• Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

‘Je neemt je geld niet mee naar het graf’: waarom we in Suriname moeten stoppen met het kleinpraten van geld

Ida Thornhill door Ida Thornhill
9 oktober 2026 21:00
in Column
Surinaamse Dollars.

Surinaamse Dollars.

Regelmatig hoor ik Surinamers zowel in Suriname als in Nederland,zeggen: “Je geld kan je toch niet in je graf meenemen.” Natuurlijk klopt dat letterlijk.

Niemand stopt bij zijn overlijden zijn bankrekening, huis of stapel bankbiljetten in de kist. Maar waarom gebruiken we die uitspraak zo gemakkelijk om te doen alsof geld tijdens het leven nauwelijks belangrijk is?

Ik vraag mij soms af of dit hardnekkige cliché niet vooral een vorm van zelfbescherming is. Een soort copingmechanisme waarmee mensen zichzelf troosten wanneer voldoende geld buiten hun bereik ligt.

Want laten we eerlijk zijn, geld maakt wel degelijk een enorm verschil.

Wie geld heeft koopt ook rust

Wie ruim voldoende geld heeft, hoeft niet bij iedere onverwachte rekening wakker te liggen. Een kapotte auto, een medische rekening, een noodzakelijke reparatie aan het huis of een kind dat financiële hulp nodig heeft, hoeft dan niet meteen een crisis te worden.

Geld kan bovendien vrijheid kopen. Vrijheid om minder afhankelijk te zijn van anderen, om een betere woning te kiezen, kwalitatief beter voedsel te kopen, kinderen goed onderwijs te geven, op vakantie te gaan, familie te helpen en af en toe gewoon van het leven te genieten.

Wie voortdurend moet rekenen of het salaris de maand wel haalt, leeft in een totaal andere werkelijkheid. Armoede kost niet alleen energie, maar vaak ook rust, mogelijkheden, waardigheid en toekomstperspectief. Dat mogen we best hardop zeggen.

Geld kan ook liefde worden

En dan dat graf. Nee, je neemt je geld niet mee. Maar wat is er eigenlijk mis mee om tijdens je leven verstandig vermogen op te bouwen en daar later anderen mee te helpen?

Mis dit niet:

Waarom reageren vooral buitenlanders op vacatures in Suriname?

In Suriname bepaalt wie je kent soms meer dan wat je kunt

Een vader of moeder kan enorm veel voldoening halen uit het feit dat kinderen dankzij dat opgebouwde vermogen een huis kunnen kopen, kunnen studeren of financieel een betere start krijgen.

Een grootouder kan kleinkinderen iets nalaten waardoor zij kansen krijgen die anders misschien nooit binnen bereik zouden komen.

Dus laten we ophouden met doen alsof geld onbelangrijk is omdat het uiteindelijk in het graf achterblijft. Je neemt je geld inderdaad niet mee naar het graf.

Maar je kunt het tijdens je leven wel gebruiken om jezelf en de mensen van wie je houdt een aanzienlijk beter leven te geven. En daar is helemaal niets materialistisch aan.

Ida Thornhill is docente aan een lerarenopleiding in Paramaribo en actief als auteur en columniste.

Vanuit haar jarenlange ervaring in het onderwijs en haar brede maatschappelijke betrokkenheid schrijft zij over uiteenlopende thema’s die Suriname raken.

ShareTweetSendSend

Blijf op de hoogte

Buitenlanders reageren volgens ondernemers wel op vacatures in Suriname, maar lopen soms tegen de Nederlandse taal aan. Illustratiefoto: Hermitage Mall
Column

Waarom reageren vooral buitenlanders op vacatures in Suriname?

callcenter bellen telefoon kantoor ambtenaar werken
Column

In Suriname bepaalt wie je kent soms meer dan wat je kunt

Schiphol aankomsthal 4 wordt dikwijls gebruikt voor Surinamevluchten.
Column

Surinamevlucht geland, familie wacht nog bij de schuifdeuren

kleding winkel shoppen
Column

Het loopt de spuigaten uit met uitdagende kleding van verkoopsters in Suriname

klm vliegtuig
Column

Nederland heeft alles, maar Suriname blijft aan de diaspora trekken

Suriname noemt gastvrijheid graag onderdeel van zijn identiteit. Illustratiefoto: fruitverkoper Paramaribo
Column

Veel Surinamers denken dat niemand zo gastvrij is als wij

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact
  • Word redacteur
  • Colofon

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws