• Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

Wie Santokhi’s zetel betwist, begrijpt de Grondwet niet

GFC Nieuws Opinie door GFC Nieuws Opinie
30 september 2025 11:00
in Opinie
gfc ingezonden

Opiniestuk

De toelating van Chandrikapersad Santokhi tot De Nationale Assemblée ging vergezeld van een felle discussie: had hij zich niet te laat laten beëdigen, en moest dat dan niet leiden tot verlies van zijn zetel?

Deze commotie was niet alleen overdreven, maar ook juridisch onnodig.

De kern van de discussie is artikel 52 lid 4 van de Grondwet, dat bepaalt dat beëdiging binnen dertig dagen na benoeming plaatsvindt.

Maar wie de grondwettekst zorgvuldig leest, ziet dat er geen enkele sanctie wordt verbonden aan overschrijding van die termijn.

Het artikel zwijgt over verlies van mandaat of ongeldigheid. En in het staats- en bestuursrecht geldt: waar geen sanctie is, kan er geen fatale termijn zijn.

Bekijk ook:

Staatsbedrijven redden vraagt politieke moed

Geen wonderen in 100 dagen, maar wanneer begint de echte verandering?

Het is dus niet meer dan een ordetermijn – een richtsnoer om het proces ordelijk te laten verlopen. Wie daar een fatale termijn van maakt, leest méér in de Grondwet dan er staat en ontneemt bovendien de kiezer zijn recht op vertegenwoordiging.

Want stel dat overschrijding automatisch tot verlies van de zetel zou leiden, dan zou een groot aantal stemmen zomaar waardeloos zijn. Dat zou indruisen tegen het fundament van onze democratie: de volkssoevereiniteit.

Ook de praktijk geeft duidelijkheid. In eerdere gevallen van late beëdiging is nooit geoordeeld dat het lidmaatschap verviel.

Het parlement heeft steeds gekozen voor een redelijke interpretatie. Die lijn is consistent en verstandig, omdat zij voorkomt dat procedurele details de democratische kern aantasten.

Rechtsvergelijkend zien we hetzelfde: in landen als Nederland of Guyana zijn dit soort termijnen eveneens ordetermijnen. Het idee is simpel: de wet wil snelheid en zorgvuldigheid, maar niet het ontzeggen van een gekozen mandaat.

Mijn conclusie is dan ook helder: de ophef rond de beëdiging van Santokhi was een storm in een glas water. Zijn toelating was grondwettelijk juist.

De Grondwet is er om de democratie te beschermen, niet om de kiezersstem met procedurele kunstgrepen ongeldig te verklaren.

Kortom: de discussie was onnodig. Het parlement had zich beter kunnen richten op inhoudelijk debat, in plaats van op een vermeend formeel obstakel dat juridisch eenvoudig te weerleggen is.

Johan Blomhoff (Albina)

Dit artikel betreft een ingezonden opiniestuk. Voor de publicatie van ingezonden artikelen hanteren wij specifieke voorwaarden. Voor meer informatie of om zelf een ingezonden bericht te sturen, kunt u contact opnemen via [email protected] of direct via WhatsApp.

Let op: Publicatie van opiniestukken houdt niet in dat GFC Nieuws het eens is met de inhoud

ShareTweetSendSend

Meer berichten

Bacovenbedrijf FAI al enige tijd failliet.
Opinie

Staatsbedrijven redden vraagt politieke moed

Simons heeft gelijk, maar Surinamers wachten op resultaten.
Opinie

Geen wonderen in 100 dagen, maar wanneer begint de echte verandering?

suriname paramaribo centrale markt 2
Column

Suriname droomt van meer toeristen uit Nederland maar waar zijn de schone toiletten?

Een selectieve geschiedenis is geen rechtvaardigheid
Opinie

De selectieve verontwaardiging rond herstelgelden splijt Suriname verder

vrouw fietsen nederland amsterdam
Column

De illusie van Surinamers die denken alles over Nederland te weten

Voorzitter Alternatief 2020, Steven Reyme
Opinie

A20: “Vrijheid is niet wat wij erven. Vrijheid is wat iedere generatie opnieuw moet beschermen, verdiepen en doorgeven”

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact
  • Word redacteur
  • Colofon

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws