• Colofon
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

Merendeel Surinaamse leerkrachten weet niet wat te doen bij verstikking in de klas

Jennifer Atmo door Jennifer Atmo
24 augustus 2025 16:00
in Lifestyle, Suriname
Heimlich

Uit gesprekken die GFC Nieuws recent voerde met onderwijsgevenden in verschillende districten in Suriname komt een zorgwekkend beeld naar voren.

Een merendeel leerkrachten geeft aan niet goed te weten hoe te handelen wanneer een leerling of een collega zich verslikt en dreigt te stikken.

Het gebrek aan kennis over basale levensreddende handelingen kan in noodsituaties grote gevolgen hebben.

Op basis van de reacties kan worden geconcludeerd dat praktische training op dit gebied dringend noodzakelijk is.

Situaties zoals een kind dat zich verslikt in een snoepje of een volwassene die tijdens de lunch plots geen lucht meer krijgt, kunnen overal voorkomen. Zonder snelle en juiste actie kan dit levensbedreigend zijn.

Filantroop Geor Hering reageert teleurgesteld op de huidige stand van zaken.

Hij sponsorde eerder projecten in Suriname waarbij een deskundige scholen bezocht om kinderen en docenten te leren hoe te handelen bij verstikking.

Volgens hem zou iedere onderwijzer de Heimlichmanoeuvre moeten beheersen. “Ik heb het zelf ooit moeten toepassen en het redde iemands leven. Het is duidelijk dat er meer voorlichting nodig is,” zei hij.

De Heimlichmanoeuvre is een eenvoudige maar effectieve techniek. Door stevige drukbewegingen net boven de navel wordt een obstructie in de luchtweg vaak direct verwijderd.

Daarnaast bestaan er methoden zoals rugslagen bij volwassenen en kleinere kinderen of aangepaste grepen bij zwangere vrouwen en zwaarlijvige personen.

Hering pleit voor het opnemen van basale eerstehulpvaardigheden in de opleiding van leraren.

Trainingen zouden regelmatig herhaald moeten worden, zodat handelingen in een noodsituatie zonder aarzeling kunnen worden toegepast.

Zo kan de schoolomgeving niet alleen leerzaam, maar ook veiliger worden gemaakt voor iedereen.

ShareTweetSendSend

Meer berichten

valuta euro dollar geld
Suriname

Verdienen cambiohouders echt zoveel geld? Dit is hoe het werkt in Suriname

Alarm zwaailicht
Suriname

Smeerolielekkage in Para-Oost, politie sluit sabotage niet uit

reizen vliegtuig cabine
Nederland

Wat passagiers op de route Schiphol – Zanderij moeten weten over gedrag aan boord

kaars-aansteken
Suriname

Jaarafsluitingsfeest Commissariaat Commewijne afgelast na tragedie

Psychiater
Lifestyle

Naar de psychiater gaan wordt in Suriname nog te vaak gezien als een schande, zegt KIVC

jongeren vrienden jeugd
Lifestyle

Jonge Surinamers doen vaker wat zij zelf willen en niet wat hun ouders opleggen

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2025 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

© 2025 GFC Nieuws