• Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

Zonder Santokhi geen koninklijk bezoek aan Suriname

GFC Nieuws Opinie door GFC Nieuws Opinie
27 september 2025 15:00
in Opinie
santokhi en koning

Ex- president Santokhi met koning Willem Alexander. Archieffoto.

Als burger van het land zie ik het aanstaande bezoek van koning Willem-Alexander aan Suriname niet als een toevalligheid, maar als een rechtstreeks gevolg van de diplomatieke koers die ex-president Chandrikapersad Santokhi sinds 2020 heeft ingezet.

Zonder zijn bewuste herstel van de bilaterale betrekkingen zou de deur voor het Nederlandse staatshoofd eenvoudigweg gesloten zijn gebleven.

Na tien jaar Bouterse waren de banden met Nederland ijskoud: er waren geen ambassadeurs meer en hoog niveau contact ontbrak.

Dat veranderde in 2020, toen Santokhi kort na zijn aantreden de diplomatieke relaties herstelde en Den Haag opnieuw een ambassadeur stuurde.

Het bezoek van de Nederlandse minister Stef Blok aan Paramaribo in november datzelfde jaar markeerde de eerste voorzichtige dooi.

Een jaar later volgde het historische staatsbezoek van Santokhi aan Nederland. Voor het eerst in dertien jaar sprak een Surinaamse president het Nederlandse parlement toe.

Hij werd ontvangen door premier Mark Rutte én koning Willem-Alexander in Paleis Noordeinde. Dat onderhoud was niet slechts ceremonieel, maar symboliseerde de normalisering van een relatie die jarenlang ondenkbaar was.

Vervolgens kwamen er tastbare resultaten: Nederland leverde vaccins tijdens de pandemie, startte het Makandra-programma voor technische samenwerking en in 2022 reisde Rutte zelf naar Paramaribo, waar meerdere economische akkoorden werden gesloten. Het vertrouwen groeide, zowel op politiek als maatschappelijk niveau.

Mis dit niet:

Regering en vakbeweging staan voor moeilijke keuze

De criminele onderwereld van Suriname: groter, georganiseerder en gevaarlijker dan gedacht?

Tegen deze achtergrond is het duidelijk dat het huidige koninklijk bezoek niet in een vacuüm plaatsvindt. Het is de kroon op het diplomatieke werk van Santokhi: hij heeft de brug hersteld, de wonden geheeld en de relatie weer op een volwassen fundament gezet.

Wie dit bezoek toejuicht, moet erkennen dat Santokhi de weg heeft vrijgemaakt. Zonder zijn koers van verzoening en samenwerking was een Koninklijk vliegtuig naar Zanderij ondenkbaar geweest.

Johan Blomhoff (Albina)

Dit artikel betreft een ingezonden opiniestuk. Voor de publicatie van ingezonden artikelen hanteren wij specifieke voorwaarden. Voor meer informatie of om zelf een ingezonden bericht te sturen, kunt u contact opnemen via [email protected] of direct via WhatsApp.

Let op: Publicatie van opiniestukken houdt niet in dat GFC Nieuws het eens is met de inhoud

ShareTweetSendSend

Blijf op de hoogte

Opinie

Regering en vakbeweging staan voor moeilijke keuze

In een zwamp te Saramacca is een uitgebrand en in elkaar geperst voertuig opgegraven.
Opinie

De criminele onderwereld van Suriname: groter, georganiseerder en gevaarlijker dan gedacht?

simons en rusland ndp en nps coalitie
Opinie

Trouwe Santokhi-aanhangers in Nederland geven toe dat Simons het beter doet

Mennonieten
Opinie

Suriname moet leren van Belize voordat grootschalige landbouw het bos bereikt

koningklik paar en president simons en echtgenoot geerlings
Opinie

Staatsbezoek Nederlandse Koning, wat heeft Suriname er werkelijk aan gehad?

Suriname heeft iets wat Nederland niet kan bieden. Foto: Paramaribo Stadscenturm
Column

Voor sommige Nederlanders draait Suriname niet om geld, maar om iets anders

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact
  • Word redacteur
  • Colofon

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws