De Surinaamse regering wil voorkomen dat de verwachte olieontwikkeling ertoe leidt dat gewone huishoudens steeds moeilijker een woning kunnen betalen.
Met de komst van grote investeringen, meer economische activiteit en extra belangstelling voor vastgoed kan de vraag naar huizen en bouwgrond toenemen.
De overheid heeft daarom het Nationaal Huisvestingsprogramma Suriname, NaHuSur, opgezet, dat onder meer lagere en middeninkomens moet helpen bij aankoop, bouw en renovatie van woningen.
Oliesector zorgt nu al voor meer bedrijvigheid
De eerste olieproductie uit het grote GranMorgu-project staat gepland voor 2028. TotalEnergies meldde in september dat belangrijke productieapparatuur inmiddels in Suriname is aangekomen.
Meer dan honderd lokale bedrijven zouden al bij het project betrokken zijn. Voor de volledige ontwikkeling spreekt TotalEnergies over ongeveer 6.000 directe, indirecte en afgeleide banen.
Dat betekent niet dat er duizenden buitenlandse werknemers tegelijk woonruimte zoeken, maar de economische activiteit neemt wel toe voordat de olieproductie daadwerkelijk begint.
Ook diaspora kijkt naar Surinaams vastgoed
Tegelijk wordt vastgoed in Suriname actief onder de aandacht gebracht van Surinamers in het buitenland.
In mei werd in Nederland bijvoorbeeld een bijeenkomst gehouden over bouwen, wonen en investeren in Suriname. Daarbij werd een samenwerking aangekondigd voor een Diaspora Housing Program.
Meer investeringen hoeven niet automatisch tot hogere woningprijzen te leiden. Wie nieuwe huizen bouwt of leegstaande woningen opknapt, vergroot juist het aanbod.
Wanneer veel kopers vooral bestaande woningen en percelen kopen terwijl weinig wordt bijgebouwd, kan de prijsdruk wel toenemen. Voor Suriname ontbreken momenteel openbare cijfers waarmee dit effect precies kan worden gemeten.
Bouwen is al duurder geworden
Volgens voorlopige cijfers van het Algemeen Bureau voor de Statistiek steeg de bouwprijsindex in het tweede kwartaal van 2026 met 7,3 procent vergeleken met een jaar eerder. Die index meet bouwkosten en niet de verkoopprijs van woningen.
Bij de start van NaHuSur werd gemeld dat voorlopig SRD 250 miljoen in het Nationaal Woningbouwfonds was gestort.
De komende jaren wordt daarmee belangrijk hoeveel betaalbare woningen daadwerkelijk worden gebouwd, terwijl de olie-economie verder op gang komt.






