• Colofon
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

Ashwin Adhin als NDP‑presidentskandidaat? Een interessant scenario met politieke, etnische en juridische dimensies

GFC Nieuws Ingezonden door GFC Nieuws Ingezonden
18 februari 2026 14:05
in Opinie
adhin

Ashwin Adhin

Is de kruipende magistratuur van Suriname toch onpartijdig en hyper professioneel of is de kruipende magistratuur van Suriname toch gezwicht voor de politieke druk van de bejaarde NDP schreeuw lelijkerds?

Toch de keutels en tanden ingetrokken? Weer als kruipende magistratuur bruine bonen gegeten de dag voor de uitspraak?

De recente ontwikkelingen rond Ashwin Adhin — de uitspraak van het Hof van Justitie die hem een substantiële schadevergoeding toekent en zijn openbare indiening van de Verklaring van Inkomen en Vermogen (VIV) — zetten hem in een nieuwe, politiek krachtige positie binnen de NDP.

Adhin komt in beeld

Nu president Jennifer Simons, als oudste vrouw in de Surinaamse politiek ooit, waarschijnlijk niet voor een tweede termijn gaat en de NDP moet zoeken naar een presidentiële kandidaat die electorale steun kan mobiliseren én het imago van de partij kan versterken, komt Adhin nadrukkelijk in beeld.

Zijn profiel, recente stappen en de context binnen de NDP en Surinaamse politiek maken hem op dit moment wellicht de meest zichtbare en kansrijke kandidaat.

Als dit gebeurd gaat het een nek aan nek race worden met Santokhi, als hij weer de pres-kandidaat wordt voor de VHP. Dat zou theoretisch betekenen dat er een Aziatisch geleide coalitie zou kunnen ontstaan waar twee Hindoestanen het met elkaar moeten uitvechten of het op een coalitie akkoord moeten gooien in 2030.

Dit wordt nog wat. De andere etnische groepen worden dan sterk gemarginaliseerd door de VHP-NDP coalitie met twee Hindostaanse leiders. India is dan sterk terug in Suriname!

Juridische uitkomst en reputatiewinst

Het Hof van Justitie kende Adhin een schadevergoeding toe van ruim SRD 400.000, waaronder circa SRD 100.000 voor onterecht ondergane detentie en ruim SRD 300.000 voor proceskosten en rechtsbijstand.

Dat bedrag — een van de hoogste toekenningen voor onterechte hechtenis — is juridisch en symbolisch relevant.

Het hof verwees de eis voor immateriële schade naar de civiele rechter, maar liet wel nagaan dat binnen het strafrechtelijke kader al een significante erkenning van onrecht is vastgelegd.

Politiek gezien levert zo’n uitspraak publiekelijk herstel: niet alleen wordt een individuele onrechtvaardigheid geadresseerd, maar de uitkomst biedt Adhin een platform om zichzelf neer te zetten als slachtoffer van excessieve vervolgingen en als iemand die transparantie en rechtsstatelijke waarborgen belangrijk vindt.

Zijn advocaat adviseert bovendien een civiele procedure te overwegen voor immateriële schade — een volgende juridische stap die de zaak in de publieke aandacht kan houden.

Transparantie: VIV als politiek instrument

Adhin’s tijdige indiening van de Verklaring van Inkomen en Vermogen bij de Anti‑Corruptie Commissie versterkt dit narratief. De VIV‑indiening voldoet aan wettelijke verplichtingen en speelt in op het publieke verlangen naar transparantie en integriteit in het openbaar bestuur.

Door dit te benadrukken positioneert Adhin zich als een bestuurder die openheid niet alleen juridisch maar principieel ondersteunt: een sterk signaal richting onrustige kiezers en partijgenoten die bezorgd zijn over reputatie en governance.

Strategische voordelen binnen de NDP

Binnen de NDP heeft Adhin enkele troeven die hem tot een realistische presidentskandidaat maken. Hij is een bekende figuur, beschikt over bestuurlijke ervaring op hoog niveau (voormalig vicepresident, nu Assembleevoorzitter) en heeft recent institutionele en juridische kwesties in zijn voordeel weten te kantelen.

Die combinatie van zichtbaarheid, juridische ‘reinwas’ en een gepresenteerde inzet voor transparantie maakt hem aantrekkelijk voor partijstrategen die de NDP electorale nieuw levensvatbaarheid willen geven.

Etnische dimensie en de interne dynamiek van de NDP

Toch speelt er een belangrijke etnische en sociale dynamiek. De NDP wordt vaak gepercipieerd als de “partij van de Ghetto” — een etiket dat deels verwijst naar haar electorale basis en mediapositie in bepaalde gemeenschappen.

Een presidentskandidaat als Adhin moet daarom twee interne kwesties adresseren: hoe verenig je verschillende electorale bases binnen de partij (stedelijk, rurale, etnische fragmenten), en hoe voorkom je dat zijn kandidatuur als exclusief of polariserend wordt gezien?

Etniciteit en representatie blijven in Suriname politiek gevoelige thema’s. Adhin zal in zijn campagne moeten laten zien dat hij de brede nationale agenda kan dragen — niet alleen de claims en belangen van een specifieke groep.

Zijn VIV‑indiening en de gerechtelijke uitspraak bieden middelen om die nationale legitimiteit te claimen: ze zijn argumenten voor integriteit, niet voor etnische profilering.

Potentiële tegenkrachten en coalitievorming

Adhin’s opmars zal interne tegenkrachten wakker maken. De NDP kent verschillende stromingen en machtscentra; lokale machthebbers, oudere garde en mediaprofielen hebben invloed.

Ook zal de vraag welke figuren binnen de NDP bereid zijn krachten aan hem te verbinden bepalend zijn: kan hij de steun van invloedrijke partijfiguren en regionale leiders mobiliseren?

Zijn vermogen tot coalitievorming binnen en buiten de partij — inclusief eventuele partners in een bredere coalitie — zal zijn uiteindelijke kansen bepalen.

Extern-politieke toets en beleidsagenda

Extern moet Adhin aantonen dat hij economisch en diplomatiek het land kan vertegenwoordigen.

De recente juridische en administratieve stappen helpen hem in het narratief van herstel en transparantie, maar kiezers zullen evenzeer kijken naar beleidsvisie: economische stabiliteit, werkgelegenheid, internationale betrekkingen en institutionele versterking.

Zijn juridische herstel en VIV zijn nuttige bouwstenen, maar geen garantie op succes zonder een coherent beleidspakket dat de nationale bezorgdheden adresseert.

De vraag naar mogelijke druk op het Openbaar Ministerie

Een extra en gevoelige vraag die rond de zaak Adhin leeft, betreft de rol van het Openbaar Ministerie (OM). In publieke debatten is er veel ophef geweest over hoge salarissen bij het OM en de procureur‑generaal (PG), waarbij de NDP intensief in het publieke domein opereerde.

Dit roept de vraag op: heeft die politieke druk het OM beïnvloed in haar vervolgingsbeslissingen, en was de behandeling van de zaak‑Adhin mogelijk milder als gevolg van externe invloeden?

Het is cruciaal om dergelijke vraagstukken niet als vaststaande feiten te presenteren. Wel is het legitiem en nodig om ze te onderzoeken. Indicaties die nader onderzocht moeten worden omvatten: de timing van verklaringen door politieke actoren, interne correspondentie binnen het OM, of procedurele afwijkingen in dossierbehandeling.

Als er aanwijzingen zijn dat het OM onder druk stond of concessies deed, tast dat niet alleen de perceptie van onafhankelijkheid aan maar ook het vertrouwen in rechtshandhaving.

Aanbeveling: onafhankelijk onderzoek en transparantie

Om speculatie tegen te gaan en vertrouwen te herstellen is een grondig, onafhankelijk en openbaar onderzoek naar zowel de beslissingen rond de vervolging van Adhin als naar mogelijke politieke beïnvloeding op zijn plaats.

Een parlementaire commissie of een onafhankelijke onderzoekscommissie met bevoegdheid tot inzage in relevante stukken kan helderheid scheppen. Daarnaast zouden de OM‑procedures en de besluitvorming rond gevoeligheden zoals salarissen en benoemingen openbaar en toetsbaar moeten worden gemaakt.

Conclusie

Ashwin Adhin heeft zichtbaar momentum: juridisch herstel, openbare VIV‑indiening en politieke zichtbaarheid versterken zijn positie binnen de NDP.

Toch blijft zijn weg naar het presidentschap afhankelijk van interne machtsverhoudingen, succes in coalitievorming en een overtuigende beleidsagenda. Bovendien moet hij en de partij navigeren langs gevoelige vragen over de onafhankelijkheid van justitiële instituties.

Alleen door transparantie, onafhankelijke verificatie van procedurele integriteit en een helder nationaal programma kan Adhin bredere legitimiteit verwerven — en kan de NDP een geloofwaardige kandidaat naar voren schuiven die voorbij de traditionele etnische en sociale breuklijnen opereert.

Als dit gebeurd gaat het een nek aan nek race worden met Santokhi, als hij weer de pres-kandidaat wordt voor de VHP. Dat zou theoretisch betekenen dat er een Aziatisch geleide coalitie zou kunnen ontstaan waar twee Hindostanen het met elkaar moeten uitvechten of het op een coalitie akkoord moeten gooien in 2030.

Dit wordt nog wat. De andere etnische groepen worden dan sterk gemarginaliseerd door de VHP-NDP coalitie met twee Hindostaanse leiders. India is dan sterk terug in Suriname!

We shall see!

Dr. Ashwin Ramcharan RO

Dit artikel betreft een ingezonden opiniestuk. Voor de publicatie van ingezonden artikelen hanteren wij specifieke voorwaarden. Voor meer informatie of om zelf een ingezonden bericht te sturen, kunt u contact opnemen via [email protected] of direct via WhatsApp.

Let op: Publicatie van opiniestukken houdt niet in dat GFC Nieuws het eens is met de inhoud

ShareTweetSendSend

Meer berichten

paramaribo suriname bus staatsbus lijnbus nvb 3
Column

De tijd dat buschauffeurs harten veroverden in Suriname lijkt voorbij

SRD geld surinaamse dollar
Opinie

Een PG die 100x meer accepteert: rechtvaardigheid of schaamteloze zelfverrijking?

adeliene wijnerman
Opinie

Minister Wijnerman is de vrouwelijke versie van Gillmore Hoefdraad?

openbaar ministerie
Opinie

Stop met Nederland kopiëren: een college PG’s maakt het OM kwetsbaarder, niet sterker

geld euro vastgoed huis
Column

Tijd voor onderzoek naar bijstandsuitkeringstrekkers in Nederland en hun huizen in Suriname

president chan santokhi suriname
Opinie

Santokhi was een keiharde no-nonsense president

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws