• Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

Centrale Bank van Suriname: Inflatie stijgt verder, jaarinflatie richting 12% eind 2025

Sheryl Dayene Gallant door Sheryl Dayene Gallant
19 december 2025 08:00
in Suriname
Staatsschuld blijft hoog ondanks lichte daling.

Staatsschuld blijft hoog ondanks lichte daling.

In het meest recente Economisch Bulletin geeft de Centrale Bank van Suriname (CBvS) een uitgebreide toelichting op de inflatieontwikkelingen in het land, tegen de achtergrond van het gevoerde monetaire beleid, de valutamarkt en nationale en internationale economische trends.

De Bank benadrukt dat prijsstabiliteit haar kerntaak blijft en dat de inflatieontwikkeling nauwgezet wordt gevolgd.

Inflatieontwikkeling in oktober 2025

In oktober 2025 zette de opwaartse inflatietrend zich voort. Zowel de maand- als de jaarinflatie namen toe, ondanks dalende brandstofprijzen en een relatief beperkte wisselkoersbeweging.

De maandinflatie steeg van 0,8% in september naar 1,7% in oktober 2025. De twaalfmaandsinflatie nam toe van 10,7% naar 11,9%.

Inflatie wordt gemeten door het Algemeen Bureau voor de Statistiek (ABS) aan de hand van de Consumentenprijsindex (CPI), die bestaat uit 12 hoofdgroepen, 32 subgroepen en 316 goederen en diensten.

Belangrijkste aanjagers van de prijsstijgingen

De inflatie in oktober werd voor een belangrijk deel veroorzaakt door prijsstijgingen binnen de subgroep Overige Goederen en Diensten.

Daarnaast droegen hogere watertarieven, voedselprijzen en stijgende kosten voor medische en paramedische diensten significant bij aan de inflatie.

Vooral medische zorgdiensten, nutsvoorzieningen en voedingsmiddelen bleven druk uitoefenen op het prijsniveau, wat direct voelbaar is voor huishoudens.

Bekijk ook:

Waarom Guyana meer olie vindt dan Suriname: onderzoekers geven verklaring

‘Ticket naar Paramaribo kunnen betalen reden voor volledig stopzetten bijstandsuitkering’

Inflatieprojectie: 12% tegen eind 2025

Op basis van de ontwikkelingen in oktober projecteert de Centrale Bank dat de inflatie tegen het einde van 2025 kan oplopen tot circa 12,0%, wat hoger is dan eerder verwacht.

Deze inflatieprojectie is een belangrijk instrument binnen het monetaire beleid en biedt beleidsmakers, bedrijven en burgers inzicht in mogelijke toekomstige prijsontwikkelingen.

De Bank wijst erop dat de inflatieprojectie rekening houdt met binnenlandse beleidsmaatregelen, internationale economische ontwikkelingen en potentiële inflatoire risico’s.

Monetair beleid en prijsstabiliteit

De CBvS benadrukt dat het beheersen van inflatie cruciaal blijft voor macro-economische stabiliteit. Het monetaire beleid is erop gericht inflatoire druk te beperken en vertrouwen in de economie te behouden.

De Bank blijft de ontwikkelingen op de valutamarkt en de geldhoeveelheid monitoren en zal waar nodig aanvullende maatregelen treffen.

Blik vooruit

Hoewel sommige externe factoren tijdelijk verlichting bieden, zoals dalende brandstofprijzen, blijft de inflatiedruk in meerdere kostencomponenten aanhouden.

De Centrale Bank onderstreept daarom het belang van een samenhangend economisch beleid en structurele hervormingen om de koopkracht van burgers te beschermen en duurzame groei te bevorderen.

ShareTweetSendSend

Meer berichten

Nieuw onderzoek verklaart verschillen tussen olievondsten in Guyana en Suriname.
Suriname

Waarom Guyana meer olie vindt dan Suriname: onderzoekers geven verklaring

vliegtuig klm
Lifestyle

‘Ticket naar Paramaribo kunnen betalen reden voor volledig stopzetten bijstandsuitkering’

Bescherming van natuur en gemeenschappen moet volgens prioriteit krijgen.
Suriname

PRO uit zorgen over massale vissterfte in Boven-Saramaccarivier en pleit voor sterker milieutoezicht

Leidinggevenden ministeries getraind in aanpak van cyberdreigingen
Suriname

e-Government versterkt bewustwording over cyberveiligheid binnen de overheid

Opnieuw dodelijk verkeersdrama in Para binnen 24 uur
Suriname

Opnieuw dodelijk verkeersongeval op Indira Gandhiweg: bromfietser komt om het leven

De VSB benadrukt dat goed bestuur niet uitsluitend een verantwoordelijkheid is van de overheid.
Suriname

VSB pleit voor sterkere instituties en verantwoord financieel beleid

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact
  • Word redacteur
  • Colofon

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws