Stel je voor: het is 25 mei 2025. De ochtendzon valt zacht op het erf van een huis in Latour. Een jong meisje kijkt op van haar boterham als ze op het nieuws hoort: “Suriname heeft voor het eerst een vrouwelijke president gekozen: Jennifer Geerlings-Simons.”
Haar ogen beginnen te glinsteren. Ze kijkt naar haar moeder en zegt zacht: “Mama, ze lijkt op ons.”
Als directeur van UMA Legal Aid & Marketing sta ik hier niet als politiek figuur, maar als vrouw, moeder en voorvechter van vrouwelijk leiderschap, zegt Sheila Mijnals.
UMA heeft zich sinds haar oprichting ingezet voor de emancipatie en empowerment van vrouwen.
“Wij zijn ervan overtuigd dat een land pas werkelijk vooruitkomt wanneer de helft van zijn potentieel – de vrouwen – niet langer aan de zijlijn staat”.
Mocht Jennifer Geerlings-Simons inderdaad onze volgende president worden, dan is dat volgens Mijnals historisch. “Niet omdat zij vrouw is, maar omdat zij staat voor een leiderschapsstijl waar wij bij UMA in geloven: gebaseerd op deskundigheid, integriteit en een oprecht hart voor het volk”.
Geerlings-Simons is niet onbekend met macht – maar zij is vooral vertrouwd met verantwoordelijkheid. Wie haar als voorzitter van De Nationale Assemblee ooit aan het werk heeft gezien, weet dat zij niet bang is voor druk, kritiek of moeilijke beslissingen.
Zij heeft jarenlang laten zien dat vrouwelijk leiderschap geen schaduwversie is van mannelijk leiderschap, maar een volwaardige vorm, gekenmerkt door stabiliteit, visie en luisterend vermogen.
UMA benadrukt: we pleiten niet voor vrouwen aan de top louter omdat ze vrouw zijn. We willen leiders die verschil maken, die hun gemeenschap dienen, die beleid durven te voeren dat in het belang is van de meerderheid – en die begrijpen dat je geen kracht verliest door empathie te tonen.
De mogelijke verkiezing van Geerlings-Simons laat jonge meisjes en vrouwen in heel Suriname zien: jij kan dat ook. Je hoeft niet perfect te zijn. Je hoeft niet te schreeuwen om gehoord te worden. Je hoeft alleen maar te durven, te leren, en te leiden.
Dit moment is groter dan één persoon. Het is een collectieve overwinning voor alle vrouwen die jarenlang zijn genegeerd, onderschat of buitengesloten.
Het is ook een opdracht: aan politieke partijen om bekwaam vrouwelijk talent te herkennen en te benutten, aan de samenleving om ruimte te maken voor ander type leiderschap, en aan jonge vrouwen om te blijven geloven in hun kracht.
UMA zal zich blijven inzetten voor dit soort verandering – voor een samenleving waarin vrouwen niet alleen mogen meedenken, maar meebeslissen.
Want het leiderschap van morgen begint vandaag. In een klaslokaal, een keuken, een dorpsvergadering. En soms… in het hart van een meisje dat voor het eerst ziet: het is mogelijk, zegt Mijnals.

Sheryl D. Gallant maakt deel uit van het freelance redactieteam van GFC Nieuws.
Voor contact: info@gfcnieuws.com of direct via WhatsApp.