• Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

Het Kabinet van de President: een monster dat ons verslindt

GFC Nieuws Opinie door GFC Nieuws Opinie
10 juni 2026 05:00
in Opinie
kabinet president dna suriname paramaribo fort zeelandia

Kabinet President

Voor 2026 krijgt het Kabinet van de President ruim SRD 1,2 miljard toegewezen. Van dit bedrag gaat bijna SRD 830 miljoen naar salarissen van 2.200 personeelsleden. Een gigantische som, die in geen verhouding staat tot de prestaties van dit apparaat.

In de jaren ’90 werkte het Kabinet met minder dan 50 medewerkers. Toch werden jaarplannen en MOP’s tijdig opgesteld en was er beleid zichtbaar.

Vandaag is de personeelsbezetting 4400% groter, maar beleidsdocumenten blijven uit. Ontzettend veel meer mensen, minder resultaat.

Een schaduwregering

De expansie begon onder Bouterse, die een centralistisch model invoerde dat neerkwam op een schaduwregering. Santokhi zette dit voort en breidde het uit met honderden commissies. Het Kabinet is verworden tot een log apparaat dat eerder patronage dan beleid faciliteert.

Het model lijkt geïnspireerd op het Pentagon in de VS. Maar waar het Pentagon strategische slagkracht vertegenwoordigt, is het Surinaamse Kabinet een bureaucratische kopie zonder inhoud. Het dient vooral om partijloyalisten, vrienden en familie te belonen.

De prijs van patronage

De belastingbetaler, waarvan 80% in armoede leeft, betaalt de rekening. Het Kabinet is een geldverslindend gedrocht dat de kloof tussen overheid en burger vergroot. Het is een monster dat steeds groter wordt, totdat het ons volledig opslokt.

Suriname kan zich dit model niet langer veroorloven. Het Kabinet moet worden teruggebracht tot een functionele kern, gericht op beleid en ontwikkeling. Zolang dit monster groeit, zal Suriname krimpen.

Roepesh Jagernath
Adviesraad DNL

Mis dit niet:

Hoog tijd voor duidelijke E-bike regels

Eindelijk consequent optreden tegen milieuvervuiling in Suriname

ShareTweetSendSend

Blijf op de hoogte

e bike ebike paramaribo scooter brommer verkeer
Opinie

Hoog tijd voor duidelijke E-bike regels

Eindelijk streng optreden tegen afval verbranden en milieuvervuiling
Opinie

Eindelijk consequent optreden tegen milieuvervuiling in Suriname

paramaribo suriname bus staatsbus lijnbus nvb straat verkeer stad
Column

Na een werkdag nog zweten in een bus, hoe normaal vinden we dit eigenlijk?

yacht boot nederland
Column

‘Nederland steeds minder interessant voor Surinamers die rijk willen worden’

Opinie

Wie het onderwijs wil versterken, moet investeren in de leerkracht

Investeren in medische opleidingen is investeren in de volksgezondheid.
Opinie

Suriname heeft artsen nodig, maar leidt minder studenten op

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact
  • Word redacteur
  • Colofon

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws