• Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

Zonnepaneelproject Botopasi kampt met problemen, vp Rusland belooft aanpak

Sheryl Dayene Gallant door Sheryl Dayene Gallant
20 augustus 2026 06:00
in Suriname
Elektriciteitsvoorziening blijft zorg voor dorpen in Boven-Suriname.

Elektriciteitsvoorziening blijft zorg voor dorpen in Boven-Suriname.

Het zonnepaneelproject in Botopasi en omliggende dorpen in het Boven-Surinamegebied functioneert nog niet zoals bedoeld.

Tijdens een werkbezoek van vicepresident Gregory Rusland aan Botopasi werd duidelijk dat de problemen rond de elektriciteitsvoorziening een groot deel van de gemeenschap raken.

Volgens de gemeenschap gaat het om een probleem dat gevolgen heeft voor ongeveer twaalf tot dertien dorpen. De districtscommissaris en de minister van Natuurlijke Hulpbronnen zijn inmiddels schriftelijk op de hoogte gesteld van de situatie.

Het project betreft een uitbreiding van de elektriciteitsvoorziening in het gebied, waarbij zonnepanelen en accu’s een belangrijke rol moeten spelen.

Zonnepanelen leveren onvoldoende elektriciteit

Tijdens een krutu kreeg vicepresident Rusland rechtstreeks van bewoners te horen dat de zonnepanelen niet optimaal functioneren. Hierdoor wordt volgens de gemeenschap onvoldoende elektriciteit opgewekt om aan de behoefte van de dorpen te voldoen.

Om de elektriciteitsvoorziening toch zoveel mogelijk in stand te houden, worden nog steeds generatoren ingezet om de accu’s op te laden. Ook daarbij ontstaan echter problemen, omdat niet altijd voldoende brandstof beschikbaar is.

De situatie leidt ertoe dat gemeenschappen niet kunnen rekenen op een stabiele en betrouwbare elektriciteitsvoorziening.

Problemen raken meerdere dorpen

De elektriciteitskwestie staat volgens de bewoners niet op zichzelf. Het probleem heeft gevolgen voor meerdere dorpen in het Boven-Surinamegebied en raakt daarmee een groot deel van de lokale bevolking.

Mis dit niet:

Eerste buitenlandse wateranalyses wijzen op mogelijke structurele vervuiling Saramaccarivier

Vicepresident Rusland stuurt aan op probleemloze start schooljaar 2026-2027

Voor gemeenschappen in het binnenland is betrouwbare energievoorziening van groot belang voor onder meer onderwijs, communicatie, gezondheidszorg, ondernemerschap en het dagelijks functioneren van huishoudens.

De problemen met het zonnepaneelproject onderstrepen daarmee dat de beschikbaarheid van zonnepanelen alleen niet voldoende is. Ook onderhoud, technische ondersteuning, opslagcapaciteit en een betrouwbare voorziening van eventuele back-upbrandstof zijn noodzakelijk om een energiesysteem duurzaam te laten functioneren.

Tekort aan onderwijzerswoningen

Tijdens de krutu kwamen naast de elektriciteitsvoorziening ook andere problemen aan de orde. Zo beschikt Botopasi volgens de bewoners over slechts vijf onderwijzerswoningen.

De beperkte huisvesting vormt een extra uitdaging voor het aantrekken en behouden van leerkrachten in het gebied. Leerkrachten spraken tijdens het bezoek ook hun zorg uit over de tijdige beschikbaarheid van schoolpakketten voor het nieuwe schooljaar.

VP stelt leerkrachten gerust

Rusland gaf aan dat er op regeringsniveau al stappen zijn gezet. Volgens de vicepresident zijn verschillende zaken inmiddels in de Raad van Ministers goedgekeurd.

Hij stelde de aanwezige leerkrachten gerust en gaf aan dat eraan wordt gewerkt om ervoor te zorgen dat Botopasi vóór 1 oktober 2026 over de noodzakelijke voorzieningen beschikt.

Daarmee wil de regering voorkomen dat leerlingen en leerkrachten in het binnenland opnieuw met vertragingen of tekorten worden geconfronteerd bij de start van het nieuwe schooljaar.

Rusland bezoekt meerdere dorpen

Botopasi was onderdeel van een breder werkbezoek van vicepresident Rusland aan verschillende dorpen in het binnenland. Tijdens de bezoeken kreeg hij rechtstreeks inzicht in de omstandigheden waarmee bewoners dagelijks te maken hebben.

Volgens Rusland vertonen de problemen in de verschillende dorpen veel overeenkomsten. Het gaat onder meer om voorzieningen op het gebied van energie, onderwijs en infrastructuur.

De vicepresident benadrukte het belang van persoonlijk contact met de gemeenschappen.

“Het is goed om zelf de problemen te zien en aan te horen, want wanneer ik met de president en ministers praat, weet ik wat er in u omgaat,” zei Rusland tegen de aanwezigen.

Regering belooft meer aandacht voor binnenland

Rusland verzekerde de gemeenschappen dat hij zich zal blijven inzetten voor verbetering van hun leefomstandigheden. Volgens hem moeten ook inwoners van het binnenland kunnen profiteren van betere voorzieningen en ontwikkelingsmogelijkheden.

De uitdaging ligt nu vooral in het omzetten van de tijdens de krutu geuite zorgen in concrete maatregelen. Voor de bewoners van Botopasi en de omliggende dorpen zal met name moeten blijken wanneer de zonne-energievoorziening daadwerkelijk stabiel functioneert en wanneer de beloofde onderwijsvoorzieningen beschikbaar zijn.

De problemen rond het zonnepaneelproject laten zien dat de energietransitie in het binnenland niet alleen draait om het plaatsen van zonnepanelen.

Een duurzame oplossing vereist ook goed onderhoud, technische begeleiding, voldoende opslagcapaciteit en een structureel plan voor de energievoorziening van de betrokken dorpen.

ShareTweetSendSend

Blijf op de hoogte

Onderzoek vissterfte Saramaccarivier nog niet afgerond, vismonsters cruciaal.
Suriname

Eerste buitenlandse wateranalyses wijzen op mogelijke structurele vervuiling Saramaccarivier

Rusland wil einde aan terugkerende problemen bij start schooljaar.
Suriname

Vicepresident Rusland stuurt aan op probleemloze start schooljaar 2026-2027

slapen
Suriname

Snurkers in Suriname opnieuw gedupeerd door falende drogisterijen

Jong talent opnieuw in de schijnwerpers.
Suriname

Telesur Got Talent na zeven jaar terug met landelijke talentenjacht voor jongeren

Van massala tot zuurgoed en bakkeljauw: veel Surinaamse producten zijn inmiddels in Nederland te koop. Foto: Roti /YourFoodBestie
Lifestyle

‘Surinaamse etenswaren meenemen naar Nederland? Dat hoeft dus helemaal niet’

Narcotica Brigade neemt 174 gram vermoedelijke drugs in beslag. Illustratiefoto.
Suriname

Narcoticabrigade neemt drugs en geldbedrag in beslag na invallen in Paramaribo-Noord; drie verdachten in verzekering gesteld

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact
  • Word redacteur
  • Colofon

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws