• Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

Mungra: Van democratie naar autocratie – hoe de macht stilletjes verschuift

Shafely King door Shafely King
1 mei 2025 22:45
in Suriname
dharm mungra

Dharm Mungra

In de laatste fase van zijn regeerperiode heeft president Chandrikapersad Santokhi een reeks nieuwe commissies en werkgroepen in het leven geroepen.

Volgens DNL-voorzitter Dharm Mungra past dit in een patroon dat zich gedurende zijn bewind steeds opnieuw heeft herhaald: “de instelling van praatgroepen die nauwelijks leiden tot tastbare oplossingen.”

Hij zegt aan GFC Nieuws dat Santokhi in vijf jaar tijd — op basis van uitgelekte informatie — vermoedelijk meer dan 150 commissies heeft ingesteld.

“Hoeveel het er werkelijk zijn, blijft een mysterie, want transparantie hierover ontbreekt. Niet alle commissies zijn wereldkundig gemaakt, wat vraagtekens zet bij het principe van goed bestuur, een belofte waarmee hij ooit aantrad met als bekende slogan ‘Wo seti ing’.

Democratie of gecentraliseerde macht?

Volgens Mungra begon het beleid van Santokhi met een gestructureerde aanpak waarin commissies een duidelijke opdracht kregen.

Maar inmiddels is dit, zegt hij, verworden tot een systeem waarin vriendjespolitiek en partijbelangen overheersen.

De indruk wordt gewekt dat de regering zaken serieus aanpakt, terwijl de realiteit in de praktijk totaal anders is.

Mis dit niet:

‘Vlucht van Europa naar Suriname kan weleens maar 5 uur duren’

Politie intensiveert riviercontroles in Regio Oost om illegale activiteiten tegen te gaan

“In een democratisch land hoort macht verdeeld te zijn. Ministers worden benoemd, het parlement vertegenwoordigt het volk en de diverse autoriteiten, staatsorganen, staatsbedrijven en topfunctionarissen op de verschillende departementen hebben allemaal een wettelijke dan wel statutaire taak.”

Mungra maakt zich echter zorgen over de toenemende macht van het staatshoofd via presidentiële commissies.

“Als besluitvorming steeds vaker via presidentiële commissies verloopt — onder directe controle van slechts één persoon — dan verschuift de macht stilletjes van democratie naar autocratie. Dit is géén bestuur, dit is een centralisatie van macht in een democratisch jasje.”

Wat betekent dit voor Suriname?

Mungra is van mening dat deze aanpak het parlementaire proces ondermijnt en de transparantie belemmert.

“Het land wordt bestuurd via werkgroepen waarvan de uitkomsten onzeker zijn, terwijl de urgente problemen onopgelost blijven. Dit roept fundamentele vragen op over de bestuurscultuur onder Santokhi en de toekomst van democratisch leiderschap in Suriname.”

De DNL-topman benadrukt dat het volk duidelijke antwoorden verdient en een regering die problemen oplost in plaats van ze te verbergen achter een web van commissies.

ShareTweetSendSend

Blijf op de hoogte

klm boeing vliegtuig 777
Lifestyle

‘Vlucht van Europa naar Suriname kan weleens maar 5 uur duren’

Politie intensiveert riviercontroles in Regio Oost
Suriname

Politie intensiveert riviercontroles in Regio Oost om illegale activiteiten tegen te gaan

De nieuwste technologische ontwikkelingen laten zien dat de financiële afstand tussen Suriname en Nederland steeds kleiner wordt.
Lifestyle

Geld uit Nederland naar Suriname sturen wordt steeds eenvoudiger

SZF roept verzekerden op nieuwe tandarts te kiezen na beëindiging samenwerking
Suriname

Duizenden SZF-verzekerden mogelijk getroffen door beëindiging tandartscontract

Justitie en Veiligheid ziet afname criminaliteit.
Suriname

Minister Monorath: Criminaliteit in Suriname verder teruggedrongen

Illustratiefoto.
Suriname

Onderzoek naar verdwenen kwik bij politiebureau Geyersvlijt wordt voortgezet

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact
  • Word redacteur
  • Colofon

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws