• Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

Biden en Lula hadden gesprek na opstand in Brazilië, speculaties over verzoek uitlevering voormalige president Bolsonaro

Sheryl Dayene Gallant door Sheryl Dayene Gallant
10 januari 2023 03:00
in Nieuws
lula en bolsonaro brazilie

GFC NIEUWSREDACTIE- President Joe Biden van de VS sprak maandag met de Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva, een dag nadat rechtse aanhangers van de afgezette ex-president Jair Bolsonaro het presidentiële paleis, het Hooggerechtshof en het wetgevende orgaan van Brazilië hadden bestormd.

Het was een chaotisch tafereel dat enkele uren duurde en eindigde in duizenden arrestaties.

Het Witte Huis bevestigde het telefoontje maandagmiddag en even later werd een gezamenlijke verklaring van de twee Amerikaanse leiders vrijgegeven.

“President Biden bracht de niet-aflatende steun van de Verenigde Staten over voor de Braziliaanse democratie en voor de vrije wil van het Braziliaanse volk, zoals uitgedrukt in de recente presidentsverkiezingen van Brazilië, die president Lula won”, aldus de gezamenlijke verklaring.

Het vervolgde: “President Biden veroordeelde het geweld en de aanval op democratische instellingen en op de vreedzame overdracht van de macht. De twee leiders beloofden nauw samen te werken aan de problemen waarmee de Verenigde Staten en Brazilië worden geconfronteerd, waaronder klimaatverandering, economische ontwikkeling en vrede en veiligheid.

De verklaring eindigde met het nieuws dat Lula een uitnodiging had geaccepteerd om Biden begin volgende maand in het Witte Huis te bezoeken.

Het gesprek tussen de twee leiders komt op het moment dat wordt gespeculeerd dat de Braziliaanse regering kan aandringen op de uitlevering van Bolsonaro, die naar Florida vluchtte toen zijn heerschappij eindigde om juridische uitdagingen te vermijden.

Bolsonaro wordt beschuldigd van het aanwakkeren van de protesten die zondag de zetel van de Braziliaanse burgerregering overweldigden, zelfs als hij in wezen in ballingschap blijft; het was niet duidelijk wat het precieze doel van de aanval was, aangezien de heer Lula op dat moment niet in het paleis was, de wetgevende macht niet in zitting was en de machtsoverdracht een week eerder had plaatsgevonden.

Mis dit niet:

Moeten reizigers naar Suriname straks betalen voor eten en drinken?

VSB bezorgd over deviezenregeling

Het Witte Huis bevestigde eerder op de dag dat de VS nog geen officieel verzoek om uitlevering van Bolsonaro hadden ontvangen, hoewel dat uiteraard zou kunnen veranderen als de laatste formeel wordt aangeklaagd door een Braziliaanse rechtbank.

“We hebben tot nu toe geen officiële verzoeken van de Braziliaanse regering ontvangen met betrekking tot Bolsonaro”, zei nationaal veiligheidsadviseur Jake Sullivan tegen verslaggevers.

Bolsonaro stond bekend als een bondgenoot van voormalig president Donald Trump, waardoor de gelijkenissen met 6 januari tijdens de aanval van zondag des te duidelijker werden.

Bolsonaro heeft publiekelijk gereageerd op de poging van zijn aanhangers om de wetgevende macht en andere overheidsgebouwen te bestormen en noemde het incident van zondag een “invasie” van openbare gebouwen die niet door de wet werden beschermd, zelfs toen zijn aanhangers een vermeende dictatuur veroordeelden toen ze in drommen werden gearresteerd en na de rellen uit beperkte gebieden werden gehaald.

ShareTweetSendSend

Blijf op de hoogte

maaltijd eten vliegtuig
Lifestyle

Moeten reizigers naar Suriname straks betalen voor eten en drinken?

Verplichte verkoop exportopbrengsten kan lokale productie belemmeren.
Suriname

VSB bezorgd over deviezenregeling

Suriname werkt aan regels voor cryptodienstverleners terwijl Bitcoin ver onder zijn record staat.
Lifestyle

‘Nieuwe cryptowet kan Surinamers helpen sneller vermogen op te bouwen’

Brandstofprijs en loonverhoging steeds meer met elkaar verweven
Suriname

Regering onderzoekt afbouw brandstofcap te midden van loononderhandelingen

Fernald naar Guyana, Atmodimedjo naar Indonesië als ambassadeurs.
Suriname

Fernald en Atmodimedjo beëdigd als ambassadeurs van Suriname in Guyana en Indonesië

Regering reserveert USD 185 miljoen uit obligatie voor sociale projecten
Suriname

Regering reserveert USD 185 miljoen uit obligatie-uitbreiding voor sociale projecten

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact
  • Word redacteur
  • Colofon

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws