• Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

Ondernemers pleiten voor meer rechtszekerheid, transparantie en een sterk nationaal investeringsbeleid

Sheryl Dayene Gallant door Sheryl Dayene Gallant
8 augustus 2026 00:00
in Suriname
kantoor werken

Bedrijfsleven wil fundamentele herziening van Investeringswet en SITA. Illustratiefoto.

Het Surinaamse bedrijfsleven ondersteunt de ambitie om met een nieuwe Investeringswet en de oprichting van de Suriname Investment and Trade Agency (SITA) investeringen aan te trekken en de economische ontwikkeling van het land te stimuleren.

Tegelijkertijd stellen de gezamenlijke ondernemersorganisaties dat de huidige wetsontwerpen op essentiële onderdelen tekortschieten en eerst ingrijpend moeten worden aangepast voordat zij kunnen worden ondersteund.

Volgens de ondernemers zijn duidelijke wettelijke waarborgen nodig voor rechtszekerheid, transparantie, goed bestuur, gelijke behandeling en een voorspelbare uitvoering van het investeringsbeleid.

Investeringswet moet voortkomen uit nationaal beleid

Een van de belangrijkste kritiekpunten is dat de ontwerpwet vooruitloopt op een integraal nationaal investeringsbeleid.

Volgens het bedrijfsleven kan een Investeringswet niet los worden ontwikkeld, maar moet deze gebaseerd zijn op een duidelijke economische visie waarin wordt vastgelegd welke sectoren prioriteit krijgen en welke maatschappelijke en economische resultaten van investeringen worden verwacht.

De ondernemers stellen dat investeringen niet uitsluitend moeten worden beoordeeld op de omvang van het kapitaal, maar ook op hun bijdrage aan duurzame werkgelegenheid, exportgroei, importvervanging, kennisoverdracht, lokale ondernemingen en nationale waardeketens.

Meer objectieve criteria en gelijke behandeling

Volgens het bedrijfsleven bevat de ontwerpwet onvoldoende objectieve criteria voor het aanwijzen van prioritaire sectoren en het toekennen van investeringsfaciliteiten. Hierdoor bestaat volgens de ondernemers het risico op willekeur en ongelijke behandeling.

De organisaties pleiten daarom voor een expliciete wettelijke verankering van het gelijkheidsbeginsel, zodat lokale, buitenlandse en diaspora-investeerders onder gelijke omstandigheden aanspraak kunnen maken op dezelfde rechten en faciliteiten.

Mis dit niet:

‘Vlucht van Europa naar Suriname kan weleens maar 5 uur duren’

Politie intensiveert riviercontroles in Regio Oost om illegale activiteiten tegen te gaan

Daarnaast moet bijzondere aandacht worden besteed aan de bescherming en versterking van het midden- en kleinbedrijf en moeten duidelijke local-contentvoorwaarden worden opgenomen.

Investeringsvoordelen koppelen aan prestaties

Het bedrijfsleven stelt voor om fiscale en niet-fiscale investeringsfaciliteiten uitsluitend toe te kennen op basis van meetbare prestaties.

Daarbij zou onder meer gekeken moeten worden naar de creatie van duurzame arbeidsplaatsen, herinvesteringen, belastingafdrachten, exportprestaties, importvervanging, lokale toegevoegde waarde, samenwerking met Surinaamse bedrijven en kennisoverdracht.

Ook pleiten de ondernemers voor een wettelijke evaluatie van investeringsfaciliteiten om de drie tot vijf jaar, zodat kan worden vastgesteld of de stimuleringsmaatregelen daadwerkelijk het gewenste economische effect hebben.

Meer rechtsbescherming voor investeerders

Een belangrijk onderdeel van het advies betreft de rechtszekerheid voor investeerders.

Volgens de ondernemers moet duidelijk worden vastgelegd binnen welke termijn aanvragen worden behandeld, welke gevolgen ontstaan wanneer de overheid niet tijdig beslist en welke procedures gelden bij de intrekking van faciliteiten.

Daarnaast wordt gepleit voor onafhankelijke geschillenbeslechting, internationale arbitragemogelijkheden, bescherming tegen onteigening zonder adequate compensatie en duidelijke overgangsregelingen voor ondernemingen die al gebruikmaken van bestaande investeringsfaciliteiten.

SITA moet investeerders faciliteren, niet extra bureaucratie creëren

Ook over de voorgestelde Suriname Investment and Trade Agency (SITA) heeft het bedrijfsleven aanbevelingen gedaan.

Volgens de ondernemers moet SITA zich ontwikkelen tot een faciliterende en coördinerende organisatie die investeerders ondersteunt, zonder uit te groeien tot een extra bestuurlijke laag naast bestaande overheidsinstanties.

De organisaties pleiten voor een wettelijk verankerd digitaal “Single Window”-systeem, waarbij investeerders via één loket toegang krijgen tot alle relevante procedures. Tevens moet het principe “One Company, One Reporting Obligation” worden ingevoerd om dubbele administratieve verplichtingen te voorkomen.

Onafhankelijk bestuur en transparante financiering

Verder benadrukt het bedrijfsleven dat SITA alleen succesvol kan functioneren wanneer de organisatie beschikt over een sterke governance-structuur.

De benoeming van bestuurders en commissarissen moet plaatsvinden op basis van deskundigheid, transparantie en integriteit. Daarnaast willen de ondernemers dat vertegenwoordigers van het georganiseerde bedrijfsleven een evenwichtige plaats krijgen binnen de Raad van Commissarissen.

Ook vragen zij om volledige transparantie over de financiering van SITA, zeker wanneer internationale ontwikkelingspartners een belangrijk deel van de middelen beschikbaar stellen.

Oproep tot inhoudelijk overleg

Hoewel het bedrijfsleven de noodzaak van zowel de Investeringswet als SITA onderschrijft, menen de ondernemers dat beide wetsontwerpen eerst fundamenteel moeten worden herzien.

De gezamenlijke ondernemersorganisaties pleiten daarom voor een breed consultatieproces tussen overheid en bedrijfsleven voordat de wetsvoorstellen verder in behandeling worden genomen.

Volgens hen biedt alleen een zorgvuldig voorbereid wettelijk kader voldoende zekerheid om investeringen aan te trekken, lokale ondernemingen te versterken en duurzame economische groei te realiseren.

ShareTweetSendSend

Blijf op de hoogte

klm boeing vliegtuig 777
Lifestyle

‘Vlucht van Europa naar Suriname kan weleens maar 5 uur duren’

Politie intensiveert riviercontroles in Regio Oost
Suriname

Politie intensiveert riviercontroles in Regio Oost om illegale activiteiten tegen te gaan

De nieuwste technologische ontwikkelingen laten zien dat de financiële afstand tussen Suriname en Nederland steeds kleiner wordt.
Lifestyle

Geld uit Nederland naar Suriname sturen wordt steeds eenvoudiger

SZF roept verzekerden op nieuwe tandarts te kiezen na beëindiging samenwerking
Suriname

Duizenden SZF-verzekerden mogelijk getroffen door beëindiging tandartscontract

Justitie en Veiligheid ziet afname criminaliteit.
Suriname

Minister Monorath: Criminaliteit in Suriname verder teruggedrongen

Illustratiefoto.
Suriname

Onderzoek naar verdwenen kwik bij politiebureau Geyersvlijt wordt voortgezet

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact
  • Word redacteur
  • Colofon

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws