• Colofon
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Nederland
  • Lifestyle
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Nederland
  • Lifestyle
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

Surinamers van vroeger weten meer over Nederland dan huidige generatie

Jennifer Atmo door Jennifer Atmo
3 juli 2025 15:00
in Lifestyle
schiphol airport

Veel Surinamers die zijn opgegroeid in de jaren 60, 70 en 80 hebben vaak meer kennis van Nederland dan jongeren van nu.

In die tijd leerden leerlingen op school niet alleen waar Nederland ligt, maar ook alle provincies, rivieren en zelfs kleine dorpen die de gemiddelde Nederlander nauwelijks kent.

Volgens lifestyledeskundige Patricia Wong komt dit doordat Nederland toen sterker aanwezig was in het dagelijks leven van Surinamers.

“Mijn ouders wisten bijvoorbeeld precies waar plaatsen als Winschoten of Zutphen liggen, terwijl veel Surinaamse jongeren vandaag soms moeite hebben met het aanwijzen van Amsterdam op de kaart,” vertelt Wong.

Ze merkt op dat de woordenschat ook veel rijker was. “We gebruikten woorden uit het Algemeen Beschaafd Nederlands, die je nu nauwelijks nog hoort.”

In de jaren 60 tot 80 was Nederland voor veel Surinamers het land van hoop en vooruitgang. De banden waren hecht.

Radioprogramma’s en kranten uit Nederland waren populair en de tv stond regelmatig afgestemd op Nederlandse zenders. Nederland was geen vreemd buitenland, maar eerder een verlengstuk van het dagelijks leven.

Dat is inmiddels veranderd. Jongeren groeien op in een zelfstandiger Suriname, waar het onderwijs meer aandacht geeft aan de eigen geschiedenis, cultuur en taal.

De directe migratieband is minder vanzelfsprekend. Niet iedereen ziet Nederland nog als logische stap in hun toekomst.

Daarnaast zijn jongeren vandaag sterk beïnvloed door globalisering. Via sociale media, muziek en video’s komt vooral Engels binnen.

De focus ligt meer op de wereld dan op Nederland alleen. Daardoor vervaagt de kennis over het voormalige moederland stukje bij beetje.

ShareTweetSend

Meer berichten

euro geld
Lifestyle

Levensonderhoud in Cayenne veel duurder dan in Paramaribo

geld euro telefoon
Lifestyle

Ondanks hoge prijzen blijft de feeststemming in Suriname levendig

man oud verzorgen bejaard verpleging hulp
Gezondheid

Een eenvoudige val kan ouderen binnen een jaar het leven kosten

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2025 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Nederland
  • Lifestyle
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

© 2025 GFC Nieuws