• Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

Regering zoekt balans tussen koopkracht ambtenaren en financiële draagkracht Staat

Sheryl Dayene Gallant door Sheryl Dayene Gallant
15 augustus 2026 07:00
in Suriname
Regering presenteert eerste voorstel voor tegemoetkoming ambtenaren.

Regering presenteert eerste voorstel voor tegemoetkoming ambtenaren.

De regering is op het hoofdkantoor van het ministerie van Binnenlandse Zaken in Paramaribo gestart met een nieuwe fase in de onderhandelingen met vertegenwoordigers van de vakbeweging over looncorrecties en verdere tegemoetkomingen voor ambtenaren en daaraan gelijkgestelden.

Tijdens het overleg hebben beide partijen hun eerste voorstellen, wensen en aandachtspunten met elkaar gedeeld. Het doel is om uiteindelijk tot afspraken te komen die de inkomenspositie van landsdienaren verbeteren, maar tegelijkertijd passen binnen de financieel-economische mogelijkheden van de Staat.

Regering en vakbeweging opnieuw aan tafel

Aan het overleg namen namens de regering onder anderen minister Marinus Bee van Binnenlandse Zaken, minister Adelien Wijnerman van Financiën en Planning en onderminister dr. Raj Jadnanansing van Volksgezondheid, Welzijn en Arbeid deel.

Ook het Onderhandelingsorgaan van de Overheid (OO), onder voorzitterschap van Delano Landvreugd, was bij de gesprekken betrokken.

Van de zijde van de vakbeweging namen verschillende organisaties deel aan het overleg. Onder meer vertegenwoordigers van Ravaksur, de Centrale van Landsdienarenorganisaties (CLO) en andere werknemersorganisaties werden ontvangen.

De brede vertegenwoordiging onderstreept het belang dat beide partijen hechten aan het bereiken van overeenstemming over de inkomenspositie van werknemers binnen de publieke sector.

Eerste voorstel vanuit de regering

Tijdens de gesprekken heeft de regering een eerste voorstel gepresenteerd over de verdere tegemoetkoming aan ambtenaren en daaraan gelijkgestelden.

De vakorganisaties hebben daarop hun eigen wensen, aandachtspunten en voorstellen naar voren gebracht. Deze worden meegenomen in het verdere onderhandelingsproces.

Mis dit niet:

Petitionarissen vragen om bescherming van Surinaams regenwoud

“US$ 350 en meer voor huurwoning is voor veel Surinamers niet haalbaar”

Het gaat daarmee nadrukkelijk om een eerste onderhandelingsronde. Er is nog geen definitief akkoord bereikt over een pakket van loonmaatregelen.

Volgens de regering moeten de verschillende voorstellen de komende periode nader worden besproken om te beoordelen in hoeverre de standpunten van beide partijen naar elkaar toe kunnen worden gebracht.

Financiële draagkracht van de Staat centraal

Een belangrijk uitgangspunt bij de onderhandelingen is volgens de regering dat verbetering van de inkomenspositie van ambtenaren moet worden afgewogen tegen de financiële draagkracht van de Staat.

De regering wil tegemoetkomen aan de belangen van ambtenaren en andere werknemers die onder de afspraken vallen, maar moet daarbij rekening houden met de beschikbare begrotingsruimte en de bredere financieel-economische situatie van Suriname.

De onderhandelingen bevinden zich daarom op het snijvlak van koopkracht, loonontwikkeling en overheidsfinanciën.

Voor de vakbeweging is een verbetering van de inkomenspositie van werknemers van belang om de gevolgen van de stijgende kosten van levensonderhoud op te vangen. Voor de regering is tegelijkertijd van belang dat nieuwe financiële verplichtingen structureel kunnen worden gedragen.

Intensivering van onderhandelingen

Het overleg van donderdag markeert volgens de regering het begin van een intensievere onderhandelingsfase.

De komende periode zullen de regering en de vakorganisaties verder met elkaar in gesprek blijven. Daarbij zullen de voorstellen en tegenvoorstellen verder worden uitgewerkt en besproken.

Het uiteindelijke doel is een pakket van maatregelen dat enerzijds recht doet aan de belangen van de werkende klasse en anderzijds verantwoord is vanuit financieel-economisch perspectief.

Nog geen definitief akkoord

Minister Bee benadrukt dat het onderhandelingsproces nog niet is afgerond.

De partijen zullen de gesprekken de komende periode intensief voortzetten totdat overeenstemming kan worden bereikt over een definitief pakket van maatregelen.

Daarmee is het voor ambtenaren en daaraan gelijkgestelden op dit moment nog te vroeg om uit te gaan van concrete definitieve looncorrecties of andere tegemoetkomingen. De inhoud van het uiteindelijke pakket zal afhangen van het verdere verloop van de onderhandelingen.

De regering heeft aangegeven dat nadere informatie over de uitkomsten zal worden verstrekt zodra het onderhandelingsproces daarvoor aanleiding geeft.

Belangen van werknemers en financiële stabiliteit

De onderhandelingen krijgen daarmee een bredere betekenis dan alleen een discussie over loonpercentages. Voor duizenden ambtenaren gaat het om hun koopkracht en inkomenszekerheid, terwijl voor de Staat de betaalbaarheid en houdbaarheid van de overheidsuitgaven centraal staan.

Het bereiken van een evenwicht tussen beide belangen zal de komende periode bepalend zijn voor het verdere verloop van de gesprekken.

Met de start van deze nieuwe onderhandelingsfase hebben regering en vakbeweging in ieder geval opnieuw een formeel platform om de verschillen te bespreken en gezamenlijk te zoeken naar een oplossing die zowel sociaal als financieel verantwoord is.

ShareTweetSendSend

Blijf op de hoogte

Bescherming van Surinaams bos centraal in nieuwe petitie.
Suriname

Petitionarissen vragen om bescherming van Surinaams regenwoud

Betaalbare huisvesting steeds grotere zorg voor Surinamers.
Suriname

“US$ 350 en meer voor huurwoning is voor veel Surinamers niet haalbaar”

Jongeren uit verschillende districten ontvangen vergoeding.
Suriname

JOS start uitbetaling aan deelnemers Vakantiewerkgelegenheidsproject

scheveningen strand den haag nederland
Lifestyle

Geen toekomst in Suriname? Deze beroepen bieden in Nederland volop kansen

Zwaar transport voldeed niet aan verkeers- en veiligheidseisen.
Suriname

Drie trekkers met opleggers uit verkeer gehaald na controle op Afobakaweg

Hof van Justitie krijgt vijftien nieuwe plaatsvervangende leden
Suriname

President benadrukt onafhankelijkheid, onpartijdigheid en vertrouwen bij beëdiging rechters

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact
  • Word redacteur
  • Colofon

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws