• Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

Waarom Suriname zijn schulden niet hoeft af te lossen

Jennifer Atmo door Jennifer Atmo
10 juni 2025 18:00
in Suriname
johan adolf pengel onafhankelijkheidsplein ministerie financien

In Suriname wordt vaak gezegd dat we eerst onze schulden moeten aflossen voordat we verder kunnen bouwen.

Maar volgens economische denkers en praktijkvoorbeelden wereldwijd is dat idee achterhaald.

In plaats van verkrampen, zou Suriname juist moeten investeren en groeien. Want schuld is niet per se het probleem, stilstand wel.

De huidige minister van Financiën van de Verenigde Staten, Scott Bessent, stelt dat zijn land niet moet proberen hun schuld weg te poetsen, maar de economie moeten laten groeien.

“Zolang het BBP sneller stijgt dan de schulden, wordt het probleem vanzelf kleiner,” zegt hij.

Hij ziet schulden over het algemeen als werkbaar, zolang ze in verhouding blijven tot de economische kracht van een land.

“Wat belangrijk is, is dat de economie sneller groeit dan de schuld. Als we het groeitraject van veranderen, stabiliseren we onze financiën en groeien we eruit,” aldus Bessent, precies bladerend naar het bijbehorende debat over een wetsvoorstel in de VS dat naar verwachting $3,8–5,3 biljoen extra schuld zal veroorzaken.

Ook andere stemmen in de financiële wereld leggen uit dat geld en schuld onlosmakelijk verbonden zijn. In het huidige systeem wordt geld gecreëerd via leningen.

Mis dit niet:

Politie houdt verkeershotspot op zondagsmarkt aan de Highway

Ingrid Bouterse-Waldring herdenkt overleden echtgenoot Desi Bouterse op zijn jaardag

Iedere lening betekent nieuw geld in omloop. Wie dus al te hard probeert af te lossen, haalt juist geld uit het systeem en remt de economie. Inflatie, zolang die beheersbaar blijft, helpt zelfs om oude schulden goedkoper te maken.

Toegepast op Suriname betekent dat: als we elke SRD of dollar gebruiken om terug te betalen, zonder dat de economie groeit, raakt ons land juist verder achterop.

Slim investeren in landbouw, ondernemerschap, infrastructuur en onderwijs levert meer op. Dan daalt de schuld in verhouding vanzelf.

Suriname hoeft schulden niet per se af te lossen om vooruit te komen. Wat nodig is, is vertrouwen, gerichte investeringen en de moed om de economie zelf sterker te maken dan de schuld ooit kan worden.

ShareTweetSendSend

Blijf op de hoogte

Politie informeert marktbezoekers over rijbewijzen en verkeersveiligheid.
Suriname

Politie houdt verkeershotspot op zondagsmarkt aan de Highway

Desi Bouterse zou vandaag 81 jaar zijn geworden.
Suriname

Ingrid Bouterse-Waldring herdenkt overleden echtgenoot Desi Bouterse op zijn jaardag

Suriname en China blikken in DNA vooruit op volgende fase van hun diplomatieke relatie.
Suriname

DNA en Chinese delegatie bespreken verdieping samenwerking na 50 jaar diplomatieke betrekkingen

Coalitie wilde kritisch oppositielid het woord ontnemen.
Suriname

Kishan Ramsukul beschuldigt DNA-voorzitter Adhin van terugkrabbelen onder druk coalitie

President Jennifer Simons en minister Stephen Tsang gaven het startsein voor de bouw van 350 sociale woningen in Reeberg, die door China aan Suriname worden geschonken. Foto: CDS
Suriname

Bouw van 350 sociale woningen in Reeberg gestart, oplevering binnen twee jaar gepland

Minister David Abiamofo is in Brussel gekozen tot plaatsvervangend bestuurslid van EITI, de internationale organisatie die zich inzet voor transparantie in de olie-, gas- en mijnbouwsector. Foto: CDS
Suriname

Minister Abiamofo krijgt bestuursfunctie bij internationale organisatie voor olie en mijnbouw

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact
  • Word redacteur
  • Colofon

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws