• Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

Waarom Suriname zijn schulden niet hoeft af te lossen

Jennifer Atmo door Jennifer Atmo
10 juni 2025 18:00
in Suriname
johan adolf pengel onafhankelijkheidsplein ministerie financien

In Suriname wordt vaak gezegd dat we eerst onze schulden moeten aflossen voordat we verder kunnen bouwen.

Maar volgens economische denkers en praktijkvoorbeelden wereldwijd is dat idee achterhaald.

In plaats van verkrampen, zou Suriname juist moeten investeren en groeien. Want schuld is niet per se het probleem, stilstand wel.

De huidige minister van Financiën van de Verenigde Staten, Scott Bessent, stelt dat zijn land niet moet proberen hun schuld weg te poetsen, maar de economie moeten laten groeien.

“Zolang het BBP sneller stijgt dan de schulden, wordt het probleem vanzelf kleiner,” zegt hij.

Bekijk ook:

Vrouw gaf zich op als bestuurder, maar politie wijst partner aan als vermoedelijke automobilist na aanrijding

Maatschappelijke verontwaardiging na heenzending verdachte dodelijk verkeersongeval

Hij ziet schulden over het algemeen als werkbaar, zolang ze in verhouding blijven tot de economische kracht van een land.

“Wat belangrijk is, is dat de economie sneller groeit dan de schuld. Als we het groeitraject van veranderen, stabiliseren we onze financiën en groeien we eruit,” aldus Bessent, precies bladerend naar het bijbehorende debat over een wetsvoorstel in de VS dat naar verwachting $3,8–5,3 biljoen extra schuld zal veroorzaken.

Ook andere stemmen in de financiële wereld leggen uit dat geld en schuld onlosmakelijk verbonden zijn. In het huidige systeem wordt geld gecreëerd via leningen.

Iedere lening betekent nieuw geld in omloop. Wie dus al te hard probeert af te lossen, haalt juist geld uit het systeem en remt de economie. Inflatie, zolang die beheersbaar blijft, helpt zelfs om oude schulden goedkoper te maken.

Toegepast op Suriname betekent dat: als we elke SRD of dollar gebruiken om terug te betalen, zonder dat de economie groeit, raakt ons land juist verder achterop.

Slim investeren in landbouw, ondernemerschap, infrastructuur en onderwijs levert meer op. Dan daalt de schuld in verhouding vanzelf.

Suriname hoeft schulden niet per se af te lossen om vooruit te komen. Wat nodig is, is vertrouwen, gerichte investeringen en de moed om de economie zelf sterker te maken dan de schuld ooit kan worden.

ShareTweetSendSend

Meer berichten

Illustratiefoto
Suriname

Vrouw gaf zich op als bestuurder, maar politie wijst partner aan als vermoedelijke automobilist na aanrijding

Nabestaanden met verdriet, samenleving met vragen na dodelijke botsing Ringweg Zuid
Suriname

Maatschappelijke verontwaardiging na heenzending verdachte dodelijk verkeersongeval

Politie arresteert vijf tieners na gewapende straatroof van bromfiets
Suriname

Vijf minderjarige verdachten aangehouden na gewelddadige beroving van bromfiets

Riviermissie richt zich op gezondheid, veiligheid, goudwinning en duurzame ontwikkeling.
Suriname

Franse en Surinaamse delegatie onderzoeken grensgebieden langs Marowijne- en Lawarivier

regionaal ziekenhuis rzw
Suriname

Baby verstikt tijdens borstvoeding: moeder wakker geworden toen kind al dood was

Bondsvoorzitter Mathoera spreekt met President Simons over toekomst voetbal
Nederland

Simons zoekt oplossing voor Nederlandse Surinamers die voor nationale voetbalploeg willen spelen

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact
  • Word redacteur
  • Colofon

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws