Er wordt al tientallen jaren geklaagd over de hoge vliegtarieven tussen Nederland en Suriname. Naar mijn mening is dat terecht.
Een retourticket Amsterdam-Zanderij kan voor veel mensen een forse financiële drempel zijn, zeker wanneer een gezin wil reizen.
Maar ik vraag mij weleens af wat er zou gebeuren als die tarieven fors zouden dalen. Stel dat een retourticket bijvoorbeeld 450 euro zou kosten.
Ik denk dat de gevolgen veel groter kunnen zijn dan alleen een goedkopere vakantie.
Goedkopere tickets kunnen Suriname meer bezoekers opleveren
Als vliegen betaalbaarder wordt, zullen vermoedelijk meer Surinamers in Nederland jaarlijks naar hun geboorteland reizen. Ook familiebezoek vanuit Suriname naar Nederland kan toenemen.
Dat betekent meer bestedingen aan hotels, restaurants, huurauto’s, winkels, toeristische activiteiten en vervoer.
Een veel grotere reizigersstroom kan bovendien betekenen dat geld niet alleen via familieovermakingen Suriname binnenkomt, maar ook rechtstreeks via toeristische uitgaven.
Maar misschien nog belangrijker is wat het sociaal kan doen.
Minder afstand tussen diaspora en Suriname
Een deel van de Surinaamse diaspora leeft inmiddels decennialang in Nederland. Goedkopere vluchten kunnen de psychologische afstand tot Suriname verkleinen.
Mensen komen vaker terug, kinderen en kleinkinderen leren het land beter kennen en contacten met familie, vrienden en ondernemers kunnen intensiever worden.
Ook de verhouding tussen Surinamers in Nederland en mensen die hier wonen kan daardoor veranderen. Meer persoonlijk contact betekent mogelijk meer begrip voor elkaars werkelijkheid.
Een retourticket van 450 euro is natuurlijk hypothetisch. Maar misschien moeten we vliegtarieven niet uitsluitend zien als een kwestie voor luchtvaartmaatschappijen.
Een betaalbare luchtverbinding kan uiteindelijk ook een investering zijn in toerisme, economie, familiebanden én de relatie tussen Suriname en zijn diaspora.
Ida Thornhill is docente aan een lerarenopleiding in Paramaribo en actief als auteur en columniste.
Vanuit haar jarenlange ervaring in het onderwijs en haar brede maatschappelijke betrokkenheid schrijft zij over uiteenlopende thema’s die Suriname raken.






