• Colofon
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

Onduidelijkheid rond ontslag EBS-directeur Bipat: statuten kennen het woord ‘ontheffen’ niet

Sheryl Dayene Gallant door Sheryl Dayene Gallant
15 oktober 2025 08:00
in Suriname
ebs brunswijk directie

De ontheffing van technisch directeur Armand Bipat bij de Energie Bedrijven Suriname (EBS) heeft de gemoederen enigszins verhit.

Volgens ingewijden binnen het bedrijf is er geen enkele technische of organisatorische grond geweest om Bipat te vervangen.

Wat des te meer vragen oproept, is de benoeming van Rishidath Mathoera als zijn opvolger — een beslissing die velen zien als politiek gemotiveerd.

Ingewijden zeggen niet te begrijpen waarom iemand met de kennis, ervaring en bewezen inzet van Bipat “geofferd” moest worden voor een politieke benoeming. Zijn woorden zijn scherp, maar terecht:

“In een elektriciteitsbedrijf vervang je geen directeuren omdat er een nieuwe politieke partij is gekomen.”

Deze uitspraak raakt de kern van het probleem. De EBS is een cruciale nutsinstelling, verantwoordelijk voor een stabiele en betrouwbare stroomvoorziening in heel Suriname.

Elke vorm van politieke beïnvloeding in de technische top brengt directe risico’s met zich mee voor de continuïteit, veiligheid en strategische ontwikkeling van het bedrijf.

Wat nog meer zorgen baart, is de manier waarop de ontheffing is verlopen. Er zou nooit aan de Raad van Commissarissen (RvC) zijn gerapporteerd dat Bipat niet functioneerde. Het besluit dook plotseling op als agendapunt tijdens een vergadering, zonder voorafgaande waarschuwing of evaluatie.

Aangevoerd wordt dat het woord “ontheffen” niet eens voorkomt in de statuten van de EBS, waardoor het formeel onduidelijk is wat de juridische status van dit besluit eigenlijk is.

De situatie legt opnieuw de vinger op de zere plek: het structurele probleem van politieke benoemingen binnen staatsbedrijven.

Technische expertise, bedrijfscontinuïteit en personeelsvertrouwen dreigen telkens het onderspit te delven wanneer politieke belangen zwaarder wegen dan professioneel bestuur.

De vraag is dus niet alleen waarom Bipat moest wijken, maar ook wie de volgende zal zijn.

Als deze trend zich voortzet, kan de stabiliteit van vitale nutsbedrijven zoals de EBS ernstig in gevaar komen — met verstrekkende gevolgen voor burgers en bedrijven.

ShareTweetSendSend

Meer berichten

bazo kaart szf basiszorgverzekering
Gezondheid

Meer dan 200.000 Surinamers verzekerd via BaZo-regeling

van t hogerhyusstraat
Suriname

VSB benadrukt belang van transparantie en rechtszekerheid in kwestie Van ’t Hogerhuysstraat

kind school les
Lifestyle

Schaamtegevoelens bij Surinaamse leerlingen door hoogbejaarde vaders op school

ministerie financien onafhankelijkheidsplein paramaribo suriname
Suriname

Renovatie Torengebouw start met noodmaatregelen in april voor restauratie in 2027

fiets
Lifestyle

Gevaarlijke methode op de fiets komt nog sporadisch voor in Surinaamse districten

President Simons in overleg met agrarische exporteurs over aanpak dalende exportcijfers
Suriname

President Simons wil dalende agrarische export aanpakken met integrale aanpak

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws