• Colofon
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

Oud-parlementariër Misiekaba verdedigt initiatiefrecht volksvertegenwoordigers

Initiatiefnemers hoeven OM niet vooraf te consulteren

Sheryl Dayene Gallant door Sheryl Dayene Gallant
13 december 2025 07:50
in Suriname
surinaams parlement dna

Vergadering De Nationale Assemblée uitgesteld door afwezigheid leden.

NDP-topper, gewezen parlementariër en minister van Volksgezondheid André Misiekaba stelt dat de indieners van initiatiefwetten niet wettelijk verplicht zijn om het Openbaar Ministerie (OM) vooraf te consulteren.

Daarmee reageert hij op de recente uitlatingen van procureur-generaal Garcia Paragsingh, die publiekelijk haar verontwaardiging uitsprak over twee initiatiefwetten die het functioneren van het vervolgingsapparaat raken.

Volgens Misiekaba is de gevolgde procedure volledig in lijn met de Surinaamse rechtsorde.

“De initiatiefnemers waren niet verplicht het OM te consulteren bij de totstandkoming van deze wetten,” benadrukt hij. “Het parlementaire proces biedt voldoende ruimte voor inbreng van alle relevante actoren.”

Commissie van rapporteurs kan OM horen

Misiekaba wijst erop dat binnen De Nationale Assemblée (DNA) een commissie van rapporteurs wordt ingesteld die de wetsvoorstellen zal behandelen. Deze commissie kan besluiten om het OM te horen, maar ook dat is geen verplichting.

“Het is wenselijk dat het OM wordt gehoord, maar het is geen juridische vereiste,” aldus Misiekaba. “Dat is precies waarom het parlementaire debat bestaat: om argumenten, bezwaren en alternatieven zorgvuldig te wegen.”

Wetgeving is samenwerking tussen DNA en regering

Andere critici onderstrepen dat wetgeving in Suriname tot stand komt via een constitutionele samenwerking tussen De Nationale Assemblée en de regering. Publieke druk of framing van het wetgevingsproces als ‘dictatoriaal’ achten ze onterecht.

“Laten we niet vergeten dat volksvertegenwoordigers een eigen initiatiefrecht hebben. Dat recht is een essentieel onderdeel van onze democratische rechtsstaat,” wordt aangevoerd.

Procureur-generaal Paragsingh gaf aan dat het OM met verontwaardiging via de media kennis heeft genomen van de initiatiefwetten.

Volgens haar is het ongehoord dat wetten die het OM direct raken zijn ingediend zonder voorafgaand overleg, en kwalificeerde zij de werkwijze als opleggend en zelfs dictatoriaal.

ShareTweetSendSend

Meer berichten

geld euro
Lifestyle

Suriname niet alleen in strijd tegen armoede, Nederland worstelt mee

Presentatie van TotalEnergies over het Gran Morgu-project in Blok 58 op het ministerie van Volksgezondheid
Suriname

TotalEnergies licht Gran Morgu-project toe en spreekt over werkgelegenheid in Suriname

kps
Suriname

Vrouwen voelen zich bekeken door politie tijdens wandelingen in Noord-Paramaribo

vuur vlam aansteker brand
Suriname

Houten woning in Brokopondo volledig verwoest door felle brand

Gepensioneerde politieambtenaren in overleg met de korpsleiding en minister van Justitie en Politie op het hoofdkwartier aan de Duisburglaan.
Suriname

Gepensioneerde politieofficieren gaan structureel meedenken over toekomst KPS

atm republic bank geldautomaat pin
Suriname

Gebrek aan geldautomaten verandert rol van supermarkten in Suriname

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws