• Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

Surinamers die Holland bekritiseren zouden massaal in de rij staan voor een Nederlands paspoort

Ida Thornhill door Ida Thornhill
20 januari 2026 04:00
in Column
nederlands paspoort

Nederlands paspoort

Het valt me op hoe luid sommige stemmen van Surinamers zijn als het gaat over Nederland.

Er wordt fel afgegeven op het koloniale verleden, op het beleid, op de mentaliteit en op alles wat met Nederland te maken heeft.

De toon is vaak beschuldigend en moreel verheven. Nederland is fout, Nederland is schuldig, Nederland heeft alles verpest.

Maar achter die grote woorden schuilt een ongemakkelijke waarheid. Want zodra het gesprek verschuift van verleden naar paspoorten, wordt het ineens stil.

Grote woorden maar kleine consequenties

De realiteit is hard en ongemakkelijk. Veel van degenen die het hardst klagen zouden als eersten in de rij staan bij de Nederlandse ambassade in Paramaribo als het Nederlanderschap eenvoudig te verkrijgen zou zijn.

Bekijk ook:

Suriname kan niet vooruit als mensen niet in zichzelf willen investeren

Misschien is het goed dat Suriname het WK niet heeft gehaald

Zonder procedures, zonder wachttijd, zonder drempels. Dan verdwijnt het koloniale verwijt plots naar de achtergrond en maakt het plaats voor pragmatisme.

Een Nederlands paspoort betekent kansen, zekerheid, toegang en stabiliteit. Dat weten ze maar al te goed.

Men heeft vaak een grote mond zolang het niets kost. Maar als het erop aankomt, zouden velen hun Surinaamse paspoort zonder aarzelen inruilen voor een Nederlands document en vertrekken.

Klagen vanuit comfort is ook een keuze

Opvallend is ook de groep van Surinaamse origine die in Nederland woont, de Nederlandse nationaliteit bezit, maar onophoudelijk blijft klagen over het land.

De vraag dringt zich op: als Nederland werkelijk zo ondraaglijk is, waarom wordt dat paspoort dan niet ingeruild voor een Surinaams? Waarom blijft men daar wonen, werken en profiteren van systemen die men publiekelijk afwijst?

Het antwoord is eenvoudig en pijnlijk tegelijk. Er is sprake van hypocrisie. En die mag best eens benoemd worden.

Kritiek is gezond, geschiedenis mag besproken worden, maar eerlijkheid begint bij consequent zijn.

Wie echt afstand wil nemen, moet dat ook durven doen. Alles daar tussenin is vooral gemakzucht, verpakt als verontwaardiging.

Ida Thornhill is docente aan een lerarenopleiding in Paramaribo en actief als auteur en columniste.

Vanuit haar jarenlange ervaring in het onderwijs en haar brede maatschappelijke betrokkenheid schrijft zij over uiteenlopende thema’s die Suriname raken.

ShareTweetSendSend

Meer berichten

ADEK anton de kom universiteit
Column

Suriname kan niet vooruit als mensen niet in zichzelf willen investeren

Een WK-ticket is geen eindbestemming
Column

Misschien is het goed dat Suriname het WK niet heeft gehaald

Voor sommigen voelt terugkeer niet als thuiskomen, maar als opnieuw emigreren. Foto: KLM kist op Schiphol
Column

Remigratie naar Suriname brengt aanpassingsproblemen voor Surinaamse Nederlanders

Sommige Surinamers werken zich kapot om het hoofd boven water te houden. Foto: illustratief
Column

We moeten oppassen voor Japanse toestanden in Suriname

In de Verenigde Staten kunnen dezelfde onderzoeken, afhankelijk van de aanbieder en de verzekering, vele malen duurder uitvallen.
Column

Surinamers uit Amerika besparen honderden dollars met medische controles in Paramaribo

Hoeveel onderwijscongressen hebben wij nog nodig?
Column

Suriname heeft geen tekort aan onderwijsplannen, maar aan uitvoering

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact
  • Word redacteur
  • Colofon

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws