• Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

AZP kampt met tekort: slechts drie van tien OK’s operationeel

Sheryl Dayene Gallant door Sheryl Dayene Gallant
21 mei 2026 12:00
in Gezondheid, Suriname
Illustratiefoto.

Illustratiefoto.

André Misiekaba, minister van Volksgezondheid, waarschuwt voor een aanhoudend tekort aan zorgpersoneel dat de werking van ziekenhuizen ernstig beïnvloedt.

Volgens de minister zijn sinds 2019 bijna duizend verpleegkundigen vertrokken naar het buitenland, terwijl er in dezelfde periode minder dan driehonderd nieuwe zorgverleners zijn opgeleid.

Vooral het tekort aan gespecialiseerde OK-verpleegkundigen is volgens hem problematisch, waardoor operatiekamers in ziekenhuizen niet optimaal kunnen functioneren.

Operatiekamers onder druk in AZP

In het Academisch Ziekenhuis Paramaribo (AZP) functioneren momenteel slechts drie van de tien operatiekamers volledig.

De minister gaf aan dat het de bedoeling is om dit jaar op te schalen naar zeven à acht operationele zalen en uiteindelijk opnieuw alle tien in gebruik te nemen.

Hij benadrukte dat medische apparatuur alleen niet voldoende is: zonder gespecialiseerd personeel kan de zorg niet functioneren.

Beleid rond diploma’s en vertrek van personeel

De maatregel waarbij tegen betaling in Amerikaanse dollars diploma’s worden gewaarmerkt, blijkt in de praktijk deels te worden omzeild. Misiekaba gaf aan dat hij zorgpersoneel niet wil dwingen om in het land te blijven.

Volgens hem ligt de oplossing in het verbeteren van de werkomstandigheden. Daarom wordt gewerkt aan een nieuwe loonstructuur, betere arbeidsomstandigheden, doorgroeimogelijkheden en huisvestingsmogelijkheden voor zorgpersoneel.

Mis dit niet:

Vrouw (22) aangehouden na aanval met hete olie en pepperspray op vriend

Vrouw aangehouden na verspreiding van privévideo ondernemer via WhatsApp en sociale media

Met vakbonden zijn hierover gesprekken gaande, inclusief toegang tot woningbouwprojecten voor verpleegkundigen.

Inzet van buitenlands zorgpersoneel

Om het tekort tijdelijk op te vangen wordt ook gebruikgemaakt van buitenlands zorgpersoneel. Onder meer verpleegkundigen uit de Filipijnen worden via gespecialiseerde agencies ingezet in Surinaamse ziekenhuizen.

Deze bureaus verzorgen de plaatsing, salarisafhandeling en in sommige gevallen huisvesting in samenwerking met zorginstellingen.

Herstructurering van de gezondheidszorg

De minister gaf daarnaast aan dat er gewerkt wordt aan een strategisch raamwerk voor de gezondheidssector. Volgens hem moet Suriname, gezien de beperkte schaal, niet alle ziekenhuizen op hetzelfde niveau willen laten functioneren.

Hij pleit voor specialisatie: het AZP als centrum voor hooggespecialiseerde zorg, terwijl andere ziekenhuizen zich richten op specifieke zorggebieden zoals moeder- en kindzorg of regionale opvang.

Spreiding van zorgpersoneel en ongelijkheid

Misiekaba wees ook op de scheve verdeling van artsen en apothekers, die vooral geconcentreerd zijn in Paramaribo en Wanica. Dit leidt volgens hem tot ongelijkheid in de toegang tot zorg.

Er wordt daarom gewerkt aan incentives om zorgverleners aan te moedigen zich ook in districten en het binnenland te vestigen.

De minister benadrukte dat het versterken van de gezondheidszorg een gezamenlijke verantwoordelijkheid is van overheid, zorginstellingen en samenleving.

ShareTweetSendSend

Blijf op de hoogte

vrouw dame bellen telefoon
Suriname

Vrouw (22) aangehouden na aanval met hete olie en pepperspray op vriend

telefoon smartphone
Suriname

Vrouw aangehouden na verspreiding van privévideo ondernemer via WhatsApp en sociale media

RK ziekenhuis paramaribo
Gezondheid

Suriname werkt aan één digitaal patiëntendossier voor betere zorg in het hele land

paramaribo stadscentrum suriname 2
Lifestyle

Surinamers met Nederlandse AOW kunnen onverwacht controle aan huis krijgen in Paramaribo

De Nederlandse Douane mag ingecheckte koffers van reizigers uit Suriname buiten hun aanwezigheid openen en zo nodig een slot forceren.
Lifestyle

Douane mag koffer van reiziger uit Suriname openen zonder dat eigenaar erbij is

Bijzonder kunst-T-shirt ondersteunt werk van Dierenbescherming Suriname
Suriname

Readytex Art Gallery en Dierenbescherming Suriname lanceren nieuw Art for Animals T-shirt

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact
  • Word redacteur
  • Colofon

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws