Een retourticket van Nederland naar Suriname blijft voor veel reizigers een flinke uitgave.
In het hoogseizoen kunnen de prijzen oplopen tot boven de 2000 euro.
Naast de beperkte concurrentie op deze route met alleen KLM en SLM als aanbieders, zorgen ook de Nederlandse belastingen en luchthavenheffingen voor extra kosten.
GFC Nieuws keek naar de opbouw van een vliegticket van Schiphol naar Zanderij.
Een ticket van bijvoorbeeld €900 bestaat niet alleen uit het tarief van de luchtvaartmaatschappij en de brandstofkosten, maar bevat ook een aanzienlijk deel aan toeslagen en belastingen.
Denk aan de vliegbelasting, passagiersheffingen en de zogeheten Schiphol-fee. Samen kunnen deze kosten oplopen tot €120 à €150 per ticket.
In vergelijking met België of Duitsland ligt de belastingdruk in Nederland duidelijk hoger. Hoewel er momenteel geen directe vluchten van daar naar Suriname bestaan, is het wel interessant om te kijken naar de theoretische besparing.
In België en Duitsland liggen de vergelijkbare heffingen vaak tussen de €80 en €100. Dat betekent dat een ticket bij eenzelfde vluchtstructuur €30 tot €70 goedkoper zou kunnen zijn als Nederland soortgelijke tarieven hanteerde.
De komende jaren stijgen de kosten verder. Schiphol verhoogt de tarieven voor luchtvaartmaatschappijen met 41% in 2025, gevolgd door nog eens 5% in 2026.
In 2027 is er een geplande daling van 7,5%, maar per saldo gaat het om een stijging van 37% ten opzichte van 2024. Uiteindelijk betalen luchtvaartmaatschappijen zo’n €15 extra per passagier, een bedrag dat meestal wordt doorberekend.
Prijsvechter Ryanair heeft besloten om vanaf oktober al niet langer via Maastricht te vliegen vanwege die hoge kosten, en noemde Nederland één van de duurste landen van Europa voor luchtvaart.
Dat roept de vraag op: hoeveel betaalbaarder zou een vlucht naar Suriname zijn als Nederland het voorbeeld van zijn buurlanden zou volgen?

Jennifer Atmo is hoofdredacteur bij GFC Nieuws en een echte Surinamekenner. Ze schrijft graag over lifestyle en entertainment en is daarnaast voorzitster van KIVC, een organisatie die zich inzet voor maatschappelijke thema’s.
Voor contact: jennifer@gfcnieuws.com of direct via WhatsApp.