In Nederland stromen de meubelzaken op Tweede Paasdag vol met bezoekers. Grote ketens als IKEA en JYSK zien op die dag 25 tot 30 procent meer klanten dan op een gewoon weekend.
Voor veel Nederlanders is een uitje naar de woonboulevard op die maandag vanzelfsprekend geworden. Maar hoe zit dat in Suriname, en is Nederland eigenlijk wel zo uniek?
Een traditie met een reden
De Nederlandse gewoonte gaat terug naar een tijd dat vrijwel alle winkels op feestdagen gesloten bleven.
Meubelzaken en woonboulevards bleven als uitzondering open, en zo ontstond er een populaire vrijetijdsbesteding op een dag waarop mensen toch vrij waren.
Die gewoonte is door de jaren heen blijven hangen, ook nu de regels rondom feestdagen soepeler zijn geworden.
Hoe is dat in Suriname?
In Suriname zijn Eerste en Tweede Paasdag officiële nationale feestdagen. Scholen en de meeste bedrijven gaan dicht.
Winkels en meubelzaken houden hun deuren op zulke dagen grotendeels gesloten, al zijn er soms uitzonderingen met beperkte openingstijden, zoals van 12.00 tot 20.00 uur.
Maar een vaste gewoonte om op Tweede Paasdag naar een meubelzaak te gaan, bestaat er gewoon niet. De dag wordt in Suriname vooral gebruikt voor familiebezoek, christelijke vieringen of om uit te rusten.
Suriname staat niet alleen
Ook in andere landen kent men deze gewoonte niet. In Spanje bestaat Tweede Paasdag als officiële feestdag niet in alle regio’s.
Daar staat de Heilige Week, Semana Santa geheten, centraal. Die valt in de week voor Pasen en bestaat uit dagelijkse processies.
Veel Spanjaarden nemen die week vrij. Goede Vrijdag is in alle Spaanse regio’s wel een vrije dag, maar de maandag na Pasen niet altijd.
En dus is ook de traditie van een uitje naar de meubelboulevard er niet ingeburgerd.







