• Colofon
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

Sonny Khoeblal: Suriname investeert miljoenen in systemen die niets produceren

Sheryl Dayene Gallant door Sheryl Dayene Gallant
26 oktober 2025 09:00
in Suriname
PZTCW surinam airways airbus

De PZ-TCW tijdens één van haar laatste landingen op Schiphol.

Voormalig assistent luchtverkeersleider Sonny Khoeblal trekt aan de bel over wat hij noemt de “negatieve Return on Investment” van sommige nationale instellingen, waaronder De Nationale Assemblee en Surinam Airways (SLM).

Volgens Khoeblal pompt Suriname maandelijks enorme bedragen in structuren die weinig tot geen waarde creëren voor de samenleving.

Khoeblal wijst erop dat de 51 leden van De Nationale Assemblee gezamenlijk meer dan SRD 6,6 miljoen per maand aan salarissen ontvangen, terwijl de bevolking zwaar gebukt gaat onder oplopende prijzen en toenemende armoede.

“Het parlement vergadert, ruziet en geniet privileges, terwijl het land geen zichtbare vooruitgang boekt. Volgens de Bean Theory stoppen we er meer ‘beans’ in dan dat eruit komt,” aldus Khoeblal.

Ook bij Surinam Airways ziet hij volgens eigen zeggen een inefficiënt en verliesgevend systeem. De luchtvaartmaatschappij ontvangt naar schatting rond de USD 2 miljoen subsidie per maand, beschikt slechts over twee Boeing 737-800’s en één A340-600 op ACMI-basis, terwijl de schuldenlast meer dan USD 150 miljoen bedraagt.

Khoeblal pleit voor een fundamentele herstructurering van SLM, bijvoorbeeld door de toepassing van Admin Tech en begeleiding van luchtvaartexpert Tomas Chlumecky.

“De huidige aanpak houdt een dood systeem kunstmatig in leven. Zonder ingrijpen glijdt SLM verder af richting Non-Existence en Liability,” stelt hij.

In plaats van verliesgevende structuren te blijven financieren, roept Khoeblal op te investeren in productieve sectoren met exportpotentieel.

Als voorbeeld noemt hij de creatieve industrie: “Investeer in honderd muziekartiesten met internationale potentie. Zij kunnen binnen twee jaar buitenlandse valuta genereren, werkgelegenheid creëren en Suriname wereldwijd op de kaart zetten. Dat is echte ROI: creatie, export, valuta, trots.”

Khoeblal benadrukt dat Suriname alleen kan overleven wanneer de focus verschuift naar het creëren van waarde. “Parlement, staatsbedrijven en ministeries moeten afgerekend worden op productie en resultaat — niet op aanwezigheid of status. De Bean Theory leert: wat geen waarde toevoegt, verdwijnt.”

ShareTweetSendSend

Meer berichten

energie STROOM
Suriname

Caribbean Energy Week 2026 brengt regionale en internationale energiespelers samen in Paramaribo

verwijdering illegale goudmijners proknokkers zijin
Suriname

Zwaarbewapende veiligheidsdiensten aanwezig in Zijin-gebied na verlopen ultimatum

stopbord verkeer suriname
Suriname

Politie waarschuwt: negeren van stopborden leidt tot meer aanrijdingen

maya parbhoe
Suriname

NPS’er Parbhoe uit kritiek op salaris procureur-generaal: “Het is ronduit belachelijk…”

Politie Livorno arresteerde drie verdachten voor diefstal van twee gedemonteerde bromfietsen
Suriname

Politie Livorno pakt drie verdachten op voor diefstal van twee bromfietsen

RIJST LANDBOUW
Suriname

Onvrede onder landbouwers in Nickerie groeit: “Waar zijn de actievoerders gebleven?”

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws