• Colofon
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

Mogelijke komst Mennonitische landbouwgemeenschappen uit Belize naar Suriname zorgt voor zorgen

Sheryl Dayene Gallant door Sheryl Dayene Gallant
10 april 2026 12:00
in Suriname
mennomieten kaalkap bos milieu

Grote grondaankoop door buitenlandse boeren in voorbereiding

Volgens recente berichtgeving bereiden Mennonitische families uit Belize zich voor om zich in Suriname te vestigen, met plannen voor grootschalige landbouwprojecten in bosrijke gebieden. De voorgenomen ontwikkeling roept zorgen op over mogelijke ontbossing en de impact op het milieu.

De plannen omvatten de aankoop van circa 24.000 hectare grond in Para, een gebied dat bekendstaat om zijn hoge bosbedekking. Het terrein is groter dan de Amerikaanse stad Baltimore.

De beoogde landbouwactiviteiten omvatten onder meer de teelt van soja, maïs, bonen en sorghum, evenals veeteelt.

Balans tussen voedselproductie en natuurbescherming

De mogelijke komst van de Mennonieten valt samen met discussies binnen Suriname over het vergroten van de binnenlandse voedselproductie zonder afbreuk te doen aan het bosareaal. Ongeveer 93% van Suriname is bedekt met bos, een van de hoogste percentages ter wereld.

Deskundigen wijzen erop dat landbouwontwikkeling idealiter plaatsvindt op reeds gedegradeerde gronden, om schade aan primaire regenwouden te voorkomen.

Kritiek vanuit milieuorganisaties

Milieuorganisaties uiten zorgen over de mogelijke gevolgen van de plannen. In andere landen in Latijns-Amerika zijn Mennonitische gemeenschappen bekritiseerd vanwege ontbossing, het omzeilen van milieuregels en het vestigen op betwiste gronden.

Ben D’Leon, verbonden aan het Amazon Conservation Team, stelt dat eerdere ervaringen op het continent geen positief beeld schetsen voor natuurbehoud en inheemse gemeenschappen.

Ook wordt gevreesd dat initiële landbouwprojecten kunnen uitgroeien tot grootschalige uitbreiding richting primaire bossen.

Verkenningen en onderhandelingen in volle gang

Mennonitische vertegenwoordigers hebben Suriname de afgelopen jaren meerdere keren bezocht om gronden te inspecteren en zich te verdiepen in regelgeving. Zij werken samen met investeerders en bedrijven die de komst van deze landbouwgemeenschappen faciliteren.

Een van de betrokken bedrijven is Braganza Marketing Group NV, dat volgens documenten ondersteuning biedt bij immigratie en zakelijke contacten.

Eerdere plannen van Terra Invest Suriname & Guyana voor vergelijkbare projecten werden in 2023 stopgezet na publieke weerstand.

Interne motieven en migratiedynamiek

Binnen Mennonitische gemeenschappen speelt ook een interne dynamiek. Sommige groepen zoeken nieuwe gebieden om traditionele leefwijzen te behouden, terwijl anderen modernisering omarmen.

De verhuizing naar Suriname wordt door sommigen gezien als een kans om landbouwactiviteiten uit te breiden in een relatief onontwikkelde sector.

Voorstanders benadrukken dat de komst van ervaren landbouwgemeenschappen kan bijdragen aan voedselzekerheid en economische ontwikkeling.

Suriname importeert momenteel een aanzienlijk deel van zijn voedsel en ambieert een grotere rol als regionale voedselproducent.

Tegenstanders waarschuwen echter dat economische voordelen niet ten koste mogen gaan van het regenwoud en de biodiversiteit.

Toezicht en vergunningen cruciaal

Voor het kappen van bos is toestemming vereist van de Stichting Bosbeheer en Bostoezicht, de instantie die toezicht houdt op bosbeheer in Suriname. In het verleden zijn er echter gevallen geweest waarbij ontbossing plaatsvond zonder de vereiste goedkeuring.

De mogelijke komst van Mennonitische landbouwgemeenschappen zal naar verwachting leiden tot een bredere maatschappelijke discussie over duurzame ontwikkeling, landgebruik en de bescherming van natuurlijke hulpbronnen.

Milieuorganisaties hebben al aangegeven zich te zullen verzetten tegen projecten die het regenwoud bedreigen.

ShareTweetSendSend

Meer berichten

ali guyana irfaan
Suriname

Guyana voert druk op in kwestie Corantijnrivier

suriname zanderij paramaribo johan adolf pengel luchthaven
Suriname

SATCA slaat alarm over structurele druk op luchtverkeersleiding Suriname

olieverspilling in trrenzen
Suriname

Olie in trenzen Indira Gandhiweg, situatie onder controle

SLM vliegtuig
Suriname

Surinam Airways past vluchtschema aan door tekort torenpersoneel

kinderen in erbarmelijke situatie
Suriname

Politie en districtscommissaris redden verwaarloosde kinderen uit risicovolle leefomgeving

dna parlement
Suriname

Commissie start voorbereidingen rond mogelijke vervolging ex-ministers

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws