• Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

VSB slaat alarm: Uitgifte van 400.000 hectare bos bedreigt duurzame ontwikkeling Suriname

Sheryl Dayene Gallant door Sheryl Dayene Gallant
5 april 2025 08:20
in Suriname
Bos Oerwoud

De Vereniging Surinaams Bedrijfsleven (VSB) spreekt haar diepe bezorgdheid uit over de recente uitgifte van in totaal bijna 400.000 hectare primair bos aan landbouw- en mijnbouwactiviteiten, zonder voorafgaande milieueffectrapportage (MER) of Environmental and Social Impact Assessment (ESIA).

Deze ontwikkeling, waaronder 113.000 hectare voor landbouw en 280.000 hectare voor mijnbouwbedrijf Chinalco, vormt volgens de VSB een directe bedreiging voor het milieu, duurzame sectoren én het internationale imago van Suriname als klimaatverantwoord land.

“Economische groei mag niet ten koste gaan van ecologische vernietiging,” stelt de VSB. Er is namelijk reeds voldoende landbouwgrond beschikbaar in gebieden als Nickerie, Patamacca en Victoria. Het besluit om ongerept regenwoud aan te wenden, terwijl deze gronden onderbenut blijven, is volgens de organisatie ondoordacht en onnodig.

Risico’s voor natuur, water en werkgelegenheid

De VSB benadrukt dat de vernietiging van primair bos vergaande gevolgen heeft voor onder andere de waterhuishouding, biodiversiteit en klimaatdoelstellingen van Suriname.

Bekijk ook:

DNA-lid Jarbandhan vraagt opheldering over terugdraaiing grondconversies

Ahmad Jhawnie: “Stop met het verheerlijken van alleenstaand moederschap”

Het vrijmaken van deze gebieden kan leiden tot sedimentatie, erosie en watertekorten in stroomafwaartse regio’s zoals Nickerie. Ook agrarische bedrijven die afhankelijk zijn van stabiele waterbronnen worden hierdoor rechtstreeks bedreigd.

Daarnaast kan deze beslissing leiden tot een verlies aan werkgelegenheid in de bosbouw en verwante sectoren. De VSB merkt op dat er in de afgelopen jaren fors is geïnvesteerd in duurzaam bosbeheer.

Deze abrupte beleidswijziging zonder compensatie of planning betekent volgens de organisatie niets minder dan kapitaalvernietiging.

Geen overleg, geen transparantie

De VSB hekelt het feit dat betrokken sectoren zoals de bosbouw, het ecotoerisme en de landbouw niet zijn meegenomen in het besluitvormingsproces. “Een eenzijdig en ongecoördineerd besluit als dit ondermijnt het vertrouwen in goed bestuur en schaadt het investeringsklimaat,” aldus de organisatie.

Oproep tot directe herziening en nationaal overleg

De VSB roept de overheid met klem op om de uitgifte van het bosgebied onmiddellijk te herzien en werk te maken van een integrale langetermijnvisie op landgebruik in Suriname.

Daarbij moet een evenwicht worden gezocht tussen economische groei, behoud van biodiversiteit, en klimaatverantwoordelijkheid.

De VSB staat open voor constructieve dialoog en samenwerking met de overheid en andere belanghebbenden om tot duurzame oplossingen te komen.

“Suriname staat op een kruispunt. Laten we kiezen voor beleid dat niet alleen korte termijnwinsten nastreeft, maar ook de belangen van toekomstige generaties beschermt.”

ShareTweetSendSend

Meer berichten

Rechtszekerheid onder druk door discussie grondconversies.
Suriname

DNA-lid Jarbandhan vraagt opheldering over terugdraaiing grondconversies

Pleidooi voor meer verantwoordelijkheid en bewust ouderschap.
Suriname

Ahmad Jhawnie: “Stop met het verheerlijken van alleenstaand moederschap”

President Simons met schoolkinderen
Suriname

President Simons: aandacht nodig voor onzichtbare vormen van geweld tegen kinderen

De gedumpte koffer met kleding zorgt voor ergernis
Lifestyle

Gedumpte koffer met kleding zorgt voor ergernis in Paramaribo- Noord

Huisvuil blijft liggen in Paramaribo en zorgt voor groeiende overlast
Lifestyle

Huishoudens Tourtonne 5 klagen over onregelmatige huisvuilophaal

Suriname en CDEMA versterken samenwerking op gebied van rampenbeheer en klimaatweerbaarheid.
Suriname

Directeur Caribisch agentschap voor rampenbeheer brengt bezoek aan president Simons

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact
  • Word redacteur
  • Colofon

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws