• Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

Veertien Chinezen aangehouden met wapens in Sarakreek, regering benadrukt optreden tegen illegale activiteiten

Jennifer Atmo door Jennifer Atmo
15 juli 2026 05:00
in Suriname
Groot onderzoek naar Chinese groep na vondst van wapens en munitie

Groot onderzoek naar Chinese groep na vondst van wapens en munitie. Foto: screenshot.

De Surinaamse regering zegt vastberaden te zijn om de veiligheid en de rechtsorde in het hele land te handhaven.

Dat benadrukte minister van Justitie en Politie, Harish Monorath, naar aanleiding van de aanhouding van veertien Chinese staatsburgers in het Sarakreekgebied op 14 juli.

Tijdens de operatie troffen de autoriteiten een grote hoeveelheid wapens en munitie aan. De veertien mannen zijn inmiddels overgebracht naar Paramaribo, waar zij verder worden gehoord in het kader van een strafrechtelijk onderzoek.

Veiligheidsdiensten kwamen in actie na meldingen over patrouillerende buitenlanders

Volgens Monorath ontving de regering dinsdagochtend signalen dat meerdere buitenlanders zich georganiseerd door het Sarakreekgebied zouden verplaatsen en daar patrouilles uitvoerden.

De meldingen vormden aanleiding voor direct overleg tussen de politie, het Nationaal Leger en andere veiligheidsdiensten.

Na afstemming met onder meer het Kabinet van de President vertrok rond 13.00 uur een gezamenlijk team onder leiding van de regiocommandant Midden naar het gebied.

Tijdens de operatie werden veertien Chinese mannen aangetroffen. Ook werden verschillende vuurwapens en munitie in beslag genomen. De verdachten zijn vervolgens per vliegtuig overgebracht naar Paramaribo voor nader onderzoek.

Onderzoek moet duidelijkheid geven over werkzaamheden en vergunningen

Op dit moment is nog niet vastgesteld wat de groep precies deed in het Sarakreekgebied. Volgens de minister bevindt zich in de omgeving een goudconcessie waar mijnbouwactiviteiten plaatsvinden.

Bekijk ook:

Halliburton ondersteunt Suriname’s offshore ambities met geïntegreerde booroplossingen

Waarom Suriname nog niet klaar is voor zelfrijdende elektrische auto’s

De autoriteiten onderzoeken daarom of de mannen beveiligingswerkzaamheden verrichtten voor een concessiehouder en, indien dat het geval was, of zij daarvoor beschikten over de vereiste wettelijke vergunningen en bevoegdheden.

Monorath wijst erop dat particuliere beveiligingsbedrijven onder bepaalde voorwaarden personeel mogen inzetten en trainen, maar dat daarvoor duidelijke wettelijke regels gelden.

Taalbarrière bemoeilijkte eerste onderzoek

De eerste gesprekken met de aangehouden mannen leverden volgens de minister niet direct duidelijkheid op. Door de taalbarrière kon ter plaatse niet worden vastgesteld onder wiens verantwoordelijkheid de groep opereerde en wat het doel van hun aanwezigheid was.

Het verdere strafrechtelijke onderzoek moet uitsluitsel geven over de identiteit van de opdrachtgevers, de rechtmatigheid van de aangetroffen wapens en munitie en de vraag of sprake is van overtreding van de Surinaamse wetgeving.

Indien uit het onderzoek blijkt dat strafbare feiten zijn gepleegd, zullen volgens de minister passende maatregelen worden genomen.

Regering wil krachtig signaal afgeven

Minister Monorath noemt het optreden een duidelijk signaal dat de regering niet zal toestaan dat delen van het binnenland buiten het bereik van de rechtsstaat komen te staan.

Hoewel de handhaving in afgelegen gebieden vanwege logistieke uitdagingen complex is, mag dit volgens hem niet leiden tot straffeloosheid.

“De rechtsstaat moet overal in Suriname gelden. Burgers moeten zich veilig voelen, ongeacht waar zij wonen. Daar zetten wij ons vanaf het begin voor in,” aldus de minister.

Vragen over veiligheid in het binnenland nemen toe

De aanhouding van de veertien Chinezen volgt op toenemende maatschappelijke zorgen over de veiligheid in het binnenland.

De afgelopen dagen verschenen op sociale media beelden van een groep uniformdragende en bewapende personen die in militaire formatie door het Sarakreekgebied marcheerden.

Die beelden riepen vragen op over de aanwezigheid van buitenlandse beveiligers, de controle op goudconcessies en de handhaving van de Surinaamse soevereiniteit in afgelegen gebieden.

Met het lopende onderzoek hopen de autoriteiten duidelijkheid te verschaffen over de achtergrond van de groep en de rechtmatigheid van hun activiteiten.

Bron: gov.sr

ShareTweetSendSend

Meer berichten

Nieuwe stap richting eerste offshore olieproductie Suriname in 2028.
Suriname

Halliburton ondersteunt Suriname’s offshore ambities met geïntegreerde booroplossingen

Zelfrijdende auto's worden steeds slimmer, maar Suriname kent nog grote uitdagingen.
Lifestyle

Waarom Suriname nog niet klaar is voor zelfrijdende elektrische auto’s

Niet-overdraagbare ziekten eisen zware tol
Suriname

Suriname wil vroegtijdige sterfte door chronische aandoeningen terugdringen

JIT vernietigt bijna twee ton drugs in Kraka district Para. Foto: KPS
Suriname

Politie vernietigt bijna twee ton drugs onderschept op Surinamerivier

Opa Doeli jeugdcentrum krijgt grote schoonmaak en reparaties afgerond. Foto: JusPol
Suriname

Jeugdgevangenis Opa Doelie en rechtbank krijgen grote schoonmaak en reparaties

Minister Monorath opent workshop voorbereiding Universal Periodic Review in Torarica. Foto: JusPol
Suriname

Suriname oefent voor internationaal mensenrechtenonderzoek in Genève

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact
  • Word redacteur
  • Colofon

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws