Een landbouwer uit het district Saramacca heeft onlangs een bijzonder verzoek gericht aan het Knowledge Institute for Vitality & Care (KIVC).
De man, die momenteel vooral groenten verbouwt, wil onderzoeken of het mogelijk is om appels in Suriname te kweken.
Hij heeft het instituut gevraagd om contact te leggen met landbouwers in Nederland, zodat hij advies kan krijgen over de juiste aanpak en technieken.
Appels veelgevraagd in Suriname
GFC Nieuws heeft vernomen dat de boer deze stap overweegt omdat hij ziet hoe populair appels zijn in Suriname en hoe vaak ze in supermarkten worden verkocht.
Volgens informatie die met het KIVC is gedeeld, valt het de landbouwer op dat supermarkten gevuld zijn met geïmporteerde appels uit onder meer Nederland, de Verenigde Staten en Chili.
Hij heeft daarbij aangegeven dat de verkoop zeer goed loopt en dat appels soms worden verkocht voor ruim SRD 75 per stuk, wat omgerekend ongeveer €1,67 is.
De boer ziet hierin een mogelijke lucratieve kans en wil nagaan of lokale productie mogelijk is om van deze vraag te profiteren.
KIVC wijst op klimaat en groeicyclus als belangrijke obstakels
Een woordvoerder van het KIVC heeft bevestigd dat het verzoek serieus is besproken. Volgens de vertegenwoordiger is aan de landbouwer uitgelegd dat appelteelt in Suriname niet eenvoudig is vanwege het tropische klimaat.
Appelbomen hebben namelijk een koude periode nodig, ook wel winterrust genoemd, om goed te kunnen groeien en vruchten te produceren.
In landen zoals Nederland krijgen appelbomen deze noodzakelijke koudeperiode vanzelf.
In Suriname ontbreken deze lage temperaturen, waardoor de natuurlijke groeicyclus van de appelboom wordt verstoord. Daarnaast spelen factoren zoals bodemgesteldheid, luchtvochtigheid en ziektedruk een rol.
Het KIVC heeft benadrukt dat innovatie en experimenten mogelijk zijn, maar dat succesvolle appelteelt in Suriname aanzienlijke aanpassingen, investeringen en gespecialiseerde kennis vereist.







