• Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

Zestien dorpen Tapanahony krijgen 24 uur stroom door ingebruikname zonne-energie

Jennifer Atmo door Jennifer Atmo
8 april 2024 06:37
in Suriname
zonne energie binnenland

Te Poeketie, Tapanahony is op zaterdag 6 april, een hybride zonne-energiecentrale in gebruik genomen. De uitvoerder van het project is de Chinese organisatie Power China.

President Chandrikapersad Santokhi heeft de centrale officieel opgestart. Het project is gefinancierd door de Surinaamse overheid.

De hybride zonne-energiecentrale is voorzien van zonnepanelen, batterijopslagsysteem voor overtollig stroom en een 150 KVA stand-by-dieselgenerator als back-up voor het opladen van de batterijen bij een laag stroomniveau als gevolg van gebrek aan zonlicht.

De zonne-energiecentrale, met een vermogen van 900 KW, zal in totaal, 16 dorpen aan de Tapanahony rivier van continue elektriciteit voorzien. In totaal zullen 1550 huishoudens 1×24 uur stoom genieten. Er wordt een 14 kilometer lang netwerk aangelegd.

“Er was geen geloof in de realisatie van 1 x 24 uur stoom voor het dorp Poeketie en omgeving, maar de regering heeft bewezen dit te kunnen doen.”

Dit zei kapitein Baja Gazon van het dorp Drietabbetje tijdens zijn toespraak, in het bijzijn van het opgekomen publiek. “Laten we samenwerken om de solar-plant duurzaam te onderhouden”, riep dc Henk Deel van het bestuursressort Tapanahony tot de gemeenschap.

Voor de ceremoniële ingebruikname zijn ook afgereisd naar Poeketie: vicepresident Ronnie Brunswijk, DNA-voorzitter Marinus Bee, de minister van Natuurlijke Hulpbronnen (NH), David Abiamofo, directeur Energiebedrijven Suriname (EBS), Leo Brunswijk, directeur Energie NH, Valerie Lalji, parlementariër Obed Kanapé en enkele medewerkers van diverse departementen. De ambassadeur van de Volksrepubliek China, Han Jing, was bij deze speciale gelegenheid ook aanwezig.

Santokhi ging in op het belang van de transitie van fossiele brandstof naar groene energie, in het bijzonder zonne-energie. Vicepresident Brunswijk en DNA-voorzitter Bee riepen de gemeenschap op de voorziening te waarderen en koesteren. “Je weet pas wat het verschil is, als je het donker van dichtbij hebt gekend.”, voegt parlementariër Obed Kanapé hieraan toe.

Mis dit niet:

Ontwerpwet toezicht virtuele activadienstverleners klaar voor openbare behandeling

VLINC Startup Café brengt Surinaams talent, bedrijfsleven en financiers samen

Minister David Abiamofo van Natuurlijke Hulpbronnen (NH) ging in op het belang van samenwerking met de EBS, werk arm van NH. De bewindsman stond ook stil bij de ondersteuning van China op het vlak van de realisatie van dit solar project.

Abiamofo dankte ambassadeur Han Jing hiervoor en benadrukt dat het partnerschap met China wordt voortgezet. Het beleid vanuit het departement is erop gericht eenieder de toegang tot elektriciteit te bieden.

Conform doel 7 van de SDGs zullen lidstaten van de Verenigde Naties dit doel nog voor 2030 gerealiseerd moeten hebben.

In dit kader zijn door de Surinaamse overheid diverse zonne-energieprojecten geïnitieerd en is eerder een contract gesloten met het bedrijf Sinohydro Corporation Limited, Power China.

De dorpen die over 24 uur elektriciteit zullen beschikken zijn: Poeketie 1, Poeketie 2, Sangamasoesa, Mooitakie, Yawsa, Mainsi, Diitabikie (Drietabbetje), Dataa Kondee, Pipa Kondee, Poolo Keba, Gaaman Kampu, Pikin Kondee, Loeabie/ Sanbedoemie, Pikin Pisii, Kisai, Landbouw.

ShareTweetSendSend

Blijf op de hoogte

Nieuwe toezichtwet moet markt voor virtuele activa transparanter maken
Suriname

Ontwerpwet toezicht virtuele activadienstverleners klaar voor openbare behandeling

Creative Tech Hub Caribbean lanceert VLINC Startup Café voor lokaal talent en ondernemers.
Suriname

VLINC Startup Café brengt Surinaams talent, bedrijfsleven en financiers samen

Rijstboeren. Illustratiefoto.
Suriname

Nickerie staat en valt met de rijstsector, regering moet nu handelen

Wie teruggaat van Nederland naar Suriname, mist vaak vooral de vele kleine gemakken. Foto: KLM Boeing op Schiphol
Lifestyle

‘Remigratie naar Suriname voelt als tien stappen terug. Je laat meer achter dan je denkt’

Leerlingen uit leerjaar 8 volgen een presentatie tijdens hun educatieve bezoek aan het ministerie van Binnenlandse Zaken.
Suriname

Basisscholieren nemen kijkje achter de schermen bij ministerie van Binnenlandse Zaken

Nieuwe fase aangebroken in traject naar verzelfstandiging BuFaZ.
Suriname

Minister Monorath bespreekt verzelfstandiging BuFaZ met UNICEF en partners

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact
  • Word redacteur
  • Colofon

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws