• Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

Vragen nemen toe: onder welke bevolkingsgroepen komt HIV het meest voor in Suriname?

Sheryl Dayene Gallant door Sheryl Dayene Gallant
13 november 2025 14:00
in Gezondheid, Suriname
GFC. Nieuws uit Suriname

De recente cijfers van het nationale HIV-programma hebben geleid tot een toenemende maatschappelijke discussie: onder welke bevolkingsgroepen in Suriname komt HIV het meest voor?

Terwijl het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Arbeid (VWA) oproept tot voorzichtigheid om stigmatisering te voorkomen, groeit de roep om meer transparantie en gerichte informatie over de verspreiding van het virus.

Volgens Monique Holtuin, HIV-focal point bij het ministerie, leven naar schatting 8.000 mensen in Suriname met HIV. Ongeveer 4.000 van hen kennen hun status, en 85 procent daarvan krijgt behandeling.

De resterende groep weet niet dat zij besmet is en vormt daardoor een belangrijk aandachtspunt in de strijd tegen verdere verspreiding.

Debat over bevolkingsgroepen

Bekijk ook:

Inflatie blijft druk uitoefenen ondanks stabielere SRD, waarschuwt SEOB

Nog twee verdachten aangehouden in onderzoek naar beschieting politieambtenaar

In de samenleving klinkt steeds vaker de vraag welke bevolkingsgroepen het meest getroffen zijn.
Sommige burgers vinden dat het ministerie openheid moet geven over demografische patronen, zodat gerichte voorlichting kan worden ontwikkeld.

Hoewel deskundigen de bezorgdheid begrijpen, waarschuwen ze voor stigmatisering van bevolkingsgroepen: “We begrijpen de behoefte aan duidelijkheid, maar het is belangrijk dat informatie niet leidt tot vooroordelen of stigmatisering. HIV is geen kwestie van afkomst of etniciteit; het gaat om gedrag, kennis en toegang tot zorg.”

Risicofactoren in beeld

Uit de gegevens blijkt dat binnen bepaalde leefstijlgroepen, zoals MSM (mannen die seks hebben met mannen) en jongvolwassenen met meerdere partners, het besmettingsrisico aanzienlijk hoger ligt.

Ook vrouwen die geen toegang hebben tot regelmatige controles of bang zijn voor sociale afwijzing, lopen meer gevaar.

Daarnaast blijft het aantal kinderen dat via moeder-op-kindbesmetting HIV oploopt, een punt van zorg, vooral wanneer moeders niet in behandeling zijn uit angst voor stigma.

ShareTweetSendSend

Meer berichten

Staatsschuld blijft hoog ondanks lichte daling.
Suriname

Inflatie blijft druk uitoefenen ondanks stabielere SRD, waarschuwt SEOB

Onderzoek beschieting politieambtenaar levert nieuwe aanhoudingen op.
Suriname

Nog twee verdachten aangehouden in onderzoek naar beschieting politieambtenaar

UPR-rapport brengt aandachtspunten voor mensenrechten in kaart.
Suriname

UPR-Commissie presenteert evaluatierapport aan minister Monorath

Nieuwe EU regels moeten kledingverspilling tegengaan. Dit kan ook kansen bieden voor Surinaamse importeurs, goede doelen en gezinnen. Foto: illustratief
Lifestyle

Nieuwe EU-regel kan Suriname gratis kleding opleveren

Noodreparatie afgerond vóór deadline, voorbereiding reconstructie gestart.
Suriname

Noodherstel Van ’t Hogerhuysstraat verloopt volgens planning

Twist over Ingi Dey belandt bij de rechter.
Suriname

Stichting Amazone Markt Suriname sleept president voor de rechter om organisatie Dag der Inheemsen

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact
  • Word redacteur
  • Colofon

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws