waarbij zelfs de behoefte aan privélandingsplaatsen en gespecialiseerde infrastructuur nieuwe vastgoedkansen kan creëren.

Maar laat één ding duidelijk zijn: niet iedereen die vandaag grond koopt, wordt morgen miljonair en niet iedere ondernemer die een luxezaak opent, zal de olieboom overleven.

De werkelijke voorsprong ligt in het herkennen van concrete vraag, het opbouwen van betrouwbare bedrijven en het investeren voordat de massa dezelfde ontdekking doet.

Suriname kan een land worden waar grote particuliere vermogens ontstaan, maar of die rijkdom ook leidt tot een sterkere economie, betaalbare woningen en betere kansen voor de volgende generatie, hangt af van de keuzes die vandaag worden gemaakt.

De olie onder de zeebodem is er al; de miljardenvraag is wie zich nu zo positioneert dat de economische waarde ervan straks ook werkelijk in zijn handen terechtkomt.

Dr. Ashwin Ramcharan

Dit artikel betreft een ingezonden opiniestuk. Voor de publicatie van ingezonden artikelen hanteren wij specifieke voorwaarden. Voor meer informatie of om zelf een ingezonden bericht te sturen, kunt u contact opnemen via [email protected] of direct via WhatsApp.

Let op: Publicatie van opiniestukken houdt niet in dat GFC Nieuws het eens is met de inhoud

ShareTweetSendSend

Blijf op de hoogte

Surinaamse Dollars.
Column

‘Je neemt je geld niet mee naar het graf’: waarom we in Suriname moeten stoppen met het kleinpraten van geld

Buitenlanders reageren volgens ondernemers wel op vacatures in Suriname, maar lopen soms tegen de Nederlandse taal aan. Illustratiefoto: Hermitage Mall
Column

Waarom reageren vooral buitenlanders op vacatures in Suriname?

Meer dan 70.000 kinderen: de prijs van wegkijken.
Opinie

De cijfers over kindermisbruik zouden Suriname wakker moeten schudden

rijst
Opinie

Als vergunningen niet meer tellen: waar eindigt de rechtsstaat en begint de willekeur?

callcenter bellen telefoon kantoor ambtenaar werken
Column

In Suriname bepaalt wie je kent soms meer dan wat je kunt

Schiphol aankomsthal 4 wordt dikwijls gebruikt voor Surinamevluchten.
Column

Surinamevlucht geland, familie wacht nog bij de schuifdeuren

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact
  • Word redacteur
  • Colofon

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws