• Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

Met Nederlandse bijstandsuitkering naar Suriname: hoe lang mag je wegblijven?

Jennifer Atmo door Jennifer Atmo
24 november 2025 04:00
in Lifestyle, Nederland, Suriname
klm 787 2

De KLM vliegt meermaals per week naar Zanderij. Foto: Mark Wagtendonk & Gertjan Visser

De droom van een langdurig bezoek aan het warme Suriname is voor veel SuriNeds een diepgewortelde wens, zeker gezien de hoge ticketprijzen die een korte trip zonde maken.

Toch stelt de Nederlandse wet striemende voorwaarden aan uitkeringsgerechtigden die de grens over gaan. Wie te lang wegblijft, riskeert een stopgezette uitkering en forse boetes.

De regels zijn onverbiddelijk en een onjuiste inschatting kan grote financiële gevolgen hebben.

GFC Nieuws deed onderzoek naar de exacte wettelijke kaders.

Strikte termijnen volgens de Participatiewet

Voor de meeste ontvangers van een bijstandsuitkering geldt een harde grens. Zoals de Rijksoverheid stelt, mag men maximaal vier weken (28 dagen) per kalenderjaar naar het buitenland, met behoud van de uitkering.

Er is een belangrijk onderscheid voor ouderen. Wie de AOW-leeftijd heeft en een AIO-aanvulling ontvangt, mag veel langer weg.

Volgens de Sociale Verzekeringsbank (SVB) geldt voor deze groep een maximum van 13 weken per jaar. Let wel op: als de partner jonger is dan de AOW-leeftijd, geldt voor die persoon vaak de grens van vier weken.

Risico’s en de meldingsplicht

Wie de toegestane termijn overschrijdt, raakt direct het recht op bijstand kwijt voor de dagen dat men ‘te lang’ in Suriname verblijft.

Mis dit niet:

OIS brengt Surinaamse inheemse stem naar regionaal Amazone-overleg

Zijin Rosebel Gold Mines ondersteunt onderwijs en ouderen in Nieuw Koffiekamp

In de praktijk resulteert te lange afwezigheid vaak in een volledige stopzetting van de uitkering. Men moet bij terugkeer dan een nieuwe aanvraag indienen, wat weken kan duren.

Dit risico wordt vergroot bij de zogenaamde ‘decembervalkuil’, waarbij een lange reis over de jaarwisseling wordt gepland.

De gemeente ziet dit als één aaneengesloten periode, wat vrijwel altijd leidt tot overtreding van de vierwekenregel.

Om alle risico’s te vermijden, is de meldingsplicht doorslaggevend. Zowel de gemeente als de SVB moet vooraf over de reis geïnformeerd worden. Dit is noodzakelijk.

Volgens het CBS ontvangt ongeveer 11,7% van de eerste generatie Surinaamse Nederlanders een bijstandsuitkering.

In totaal waren in het tweede kwartaal van 2024 ruim 395.000 Nederlanders afhankelijk van deze vorm van sociale zekerheid.

ShareTweetSendSend

Blijf op de hoogte

Negen Amazone-landen werken aan sterkere gezamenlijke inheemse organisatie.
Suriname

OIS brengt Surinaamse inheemse stem naar regionaal Amazone-overleg

RGM ondersteunt 63 leerlingen en 39 ouderen in Nieuw Koffiekamp
Suriname

Zijin Rosebel Gold Mines ondersteunt onderwijs en ouderen in Nieuw Koffiekamp

President Jennifer Simons. Foto: CDS
Suriname

President Simons naar New York voor 81ste Algemene Vergadering VN

“Maroon Legacy Wi Rutu” brengt Marroncultuur en ontwikkeling samen
Suriname

RO presenteert programma “Maroon Legacy Wi Rutu” voor Dag der Marrons 2026

Ambassadeur Ike Antonius sprak in Brasília tijdens de viering van 50 jaar internationale diplomatenopleiding aan het Rio Branco Instituut. Foto: CDS
Suriname

Zestien Surinamers opgeleid aan Braziliaans diplomateninstituut

Het herziene BFB handboek is overhandigd aan minister Miquella Huur, vertegenwoordigers van Regionale Ontwikkeling en de districtscommissarissen. Foto: CDS
Suriname

Districtscommissarissen krijgen meer armslag met nieuwe regels voor financieel beheer

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact
  • Word redacteur
  • Colofon

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws