• Colofon
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

Groot deel van de bevolking blijft onderontwikkeld ondanks gratis bijscholing binnen handbereik is

Jennifer Atmo door Jennifer Atmo
17 juli 2025 20:00
in Lifestyle, Suriname
student bibliotheek studeren leren lezen boek

In Suriname klinkt vaak de klacht dat de overheid verantwoordelijk is voor het hoge aantal laaggeletterde inwoners.

Het onderwijssysteem zou volgens velen tekortschieten waardoor een groot deel van de bevolking nauwelijks kan lezen of schrijven en een lage algemene en specifieke kennisontwikkeling heeft.

Suriname-analist R. Pinas vindt het tijd om die gedachte bij te stellen.

Na recente observaties en gesprekken met inwoners in zowel de stad als de districten trekt hij een andere conclusie.

Volgens hem ligt de oorzaak tegenwoordig niet meer uitsluitend bij de overheid of het onderwijsstelsel.

“De situatie is veranderd. De meeste mensen beschikken tegenwoordig over een smartphone en internetverbinding. Er zijn talloze gratis platforms waarmee men zich via het toestel in de hand kan bijscholen,” zegt hij in gesprek met GFC Nieuws Lifestyle.

Pinas wijst op websites, apps en YouTube-kanalen die gratis lesmateriaal aanbieden, variërend van taalvaardigheid tot technische vakken.

“Zelfs wie geen geld heeft voor formeel onderwijs, kan dagelijks dertig minuten besteden aan basiskennis via het internet. Maar dat gebeurt amper.”

Volgens hem ontbreekt het niet aan middelen, maar aan motivatie. “Veel mensen scrollen urenlang doelloos door onzinfilmpjes, maar nemen geen minuut om iets nuttigs op te steken. Dat is de werkelijke barrière.”

Hij vindt dat er meer bewustwording moet komen over de persoonlijke verantwoordelijkheid die individuen hebben in hun ontwikkeling. “We blijven wijzen naar de staat, terwijl ze zelf niet willen investeren in hun eigen groeiproces.”

Zijn boodschap is helder: de middelen zijn er, maar de bereidheid om ze te gebruiken is ver te zoeken.

Foto ter illustratie.

ShareTweetSendSend

Meer berichten

boeren rijstboeren
Suriname

Rijstboeren in Nickerie in overleg over dringende sectorvraagstukken

miss india kandidaten
Suriname

Miss India Suriname-kandidaten werken aan impactvolle sociale projecten

geld portemonnee leeg
Suriname

‘Hongerloon’ van SRD 52,47 per uur laait opnieuw op, binnenkort nieuw minimumuurloon

perceel suriname
Suriname

OW waarschuwt: geen onderhoud kan leiden tot onteigening gevaarlijke en verlaten percelen

dorpen binnenland
Suriname

Dorpen langs de Cotticarivier vragen om ontsluiting en betere voorzieningen

gmd
Suriname

Staatsolie investeert in behoud geologisch erfgoed Suriname

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws