Grote tragedie in Guyana met meer dan 900 doden onbekend bij Surinaamse jongeren

Bidden handen

In een tijd waarin jongeren overal toegang hebben tot informatie blijkt hun kennis over aangrijpende gebeurtenissen dichtbij huis opvallend beperkt.

Uit een mini-enquête onder elf leerlingen woonachtig in zowel Paramaribo als Wanica en in de leeftijd van 14 tot 16 jaar, blijkt dat geen van hen ooit heeft gehoord van een gruwelijke gebeurtenis die zich in buurland Guyana voltrok: de tragedie van Jonestown.

Deze enquête werd uitgevoerd door GFC Nieuws en onthult dat dit belangrijke hoofdstuk uit de regionale geschiedenis geen plek lijkt te hebben in het collectieve geheugen van scholieren.

Het gaat om een schokkend voorval dat plaatsvond in 1978 waarbij meer dan 900 mensen, waaronder kinderen, om het leven kwamen in het afgelegen dorp Jonestown dat werd opgezet door de Amerikaanse sekteleider Jim Jones.

De leden van de sekte, officieel bekend als de People’s Temple, kwamen om nadat ze “onder dwang” een giftige mix van cyanide en drank innamen.

Jones overtuigde zijn volgelingen ervan dat dit de enige weg was om te ontsnappen aan een vijandige buitenwereld. Wat begon als een utopische gemeenschap eindigde in een collectieve zelfdoding die wereldwijd diepe sporen naliet.

Het feit dat scholieren hier nauwelijks weet van hebben, roept vragen op over het geschiedenisonderwijs in Suriname.

Belangrijke regionale gebeurtenissen lijken onderbelicht, terwijl juist deze kennis jongeren kan helpen om extremisme en groepsdruk beter te begrijpen.

Het integreren van dit soort historische momenten in het curriculum zou bijdragen aan meer bewustzijn en kritisch denkvermogen bij toekomstige generaties.