• Colofon
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

Waarom 27 kinderen zijn overleden na eten cassave: cassave is dodelijk giftig bij verkeerd bereiden

Jennifer Atmo door Jennifer Atmo
23 januari 2022 21:00 - Geüpdatet op 26 november 2022 07:38
in Gezondheid, Lifestyle
cassave 1

Aardappelen zijn doorgaans breder beschikbaar in Suriname

GFC GEZONDHEIDSREDACTIE- Verschillende voedingsexperts waarschuwen ervoor. Indien je van plan bent om cassave te eten, vergewis je ervan dat die heel goed is schoongemaakt, gekookt of gebakken.

Indien cassavewortels nog gedeeltelijk rauw zijn en worden gegeten, wordt een deel ervan omgezet in het zeer giftige cyanide. Twee cassavewortels bevatten al een dosis die dodelijke gevolgen kan hebben.

De meesten kunnen zich de dramatische beelden nog herinneren van huilende ouders voor de deur van een ziekenhuis in het zuiden van de Filipijnen toen 27 basisschoolkinderen kwamen te overlijden na het eten van een snack waarin cassavemeel was verwerkt.

Meer dan honderd andere medeleerlingen van de San Jose Elementary School in Magini werden met spoed opgenomen in het hospitaal en overleefden de vergiftiging.

Iets langer dan vier jaar geleden werden ook 98 mensen in Oeganda vergiftigd en vielen er ook daar doden na het eten van een gerecht dat gemaakt was van cassavemeel.

Na laboratoriumonderzoek bleek de cassavemeel een hoog gehalte cyanide te bevatten.

Cassave bevat cyanogene glycosiden, die kunnen leiden tot dodelijke cyanidevergiftiging als ze niet goed worden ontgift.

Dat kun je het beste doen door ze in water te weken, drogen en schrapen voordat ze worden klaargemaakt en geconsumeerd. Ook het koken of goed doorbakken is van groot belang om de gifstoffen uit te schakelen.

Cyaniden zijn snelwerkende vergiften die dodelijk kunnen zijn. Ze kunnen onder meer worden geproduceerd door bepaalde algen, bacteriën en schimmels.

Experts vertellen aan GFC Nieuws dat de effecten na blootstelling aan hoge doses cyanide binnen enkele seconden tot minuten kunnen beginnen.

Onder meer hoofdpijn, misselijkheid, zwakte, verwarring, maagklachten, epileptische aanvallen, moeite met ademhalen, flauwvallen en een hartstilstand zijn enkele tekenen van een vergiftiging.

Bij het consumeren van erg lage doses cyanide zal dat beslist niet altijd de dood tot gevolg hebben. Wel kunnen er diverse  van onder meer de bovengenoemde gezondheidsklachten in verschillende gradaties ontstaan.

ShareTweetSendSend

Meer berichten

Vrouw gevallen hand epileptie
Gezondheid

Tragisch overlijden na epileptische aanval: bewustwording en preventie zijn cruciaal

telefoon bellen auto rijden
Lifestyle

Appen achter het stuur nog hardnekkig probleem in Paramaribo en omstreken

Paramaribo Suriname onafhankelijkheidsplein
Lifestyle

Geor Hering daagt Surinamers uit bewijs te leveren voor geesten in presidentieel paleis

medcal centre misiekaba
Gezondheid

Twee nieuwe gezondheidscentra geopend in Brokopondo voor betere zorg in het binnenland

vaccin
Gezondheid

Suriname start 24ste Vaccinatieweek en introduceert nieuw vaccin in strijd voor betere volksgezondheid

man senior oud bejaard
Lifestyle

Hoge prijzen bejaardenhuizen zetten gezinnen onder druk

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws