• Colofon
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

Kritische vragen domineren overleg over initiatiefwet Ontneming Wederrechtelijk Verkregen Voordeel

Sheryl Dayene Gallant door Sheryl Dayene Gallant
15 januari 2026 03:00
in Suriname
zakenman ondernemer handboeien zakenman gearresteeerd aanhouding

Twijfels over noodzaak nieuwe wet tegen crimineel vermogen.

De Commissie van Rapporteurs (CvR) belast met het initiatiefvoorstel Wet Ontneming Wederrechtelijk Verkregen Voordeel (OWVV) heeft overleg gevoerd met diverse actoren over de noodzaak, inhoud en toepasbaarheid van het wetsvoorstel.

Tijdens de vergadering stonden vooral kritische kanttekeningen centraal over de toegevoegde waarde van een nieuwe wet naast bestaande strafrechtelijke instrumenten.

Het wetsvoorstel is op 10 december 2025 ingediend door de DNA-leden Ebu Jones en Ivanildo Plein.

Bestaande wetgeving mogelijk al toereikend

Een belangrijk punt van zorg werd ingebracht door Procureur-Generaal Garcia Paragsingh, die aangaf dat het Surinaamse recht reeds bepalingen kent waarmee de Staat wederrechtelijk verkregen voordeel kan ontnemen.

Volgens haar roept het initiatiefvoorstel de vraag op of een aparte nieuwe wet noodzakelijk is, of dat onderdelen beter kunnen worden geïntegreerd in bestaande wetgeving.

Deze kanttekening leidde tot discussie over mogelijke overlapping, versnippering en interpretatieproblemen binnen het strafrechtelijk kader.

Aansluiting op gemoderniseerde wetgeving onder de loep

Ook de vertegenwoordigers van het Hof van Justitie plaatsten kritische opmerkingen. Zij benadrukten dat de OWVV slechts kan functioneren indien deze consistent aansluit op reeds gemoderniseerde wetgeving, waaronder het Wetboek van Strafrecht.

Daarnaast werd gewezen op het ontbreken van een duidelijke onderbouwing voor de gekozen sancties en de noodzaak tot actualisering en verdieping van de memorie van toelichting, alvorens het voorstel wetstechnisch verder kan worden behandeld.

Uitvoerbaarheid en rol politie als knelpunt

Vanuit het Korps Politie Suriname (KPS) werd nadrukkelijk aandacht gevraagd voor de operationele uitvoerbaarheid van de wet.

Met name bepalingen over financieel onderzoek, het opvragen van bank- en transactiedata en het toepassen van waardevervangend beslag werden als complex en potentieel belastend voor de praktijk aangemerkt.

Het KPS gaf aan dat politieambtenaren expliciet en wettelijk verankerd betrokken moeten worden bij de uitvoering, om te voorkomen dat de wet in de praktijk moeilijk toepasbaar of ineffectief wordt.

Spanning tussen ambitie en rechtspraktijk

Hoewel het doel van de OWVV – het voorkomen dat misdaad loont door het afpakken van crimineel vermogen – breed wordt onderschreven, maakte de discussie duidelijk dat er spanningen bestaan tussen de ambities van het wetsvoorstel en de bestaande juridische en institutionele werkelijkheid.

De commissie stelde hierover gerichte vragen aan de aanwezige actoren en gaf aan deze aandachtspunten zwaar te laten meewegen in het verdere traject.

Brede vertegenwoordiging bij overleg

Aan het overleg namen deel:

Hof van Justitie: Anandkoemar Charan en Jimmy Kasdipowidjojo

Openbaar Ministerie: Garcia Paragsingh (PG) en Rayshree Koendan

Ministerie van Justitie en Politie: Chantal Abendanon en Shanti Mohan

Korps Politie Suriname: Melvin Pinas (wnd. korpschef), Rachel Deekman en Radjinderpersad Ramanand

ShareTweetSendSend

Meer berichten

fort zeelandia suriname paramaribo waterkant
Lifestyle

Suriname als ideale bestemming voor een rustige vakantie zonder kinderen

Pakittow Stephano Biervliet actie protest
Suriname

Discussie over afschaffing muilkorfartikelen laait op

dna de nationale assemblee
Suriname

Ramcharan roept president op tot ontslag van zieke en onbekwame ministers

Kokosolie
Suriname

Kokosolie-export blijft achter ondanks Surinaamse potentie

somohardjo
Suriname

Somohardjo en Afonsoewa dienen voorstel in: 50% minder vergoeding bij geen verlenen quorum

leesbrillenproject
Nederland

Meer dan 40 ouderen geholpen tijdens sociale actie van SCA Zoetemeer

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws