• Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

Suriname laatste land in regio met btw

Sheryl Dayene Gallant door Sheryl Dayene Gallant
6 januari 2023 00:00
in Nieuws
btw belasting

GFC NIEUWSREDACTIE- Suriname is het laatste land in het Caribisch gebied dat de belasting toegevoegde waarde (btw) heeft ingevoerd.

Zo zegt directeur der Belastingen, Ismael Kalaykhan. Deze vorm van belastingheffing is op zondag 1 januari ingegaan.

De invoering van de btw past in de wereldwijde trend om een verschuiving te doen plaatsvinden van directe naar indirecte belastingen.

In de regio waren de Bahama’s tot 2015 het laatste land dat btw invoerde Alleen Suriname kende deze belasting nog niet. Hieraan is met de invoering op zondag 1 januari een eind gekomen.

De btw in Suriname kent verschillende tarieven: een algemeen tarief van 10%; 5% op benzine en 25% op luxeartikelen. Daarnaast geldt een nultarief op eerste levensbehoeften zoals elektriciteit, gas en water, terwijl ook medische diensten zijn vrijgesteld.

Het algemeen tarief van 10% is in lijn met hetgeen gemiddeld in het Caribisch gebied wordt gehanteerd, waarvan 17,5% op Barbados en 7,5% op de Bahama’s. De btw-systematiek houdt in dat de belasting door elke schakel van importeur tot winkelier wordt afgetrokken en uiteindelijk stopt bij de consument.

Haïti was in 1982 één van de eerste Caribische landen met btw (10%), gevold door de Dominicaanse Republiek in 1983 (16%). Buurland Guyana heeft het btw-systeem in 2007 ingevoerd net als Antigua & Barbuda.

De hoogte van de btw verschilt per land: Trinidad & Tobago volgde in 1990 met 15%; Jamaica 1991 (16%); Barbados 1997 (17,5%); Belize 2006 (12,5%); Dominica 2006 (15%); Antigua & Barbuda 2007 (15%); Guyana 2007 (14%); Grenada 2010 (15%); St. Vincent & the Grenadines 2007 (15%); St. Kitts & Nevis 2010 (17%); St. Lucia 2012 (15%); Turks & Caicos 2013 (11%) en Bahama’s 2015 (7,5%).

Mis dit niet:

SLM haalt nieuw vliegtuig naar Suriname, maar komt KLM’s Airbus A350 ook naar Zanderij?

Drones ondersteunen toezicht op kleinschalige goudmijnbouw in Brokopondo

Nederland kent verschillende btw-tarieven. Het algemene tarief is 21%. Voor sommige goederen en diensten geldt het verlaagde tarief van 9%. Voor een aantal goederen en diensten geldt het 0%-tarief.

Het 0%-tarief geldt voor zaken doen in het buitenland. En in een aantal gevallen voor de visserij en de bevoorrading van zeeschepen.

ShareTweetSendSend

Blijf op de hoogte

Voor nu vliegt de KLM met de 777 van en naar Suriname. Foto: Boeing 777 op Schiphol
Lifestyle

SLM haalt nieuw vliegtuig naar Suriname, maar komt KLM’s Airbus A350 ook naar Zanderij?

Nieuwe technologie versterkt veldwerk van Commissie Ordening Goudsector.
Suriname

Drones ondersteunen toezicht op kleinschalige goudmijnbouw in Brokopondo

Zoetermeer behoort volgens CBS-cijfers tot de Nederlandse gemeenten met het hoogste aandeel inwoners met Surinaamse herkomst.
Nederland

Deze Nederlandse stad telt opvallend veel inwoners met Surinaamse roots

Kangoeroe Community School benadrukt waarde van leraren voor toekomstige generaties
Suriname

Kangoeroe Community School staat stil bij Internationale Dag van de Leraar

Landbouwers gewaarschuwd voor mogelijke gevolgen El Niño.
Nieuws

Inzaaiperiode seizoen 2026 vastgesteld van 1 november tot en met 31 december

Twintig personen uit de marrongemeenschap kregen tijdens de Wi Rutu-beurs erkenning voor hun maatschappelijke, culturele en economische bijdrage aan Suriname. Foto: CDS
Suriname

Twintig Marrons gehuldigd voor bijdrage aan Suriname tijdens Wi Rutu-beurs

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact
  • Word redacteur
  • Colofon

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws