• Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

SDU bekritiseert uitspraak Van Samson over vrouwelijke president: “Woorden van leiders dragen verantwoordelijkheid”

Sheryl Dayene Gallant door Sheryl Dayene Gallant
4 augustus 2026 12:00
in Suriname
Cedric van Samson.

Cedric van Samson.

De Sociaal Democratische Unie (SDU) heeft haar bezorgdheid uitgesproken over een recente uitspraak van parlementariër Cedric van Samson, lid van De Nationale Assemblée (DNA), waarin hij stelde: “Een vrouw mag nooit meer president worden van dit land.”

Volgens de SDU is een dergelijke uitspraak zorgwekkend en past deze niet binnen de waarden van een democratische samenleving waarin gelijkheid en gelijke kansen centraal staan.

De partij benadrukt dat woorden grote invloed kunnen hebben. Zij kunnen mensen verbinden, maar ook maatschappelijke verdeeldheid veroorzaken.

Juist daarom vindt de SDU dat volksvertegenwoordigers een bijzondere verantwoordelijkheid dragen in de manier waarop zij zich publiekelijk uitspreken.

Uitspraak leidt tot maatschappelijke discussie

Volgens de SDU kan de uitspraak niet worden gezien als slechts een ongelukkige formulering. De partij omschrijft de woorden als ongenuanceerd en polariserend, omdat zij volgens haar geen recht doen aan de vele vrouwen die zich dagelijks inzetten voor de ontwikkeling van Suriname op politiek, bestuurlijk en maatschappelijk gebied.

De ontstane maatschappelijke en politieke discussie was volgens de partij dan ook te verwachten. De aandacht richt zich niet alleen op de uitspraken van Van Samson zelf, maar heeft ook gevolgen gehad voor de bredere politieke context waarin de VHP-fractie zich bevindt.

Pogingen om de ontstane commotie te verminderen hebben volgens de SDU de discussie in de samenleving vooralsnog niet volledig kunnen wegnemen.

Politici hebben voorbeeldfunctie

De SDU verwijst naar de Bijbelse wijsheid van koning Salomo over de kracht en verantwoordelijkheid van woorden. Volgens de partij kunnen woorden zowel opbouwen als schade veroorzaken. Daarom mag van politici worden verwacht dat zij zich bewust zijn van de invloed die hun uitspraken kunnen hebben.

Mis dit niet:

Pamaka Traditionele Autoriteit pleit voor blijvende betrokkenheid bij uitvoering grensprotocollen

Brug over Parakreek weer veilig na grootschalig herstel

Volksvertegenwoordigers vertegenwoordigen niet alleen zichzelf, maar spreken vanuit een publieke functie. Hun woorden kunnen het vertrouwen in instituties beïnvloeden en hebben vaak een bredere impact dan alleen het moment waarop zij worden uitgesproken.

Vraagtekens over positie van vrouwen in de politiek

De uitspraak van Van Samson roept volgens de SDU ook vragen op over de boodschap die hiermee wordt afgegeven aan vrouwelijke politici, zowel binnen als buiten zijn eigen politieke organisatie.

De partij vraagt zich af of hiermee wordt gesuggereerd dat vrouwen, ongeacht hun kwaliteiten en prestaties, uitgesloten zouden moeten worden van het hoogste politieke ambt.

Volgens de SDU zou een dergelijke benadering in strijd zijn met democratische principes van gelijkheid en eerlijke kansen.

Het leiderschap van een persoon moet volgens de partij worden beoordeeld op basis van eigenschappen zoals integriteit, visie, deskundigheid en bewezen resultaten, en niet op basis van geslacht.

Surinaamse vrouwen hebben bewezen leiderschap te kunnen tonen

De SDU wijst erop dat Suriname verschillende vrouwen kent die hun waarde hebben bewezen binnen bestuur, politiek, bedrijfsleven en maatschappelijke organisaties.

Volgens de partij verdient iedere geschikte kandidaat de mogelijkheid om op basis van kwaliteiten en vertrouwen van de samenleving politieke verantwoordelijkheid te dragen. Het hoogste ambt van het land mag volgens de SDU niet vooraf worden uitgesloten op basis van gender.

Oproep tot bezinning en verantwoord taalgebruik

De SDU spreekt de hoop uit dat parlementariër Van Samson de maatschappelijke gevolgen van zijn uitspraak zal erkennen en hieruit lessen trekt.

Volgens de partij vraagt het publieke debat om zorgvuldigheid, respect en verantwoordelijkheid, vooral van personen die namens de samenleving spreken.

Woorden verdwijnen niet zomaar, maar kunnen langdurige gevolgen hebben voor het vertrouwen en de manier waarop groepen in de samenleving worden gezien.

De SDU benadrukt dat leiderschap ook zichtbaar wordt in de manier waarop men met woorden omgaat. Wie zijn woorden zorgvuldig kiest en respectvol communiceert, draagt volgens de partij bij aan een sterkere en meer verbonden samenleving.

ShareTweetSendSend

Blijf op de hoogte

Langatabiki bespreekt grensafspraken.
Suriname

Pamaka Traditionele Autoriteit pleit voor blijvende betrokkenheid bij uitvoering grensprotocollen

Infrastructuur krijgt prioriteit onder districtscommissaris Muller
Suriname

Brug over Parakreek weer veilig na grootschalig herstel

Tijdelijke reis naar Suriname betekent niet automatisch einde van de Ziektewetuitkering.
Lifestyle

Nederlandse ziektewetuitkering meenemen naar Suriname alsnog niet verboden

Heterdaadacties leiden tot drie arrestaties in Paramaribo
Suriname

Politie voorkomt diefstal van kluis bij fastfoodzaak Johan Adolf Pengelstraat

Bijeenkomst in België moet banden met Surinaamse diaspora versterken
Suriname

DNA-leden en Surinaamse gemeenschap in België zoeken naar gezamenlijke kansen

President Jennifer Simons tijdens de regeringspersconferentie waarin zij de voortgang van de hervormingen binnen de rechterlijke macht toelichtte. Foto: CDS
Suriname

President Simons: wetswijzigingen moeten rechtssysteem versterken

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact
  • Word redacteur
  • Colofon

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws