• Colofon
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

Nieuwe belastingregels treffen Nederlanders met vastgoed in Suriname

Ingrijpende veranderingen vanaf 2028

Jennifer Atmo door Jennifer Atmo
20 januari 2026 18:00
in Lifestyle, Nederland, Suriname
geld euro

'Voor veel Nederlanders met een woning in Suriname wordt bezit vanaf 2028 niet alleen emotioneel, maar ook fiscaal zwaarder door de nieuwe Nederlandse belastingregels'

Vanaf 2028 verandert in Nederland de manier waarop belasting wordt geheven over vermogen ingrijpend.

Dat raakt niet alleen spaarders en beleggers, maar ook een specifieke groep waar in Suriname veel aandacht voor is: personen die in Nederland wonen en een tweede woning bezitten in het buitenland, bijvoorbeeld in Suriname.

Denk aan een vakantiehuis, een familiehuis of een woning die deels wordt verhuurd. Wat jarenlang overzichtelijk leek, wordt straks een stuk complexer en mogelijk ook duurder.

Wat verandert er vanaf 2028

Nu werkt Nederland in box 3 vooral met een forfaitair rendement. De Belastingdienst gaat uit van een gemiddeld rendement op basis van de waarde van het vermogen, ongeacht wat iemand echt verdient.

Vanaf 2028 verschuift dat naar een systeem waarbij het werkelijke gebruik en het echte rendement centraal staan. Dat klinkt eerlijker, maar pakt in de praktijk niet voor iedereen gunstig uit.

Voor mensen met vastgoed in Suriname betekent dit meer administratie. Verhuurdagen, huurinkomsten en eigen gebruik moeten nauwkeurig worden bijgehouden en aantoonbaar zijn.

Wie dat niet kan, loopt het risico dat de fiscus met vaste aannames werkt.

Vakantiehuis dat soms wordt verhuurd

Veel Surinamers in Nederland hebben een huis dat ze deels zelf gebruiken en soms verhuren. Voor 2028 maakte dat weinig verschil.

De belasting werd berekend op basis van de waarde, niet op basis van het gebruik. Vanaf 2028 verandert dat.

Als een woning weinig wordt verhuurd, gaat Nederland uit van eigen gebruik. Daarvoor geldt een forfaitaire bijtelling van ongeveer 3,35 procent van de waarde.

Dat forfait kan hoger zijn dan de daadwerkelijke huurinkomsten. In dat geval betaal je belasting over rendement dat je nooit op je bankrekening ziet. Kosten zijn maar beperkt aftrekbaar.

De pijn zit hier duidelijk. Je betaalt belasting terwijl het huis weinig oplevert of zelfs geld kost.

Woning die structureel wordt verhuurd

Bij woningen die wel structureel worden verhuurd, wordt het systeem inhoudelijk eerlijker. Netto huurinkomsten worden leidend en kosten zoals onderhoud en beheer zijn aftrekbaar.

Waardestijging wordt pas belast bij verkoop, schenking, overlijden of emigratie.

Daar staat tegenover dat leegstand en slechte jaren toch belastbaar blijven. De waarde per 1 januari 2028 wordt bovendien het startpunt. Een te hoge waardering kan later duur uitpakken.

Voorkoming dubbele belastingen

Als Nederlands belastingplichtige geef je buitenlands vastgoed op in box 3 (waarde, eventuele schuld die erbij hoort). Daarna past Nederland “voorkoming van dubbele belasting” toe.

Dat werkt doorgaans via een vermindering op je box 3 heffing, omdat het heffingsrecht over onroerende zaken in principe bij het land ligt waar het pand staat

Kritiek op eigen gebruik en forfait

Juist de belasting op eigen gebruik van vastgoed ligt onder vuur. Kamerleden en de Raad van State waarschuwden dat deze bijtelling niet aansluit bij hoe mensen hun bezit ervaren.

Toch blijft het systeem overeind, wat vooral nadelig is voor mensen met een duur tweede huis dat weinig wordt verhuurd.

Breder ongenoegen bij beleggers en spaarders

Niet alleen vastgoedbezitters zijn kritisch. Beleggers in aandelen en crypto gaan vanaf 2028 jaarlijks 36 procent belasting betalen over het behaalde rendement.

Verliezen mogen worden verrekend, maar alleen vooruit, niet achteraf. Dat kan leiden tot situaties waarin iemand over meerdere jaren geen winst maakt, maar wel belasting betaalt.

Daarnaast verandert de vrijstelling. Niet de hoogte van het vermogen, maar het rendement wordt leidend. Wie meer dan 1800 euro rendement behaalt, betaalt belasting.

‘Dit kan emigratie versnellen’

De Nederlandse financieel analist Madelon Vos is uitgesproken kritisch. Zij waarschuwt dat deze regels voor veel mensen de druppel kunnen zijn.

Volgens haar wordt vermogen opbouwen en behouden steeds lastiger, wat sommigen kan aanzetten om Nederland te verlaten.

ShareTweetSendSend

Meer berichten

chan santokhi verkiezingen stemmen vhp
Suriname

VHP waarschuwt voor misleidende berichten op sociale media

Amb Faucher Farewell 3
Suriname

VS-ambassadeur roemt Suriname bij vertrek: De toekomst is helder

abop
Suriname

Politieke partijen ABOP en VHP nog zonder definitief standpunt over hervormingen rechterlijke macht

nvb getraind in groep blinden en slechtzienden
Suriname

NVB-medewerkers getraind in professionele begeleiding van blinden en slechtzienden

De vernieuwde OS II Livorno na de renovatie met steun van de Staatsolie Foundation en GOw2.
Suriname

Vernieuwde OS II Livorno zorgt voor veiligere en prettigere leeromgeving

Marinus Bee
Suriname

Ministerie van Binnenlandse Zaken kondigt laatste registratieperiode landsdienaren aan

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws